Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW zwiększa liczbę instrumentów dostępnych dla inwestorów

0
Podziel się:

Rok 2015 był rekordowy pod względem wolumenu obrotu tymi instrumentami.

GPW zwiększa liczbę instrumentów dostępnych dla inwestorów
(GPW)
bESBWVJx

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadza do notowania od 4 marca bieżącego roku nowy kontrakt terminowy, na akcje spółki Eurocash. Po rozszerzeniu oferty notowanych będzie 28 kontraktów na pojedyncze akcje.

- Decyzja o wprowadzaniu nowych kontraktów terminowych na pojedyncze akcje jest naszą odpowiedzią na rosnące zainteresowanie inwestorów. Rok 2015 był rekordowy pod względem wolumenu obrotu tymi instrumentami. Kontrakty na akcje cieszą się popularnością szczególnie w okresach zwiększonej zmienności na instrumentach bazowych. Pozwalają na osiąganie zysków zarówno w okresach wzrostów, jak i spadków cen akcji spółek, które są instrumentem bazowym - powiedział wiceprezes Grzegorz Zawada, cytowany w komunikacie.

W najbliższym czasie GPW planuje zwiększać liczbę spółek, na które dostępne będą kontrakty terminowe, oraz inne działania mające na celu podniesienie atrakcyjności i bezpieczeństwa tego rynku, a także dalszą edukację inwestorów.

bESBWVJz

Kontrakty na akcje spółki Eurocash mają mnożnik 100 (na jeden kontrakt futures będzie przypadało sto akcji). Wszystkie notowane na GPW kontrakty akcyjne mają mnożnik 100 lub 1000. Wartość kontraktu obliczana jest jako iloczyn kursu kontraktu i mnożnika.

Obrót kontraktami na pojedyncze akcje wspierany jest przez animatorów rynku - polskie i zagraniczne instytucje finansowe. Dzięki kwotowaniom animatorów inwestorzy mogą w każdej chwili otworzyć i zamknąć pozycję, co znacząco podnosi bezpieczeństwo obrotu tymi instrumentami. Animatorami rynku dla kontraktów na akcje spółki Eurocash będzie Dom Maklerski Banku Handlowego oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Dzięki dźwigni finansowej (mniejsza wymagana kwota na rachunku niż wartość inwestycji) kontrakty na akcje pozwalają na osiąganie wysokich zysków - choć przy większym, niż w przypadku innych instrumentów finansowych, ryzyku inwestycyjnym. Kontrakty terminowe mogą być wykorzystywane również przy zabezpieczaniu ryzyka strat na posiadanych w portfelu akcjach. Zachęcająca jest także niska wysokość prowizji od obrotu
kontraktami terminowymi na akcje, wyjaśniono w materiale.

Kontrakty terminowe na akcje osiągnęły w 2015 roku rekordowe obroty - wolumen obrotu wyniósł 1 033 300 kontraktów, o ponad 78 proc. więcej niż w 2014 roku.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

bESBWVKa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)