Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
20.11.2018 10:37

Grant Thornton/Euler Hermes: 72% CFO czuje zaostrzenie polityki podatkowej

Znaczna większość badanych (72%) silnie odczuwa zaostrzenie się praktyki podatkowej Ministerstwa Finansów, wynika z badania Grant Thornton i Euler Hermes zaprezentowanego w raporcie "CFO czują dokręcenie fiskalnej śruby". Jest to o 29 pkt proc. więcej niż w ubiegłorocznej edycji badania.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Z kolei już tylko 27% dyrektorów finansowych nie zauważa zmian w podatkach - w zeszłym roku takich odpowiedzi było aż 57%. Co ciekawe, w tym roku 1% badanych uważa, że polityka podatkowa urzędów skarbowych uległa złagodnieniu (w poprzednim badaniu nie było ani jednej takiej odpowiedzi)" - czytamy w komunikacie.

Na pytanie o obszary, w których odczuwalne są najsilniejsze zmiany, 61% dyrektorów finansowych wskazało zmiany w wymaganiach sprawozdawczych wobec podatników, 66% zaostrzenie przepisów podatkowych, a 30% uważa, że decyzje urzędów są wydawane na korzyść firmy rzadziej niż dotąd (w zeszłym roku było to odpowiednio 63%, 66% i 15%). W tegorocznej edycji badania ankietowani w znacznie mniejszym stopniu niż w roku ubiegłym uważają, że "kontrole skarbowe są bardziej szczegółowe niż dotychczas" (26% odpowiedzi wobec 45% w zeszłym roku) oraz że są "częstsze niż dotychczas" (29% wobec 49% rok temu), podano również.

"Zmiana nastrojów CFO jest, jak należy przypuszczać, w większości podyktowana zmianami przepisów prawa podatkowego. Wprowadzenie szeregu mechanizmów, które zdaniem rządu mają zapobiegać unikaniu opodatkowania, jest odbierane negatywnie w tym kontekście, że każdy z podatników (w większości uczciwych) czuje obawę przed podjęciem decyzji co do kwalifikacji podatkowej zdarzeń gospodarczych. Co więcej, zmiany prawa podatkowego, w tym nakładanie coraz większej liczby obowiązków informacyjnych, nie do końca, moim zdaniem, są spójne z oczekiwaniami i zachętami do podejmowania przez firmy działań prorozwojowych, mających powodować wzrost gospodarczy" - powiedział partner Grant Thornton Dariusz Gałązka, cytowany w komunikacie.

Wyniki badania sugerują też, że CFO czują się coraz bardziej zaniepokojeni zaostrzającą się polityką fiskalną państwa, podkreślono także.

"Już 58% ankietowanych uważa, że działania MF utrudnią działalność ich firm. Jest to wynik niemal o połowę wyższy niż w zeszłym rokiem, w którym takich odpowiedzi było tylko 32%. Znacznie mniej dyrektorów finansowych (37% w stosunku do 66% w zeszłym roku) twierdzi, że wprowadzane przez MF zmiany w polityce podatkowej nie mają wpływu na działalność ich firm. Co ciekawe, nieco wzrósł procent odpowiedzi deklarujących, że wprowadzane regulacje ułatwią działalność ich przedsiębiorstw - z 2% w zeszłym roku, do 5% w tym roku" - czytamy dalej.

Badanie Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzono wśród 200 dyrektorów finansowych działających w Polsce firm.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz