Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grant Thornton i HSBC: Statystyczny polski lider biznesowy ma 58 lat

0
Podziel się:
Grant Thornton i HSBC: Statystyczny polski lider biznesowy ma 58 lat

Statystyczny polski lider biznesowy ma 58 lat, zaczynał od pracy na etacie, a własną działalność gospodarczą rozpoczynał będąc 32-latkiem, wynika z raportu Grant Thornton i HSBC "Portret lidera polskiego biznesu". Aż 60% liderów to umysły ścisłe, zaś 84% liderów biznesowych zatrudnia swoich bliskich.

"Jaki jest statystyczny polski lider biznesowy? Ma 58 lat, zaczynał od pracy na etacie, a własną działalność gospodarczą rozpoczynał będąc 32-latkiem. Stworzył firmę od zera w wybranej przez siebie branży, a ciężka praca i biznesową intuicją pozwoliły mu nie tylko utrzymać się na rynku, ale także rozwijać swoje przedsięwzięcie. Odniósł sukces na krajowym podwórku, obecnie rozwija działalność również na rynkach zagranicznych. Jest człowiekiem wykształconym, ale raczej w innym kierunku niż studia biznesowe. Ma rodzinę, bliscy wspierają go w prowadzeniu biznesu. Taki obraz polskiego lidera biznesowego wyłania się z analizy życiorysów właścicieli największych prywatnych przedsiębiorstw w Polsce, przeprowadzonej przez firmę doradczą Grant Thornton i bank HSBC" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Partner zarządzający Grant Thornton Tomasz Wróblewski zwraca uwagę, że obecne pokolenie przedsiębiorców to w znakomitej większości pokolenie biznesowych pionierów.

"Nic nie dostali. Wszystko wyszarpali, wywalczyli. Każdy z nich miał na początku swojej drogi wyłącznie pomysł i zapał. Tyle wystarczyło, aby dziś stać na czele potężnych firm. Jest to potwierdzeniem słów Alberta Einsteina, że geniusz to 1% natchnienia i 99% ciężkiej pracy. Dlatego warto pamiętać o morderczym wysiłku koniecznym do osiągniecia sukcesu i pochylić czoło przed tymi, którzy ten wysiłek podjęli, budując podwaliny polskiej gospodarki" - powiedział Wróblewski, komentując wyniki analizy.

Polscy liderzy biznesowi dobrze wykorzystali ostatnich dwadzieścia kilka lat. Zbudowali prężnie działające przedsiębiorstwa, dla których rynek krajowy, choć obiektywnie duży i chłonny, staje się za mały. Wykorzystują więc wiedzę i doświadczenie zdobyte w budowaniu biznesu w Polsce, rozwijając działalność poza jej granicami, podkreślił prezes HSBC Bank Polska Michał H. Mrożek.

"Wielu z nich zdołało stworzyć rozpoznawalne marki na rynku krajowym i międzynarodowym, kierując swoją ofertę do milionów klientów z różnych stron świata. Są wśród nich jednak i tacy, którzy pozostają w cieniu, mimo, że dzięki swoim osiągnięciom zasługują na największe uznanie. To tzw. 'ukryci czempioni', cisi bohaterowie internacjonalizacji polskiej gospodarki, dostawcy specjalistycznych rozwiązań, nieznani szerszej publiczności0" wskazał Mrożek.

W porównaniu z czołowymi przedsiębiorcami z innych krajów, polski lider jest młodszy i zaczynał przygodę z przedsiębiorczością nieco później niż jego zagraniczny odpowiednik. Jest autorem własnego sukcesu, podczas gdy wielu spośród najzamożniejszych tego świata zbudowało swój sukces na kanwie osiągnięć innych osób, np. dziedzicząc majątek po przodkach.

"Biznesy prowadzone przez polskich i zagranicznych liderów różni również skala działalności, co jest pochodną warunków historycznych i rynkowych, w jakich budowali swoje przedsięwzięcia. Pytani o cechy idealnego przywódcy, są zgodni. Na pierwszym miejscu wymieniają umiejętności komunikacyjne - takiej odpowiedzi udzielili ankiecie przeprowadzonej przez Grant Thornton zarówno przedsiębiorcy z Polski, Unii Europejskiej i USA. Do kolejnych najczęściej wymienianych przez polskich liderów cech należą kreatywność i pewność siebie, podczas gdy ich europejscy odpowiednicy postawili na umiejętność delegowania i inspirowania innych, a amerykańscy - na bycie inspiracją dla innych oraz pozytywne nastawienie" - czytamy dalej w informacji.

Z obserwacji autorów raportu wynika, że cechą wspólną polskich i zagranicznych liderów biznesowych jest też ich zaangażowanie społeczne. Zarówno w Polsce, jak i w innych częściach świata, ludzie, którzy osiągnęli sukces materialny, wspierają różne cele, począwszy od tworzenia przyjaznego miejsca pracy, przez wspieranie lokalnych społeczności, w ramach których działają, po finansowanie inicjatyw o zasięgu krajowym czy wręcz ponadnarodowym. Z badań przeprowadzonych przez bank HSBC wśród przedsiębiorców z największych rynków wynika, że wśród przedsiębiorców z tzw. "pokolenia Y" (czyli w wieku do 35 roku życia) chęć wywierania pozytywnego wpływu na otoczenie jest jeszcze silniejsza niż w przypadku liderów będących obecnie "u sterów". Oznacza to, że kolejne pokolenie liderów biznesowych będzie prawdopodobnie kontynuowało i rozwijało społeczne dzieło swoich poprzedników, podano także.

Dziś odbywa się V edycja Forum Przedsiębiorców, zorganizowanego przez Grant Thornton, pod hasłem "Przywództwo w biznesie". Tematami rozmów ekspertów oraz praktyków biznesu to m.in. rola właściciela w swojej firmie, przemiana z szefa w przywódcę, modele biznesowego przywództwa. Jak co roku, na zakończenie Forum, podczas uroczystej gali, zostaną ogłoszone wyniki konkursu "Dynamiczny Przedsiębiorca". ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)