Notowania

Grupa Azoty na zakupach. Ma zgodę na przejęcie producenta nawozów za miliard złotych

Grupa Azoty ma zgodę tureckiego urzędu antymonopolowego na przejęcie Goat TopCo - jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzeł/REPORTER)
Miliard złotych - tyle warta jest najnowsza inwestycja Grupy Azoty

Turecki Urząd ds. Ochrony Konkurencji (Rekabet Kurumu), czyli odpowiednik polskiego UOKiK, udzielił zgody na nabycie przez Grupę Azoty od Goat Netherlands B.V. 100 proc. udziałów spółki Goat TopCo GmbH. O zgodzie poinformowała w piątek Grupa Azoty.

Przejęcie będzie kosztować Grupę Azoty nie więcej niż 235 mln euro. Na polskie pieniądze to 1,01 mld zł.

Na początku września Grupa Azoty informowała, że ma warunkową umowę nabycia 25 tys. udziałów stanowiących 100% kapitału zakładowego w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Niemczech, kontrolującej spółki Grupy Compo Expert, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, za cenę nie wyższą niż 235 mln euro. To równowartość blisko miliarda złotych.

Goat TopCo GmbH jest właścicielem Compo Expert w Münster, czyli znaczącego w świecie producenta nawozów specjalistycznych o przychodach rzędu 200 mln euro rocznie (dane na podstawie Hoovers). Niemcy na swojej stronie internetowej chwalą się, że są liderami w nawozach do dużych powierzchni zbiorów, nawozów do warzyw i owoców (w tym winogron), roślin szkółkarskich i ozdobnych oraz do murawy i zieleni publicznej. W ubiegłym roku weszli ze swoimi produktami do Chin.

"Na podstawie przepisów prawa tureckiego, powyższe zawiadomienie umożliwia stronom transakcji przystąpienie do jej zamknięcia. Oznacza to również, że emitent uzyskał zgodę wszystkich wymaganych umową warunkową organów antymonopolowych" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia spółka, powyższa zgoda, jak również wyrażenie zgody na transakcję przez nadzwyczajne walne zgromadzenie oznaczają także, że warunki konieczne, zastrzeżone w umowie warunkowej zostały spełnione i spółka będzie podejmować działania zmierzające do zamknięcia transakcji na warunkach i w terminach przewidzianych w umowie warunkowej. Skutkiem tego będzie nabycie udziałów Goat TopCo.

Wcześniej w październiku Grupa Azoty informowała, że Austriacki Federalny Urząd ds. Ochrony Konkurencji (BWB) oraz Austriacki Federalny Rzecznik ds. Karteli, tj. austriackie organy ochrony konkurencji, udzieliły zgody na nabycie przez spółkę 100% udziałów w spółce Goat TopCo GmbH. Spółka oczekiwała wtedy na zgodę urzędu z Turcji. A ta się właśnie pojawiła.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska chemia, grupa azoty, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-10-2018

feeegdyby nie balcerowicz to mielibyśmy więcej takich firm, a tak to za czapkę gruszek i cieple posadki zdrajców ...

14-10-2018

nafosofy_potfurOd samego początku transakcja wygląda podejrzanie. Jednak sprawę weryfikacji pozostawiam specjalistom w tym odpowiednim służbom. Ze swojej strony … Czytaj całość

14-10-2018

RolnikTak, rolników doją na nawozach. A tak wyprowadza się kasę z firmy

Rozwiń komentarze (3)