Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Grupa Azoty na zakupach. Ma zgodę na przejęcie producenta nawozów za miliard złotych

3
Podziel się:

Grupa Azoty ma zgodę tureckiego urzędu antymonopolowego na przejęcie Goat TopCo - jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych.

Miliard złotych - tyle warta jest najnowsza inwestycja Grupy Azoty
Miliard złotych - tyle warta jest najnowsza inwestycja Grupy Azoty (Beata Zawrzeł/REPORTER)

Turecki Urząd ds. Ochrony Konkurencji (Rekabet Kurumu), czyli odpowiednik polskiego UOKiK, udzielił zgody na nabycie przez Grupę Azoty od Goat Netherlands B.V. 100 proc. udziałów spółki Goat TopCo GmbH. O zgodzie poinformowała w piątek Grupa Azoty.

Przejęcie będzie kosztować Grupę Azoty nie więcej niż 235 mln euro. Na polskie pieniądze to 1,01 mld zł.

Na początku września Grupa Azoty informowała, że ma warunkową umowę nabycia 25 tys. udziałów stanowiących 100% kapitału zakładowego w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Niemczech, kontrolującej spółki Grupy Compo Expert, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, za cenę nie wyższą niż 235 mln euro. To równowartość blisko miliarda złotych.

Goat TopCo GmbH jest właścicielem Compo Expert w Münster, czyli znaczącego w świecie producenta nawozów specjalistycznych o przychodach rzędu 200 mln euro rocznie (dane na podstawie Hoovers). Niemcy na swojej stronie internetowej chwalą się, że są liderami w nawozach do dużych powierzchni zbiorów, nawozów do warzyw i owoców (w tym winogron), roślin szkółkarskich i ozdobnych oraz do murawy i zieleni publicznej. W ubiegłym roku weszli ze swoimi produktami do Chin.

"Na podstawie przepisów prawa tureckiego, powyższe zawiadomienie umożliwia stronom transakcji przystąpienie do jej zamknięcia. Oznacza to również, że emitent uzyskał zgodę wszystkich wymaganych umową warunkową organów antymonopolowych" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia spółka, powyższa zgoda, jak również wyrażenie zgody na transakcję przez nadzwyczajne walne zgromadzenie oznaczają także, że warunki konieczne, zastrzeżone w umowie warunkowej zostały spełnione i spółka będzie podejmować działania zmierzające do zamknięcia transakcji na warunkach i w terminach przewidzianych w umowie warunkowej. Skutkiem tego będzie nabycie udziałów Goat TopCo.

Wcześniej w październiku Grupa Azoty informowała, że Austriacki Federalny Urząd ds. Ochrony Konkurencji (BWB) oraz Austriacki Federalny Rzecznik ds. Karteli, tj. austriackie organy ochrony konkurencji, udzieliły zgody na nabycie przez spółkę 100% udziałów w spółce Goat TopCo GmbH. Spółka oczekiwała wtedy na zgodę urzędu z Turcji. A ta się właśnie pojawiła.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Rolnik
6 lat temu
Tak, rolników doją na nawozach. A tak wyprowadza się kasę z firmy
nafosofy_potf...
6 lat temu
Od samego początku transakcja wygląda podejrzanie. Jednak sprawę weryfikacji pozostawiam specjalistom w tym odpowiednim służbom. Ze swojej strony sprawdziłem gdzie ten gigant Compo Expert ma siedzibę i biura. Chwalą się, że na całym świecie. Tak więc: siedziba COMPO EXPERT GmbH Krögerweg 10; 48155 Münster; Deutschland - świetnie!!! W tym samy budynku siedzibę ma też Erdbories & Wenningmann GmbH; Krögerweg 10, 48155 Münster, Deutschland. Niby nic. Jak na giganta i potentata rynku średnio to wygląda. Jednak pójdźmy dalej. Rynek brazylijski to jeden z najbardziej chłonnych rynków nawozowych. Sama Grupa Azoty sprzedaje tam pokaźne ilości siarczanu amonu. Biuro w Bazyli mieści się jak podaje strona COMPO EXPERT BRASIL FERTILIZANTES Ltda; Sede Administrativa; Rua Cristovão Nunes Pires, 110 - 10° Andar Centro. Bliko w pobliżu jest np. klub nocny, ale ani szyldu, ani reklamy giganta Compo Expert. OK - może jakaś pomyłka idę dalej. Chiny strona nie działa. Pewnie jakieś prace administratora. Wg adresu na stronie biuro w Chinach mieści się COMPO EXPERT Techn. (Shenzhen) Co. Ltd. Great China International Exchange Square Floor 26, No. 2601 Jintian Road Futian District Shenzhen,518048. Piękny budynek, ale potentat wart 1 miliard PLN tnie koszty i nie dba o szyld czy jakiś skromny napis. No to sprawdzam Meksyk: COMPO México;Av. López Mateos Sur#5060 Int. 3-A; Col. Miguel de la Madrid Hurtado. Zapopan, Jalisco. Niestety brak szyldu, reklamy. Biura wg mnie nie ma. Skaczę do USA - szukam, sprawdzam jednak biuro na USA i Kanadę mieści się tylko w skrzynce pocztowej COMPO EXPERT USA & Canada, Inc. P.O. Box 5106 Vero Beach, FL 32961-5106, a kontakt przez formularz internetowy. Może nie jestem obiektywny, dlatego zajrzałem na nasze podwórko. COMPO EXPERT Polska sp. z o.o.;Aleje Solidarności 46; 61-696 Poznań. Biurowiec stoi, jednak na próżno szukać reklamy, loga, szyldu itp. We Francji np. adres podany na stronie to biurowiec BASF. Grecja tak samo biurowiec no-name COMPO EXPERT Hellas S.A. Egialias 54;151 25 Maroussi/Athen. Indie nawet na Google nie ma informacji, że na danym adresie mieści się Compo. Ale klub nocny się reklamuje. Skok do Hiszpanii COMPO EXPERT Spain S.L.; P.I. La Mezquita C/ B-3, parc. 203 ; 12600 La Vall d’Uixó. Jakaś hala, hurtownia lub coś w tym stylu. No ale wiodąca firma na rynku nawozów specjalistycznych musi też mieć jakieś zaplecze logistyczne. Na koniec hit - BUUUUUMMMMMM!!! Biuro w Wielkiej Brytanii. COMPO EXPERT UK Ltd, Office 5, 16 New Street, Stourport-On-Seven, DY13 8UW. Piękna kamieniczka w ospałym miasteczku, bardzo klimatyczne miejsce, ale zero Compo Expert. Powyższy tekst jest moją prywatną opinią o enigmatycznej firmie Compo Expert oraz jej światowej działalności na rynkach nawozowych.
feee
6 lat temu
gdyby nie balcerowicz to mielibyśmy więcej takich firm, a tak to za czapkę gruszek i cieple posadki zdrajców ...