Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Kęty prognozuje 740 mln zł przychodów i ok. 56 mln zł zysku netto w IV kw.

0
Podziel się:

Grupa Kęty wstępnie prognozuje, że osiągnie 740 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i ok. 56 mln zł zysku netto w IV kw. 2018 r., podała spółka. Wyniki prognozowane na IV kw. oznaczają, iż grupa "z nawiązką" zrealizuje prognozy wyniku finansowego planowanego na 2018 r., ale nadwyżka nie przekroczy 10%.

Grupa Kęty prognozuje 740 mln zł przychodów i ok. 56 mln zł zysku netto w IV kw.

"Według szacunków zarządu, skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągną poziom 740 mln zł (wzrost o 12%), a skonsolidowany zysk operacyjny kwartału dzięki utrzymaniu marży na podobnym do zeszłego roku poziomie wzrośnie do ok. 58 mln zł (+13%). Skonsolidowany zysk na poziomie EBITDA (zysk operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji) wzrośnie z 82 mln zł w zeszłym roku do 89 mln zł (+9%). Saldo działalności finansowej w kwartale (koszty odsetek, różnice kursowe na wycenie pozycji bilansowych, w tym kredytów walutowych) będzie miało wynik ujemny i wyniesie ok. 6 mln zł, (w czwartym kwartale 2017 roku saldo wyniosło -1,2 mln zł). Zgodnie z założeniami w IV kwartale utworzono aktywo na podatek dochodowy z tytułu działalności w strefie ekonomicznej (głównie z tytułu projektu rozbudowy spółki Alupol Films) w kwocie 13 mln zł, co jednorazowo powiększyło wynik netto. Szacowany skonsolidowany zysk netto kwartału wyniesie ok. 56 mln zł., czyli będzie o 40% wyższy niż osiągnięty w analogicznym kwartale poprzedniego roku"
- czytamy w komunikacie.

Na koniec kwartału dług netto grupy kapitałowej osiągnie według szacunków wartość ok. 800 mln zł, a więc będzie o ok. 14 mln zł wyższy niż zanotowany na koniec trzeciego kwartału 2018. Wzrost zadłużenia grupy kapitałowej wynika z realizowanego programu inwestycyjnego, podano także.

"Wyniki prognozowane na czwarty kwartał oznaczają, iż grupa kapitałowa z nawiązką zrealizuje prognozy wyniku finansowego planowanego na 2018 r. Ponieważ prognozowana nadwyżka nie przekroczy 10%, zarząd Grupy Kęty S.A. nie będzie publikował odrębnej korekty prognoz 2018 opublikowanych 1 lutego 2018 roku" - czytamy dalej.

Powyższa prognoza została przygotowana w oparciu o następujące założenia: średni kurs EUR/PLN w IV kwartale 4,3 (+2% r/r); średni kurs USD/PLN w IV kwartale 3,77 (+5%); średnia cena aluminium 3M w IV kwartale 1 983 USD/t (-6%), podano również.

"Popyt na rynku utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. W Segmencie Wyrobów Wyciskanych średnia długość oczekiwania na zamówienia na europejskim rynku wprawdzie powróciła do standardowo notowanych poziomów (3-4 tygodnie), ale jest to naturalny dla rynku poziom zadowalający zarówno producentów, jak i odbiorców profili aluminiowych. Na rynku nadal panuje optymizm odnośnie rozwoju sytuacji w kolejnym roku, co przekłada się na opinie, iż szacowany wzrost zapotrzebowania na profile aluminiowe w Europie w 2019 roku wyniesie co najmniej 2%" - oceniają Kęty.

"Analogicznie sytuacja przedstawia się w Segmencie Systemów Aluminiowych. Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, a przyszłoroczne prognozy wskazują na stabilny kilkuprocentowy wzrost. Segment Opakowań Giętkich także osiąga kilkuprocentowe wzrosty pomimo bardzo wysokiego obłożenia mocy produkcyjnych. Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch segmentów szacuje się, że również rynek opakowań będzie w kolejnych latach rósł. Dla Europy tempo wzrostu rynku opakowań prognozowane jest na ok. 2%" - czytamy dalej.

W IV kwartale szacowany wzrost sprzedaży w poszczególnych segmentach będzie kształtował się w następujący sposób: Segment Wyrobów Wyciskanych - wzrost o 12%, Segment Systemów Aluminiowych - wzrost o 15%, Segment Opakowań Giętkich - wzrost o 7%, podsumowano.

Grupa Kęty S.A. jest spółką dominującą grupy kapitałowej, która działa w pięciu obszarach biznesowych: produkcji profili aluminiowych, projektowania i produkcji systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych, produkcji opakowań giętkich, usług budowlano-montażowych w zakresie fasad aluminiowych oraz produkcji akcesoriów do montażu okien i drzwi. W 2017 r. miała 2,66 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)