Notowania

technologie
12-10-2018 (13:56)

Inea uruchomiła komercyjny internet o prędkości 10 GB/s

Poznań, 12.10.2018 (ISBnews) - Inea uruchomiła komercyjny internet o prędkości 10 GB/s jako pierwsza firma w UE, poinformował członek zarządu Michał Bartkowiak 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Uruchomiamy komercyjny dostęp do symetrycznego (do i od klienta) internetu z 10 Gb/s na światłowodzie, na razie w Poznaniu. Tym samym Polska dołącza do elitarnego klubu z usługą 10 Gb/s jako pierwszy kraj w UE, 6 kraj na świecie" - powiedział Bartkowiak podczas konferencji na Poznań Game Arena.

Jak wskazał, internet ten może współistnieć na światłowodzie z innymi standardami, gdyż wykorzystują one inne fizyczne sygnały.

"Teraz ograniczeniem jest tylko sprzęt, a nie łącze. Taką prędkość można wykorzystać do streamingu 4k lub 8k, przesyłu plików w obie strony, telepracy, VR, czy gamingu" - wymienił członek zarządu.

"To, co dziś zaprezentowaliśmy, to nie jest nasze ostatnie słowo" - podsumował Bartkowiak.

Z oferty łącza 10 Gb/s od dziś skorzystać może ok. 30 tys. gospodarstw domowych w Poznaniu. Do końca roku Inea planuje udostępnić taką możliwość w całym mieście, a docelowo oferować ją na całej swojej sieci światłowodowej również poza Wielkopolską. Symetryczne łącze w technologii Fiber-To-The-Home (FTTH) o prędkości przesyłu danych do 10 Gb/s oferowane jest w cenie 399 zł. Poza Polską z tak szybkiego Internetu mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w USA, Japonii, Korei Południowej oraz Singapurze.

Inea to lider usług telekomunikacyjnych w Wielkopolsce oraz jedna z czterech największych sieci kablowych w kraju. Właścicielem Grupy Inea jest Odin Holdings Sarl z siedzibą w Luxemburgu, którego większościowym udziałowcem jest Macquarie European Infrastructure Fund 5. 

 

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz