Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak długo atmosfera wokół OFE będzie psuć rynek?

Jak długo atmosfera wokół OFE będzie psuć rynek?

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Reforma OFE wciąż psuje nerwy inwestorom. Coraz więcej wskazuje na to, że po spadkowym grudniu na GPW, o wzrosty w styczniu również będzie bardzo trudno. Zdaniem analityków, hossa powróci na rynek dopiero w lutym.

Ponad 2-procentowy zjazd głównego indeksu WIG20, wyraźna wyprzedaż akcji małych i średnich spółek. To efekt wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie. Co bardzo istotne i jednocześnie niepokojące, tak dużej przecenie towarzyszyły zwiększone obroty. A to oznacza, że do wyprzedawania akcji rzucili się duzi inwestorzy instytucjonalni. W rezultacie od początku grudnia wskaźnik blue chipów stracił już około 10 procent.

Zmiana wartości indeksów na GPW podczas wtorkowej sesji
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- Nie takiego początku roku oczekiwałem - przyznaje Marcin Kiepas, analityk firmy Admiral Markets. - Liczyłem na powiew większego optymizmu, tym bardziej, że grudzień był już wystarczająco trudny dla giełdy - podkreśla. Bo rzeczywiście, w ostatnim miesiącu ubiegłego roku indeks WIG20 stracił ponad 7 procent, WIG poszedł w dół o ponad 6 procent, a wskaźniki małych i średnich spółek o około 4,5 procent. To najgorsze rezultaty od grudnia 1994 roku.

Inwestorzy zagraniczni przestraszyli się reformy OFE?

Trzeba przyznać, że obserwatorom rynku niezwykle trudno było wczoraj wskazać przyczyny tak głębokich spadków. Nie były one przecież poparte ani negatywnymi komunikatami ze spółek, ani słabymi danymi makroekonomicznymi. Tak wyraźnej przeceny nie uzasadnia też spadkowa sesja na Wall Street z poniedziałku.

- Gdy nie ma innych, negatywnych czynników, to mówiąc o przyczynach spadków, wciąż możemy wskazywać przede wszystkim na reformę systemu emerytalnego - twierdzi Tomasz Manowiec, analityk z Noble Funds TFI.

Zauważa jednocześnie, że tym razem w dużej mierze za wyprzedaż akcji, głównie dużych spółek, mogą odpowiadać inwestorzy zagraniczni. - Mamy za sobą praktycznie dwa tygodnie przerwy w regularnym handlu. W tym czasie prezydent podpisał ustawę zmieniającą zasady funkcjonowania OFE. Gracze zagraniczni dopiero teraz dostali więc jasny sygnał, że do reformy dojdzie i dlatego wyprzedają akcje - uważa Tomasz Manowiec.

Analitycy są jednocześnie zgodni, że wpływ samych OFE na spadki jest już coraz bardziej ograniczony. Jak podaje spółka Analizy Online, tylko w grudniu wartość aktywów zgromadzonych w OFE spadła już o 6,5 miliarda złotych, co ma oczywiście ścisły związek z giełdą - niższa wycena akcji powoduje również spadek wartości jednostek funduszy emerytalnych, bo te trzymają papiery spółek w swoich portfelach.

- Jeszcze do końca stycznia wpływ OFE na giełdę będzie umiarkowanie negatywny - mówi w rozmowie z Money.pl Kamil Artyszuk, analityk z DM Banku BPS, który w grudniu szacował, że fundusze muszą pozbyć się akcji wartych około miliarda złotych, by sprostać wymaganiom stawianym przez nowe przepisy.

Zgodnie z nimi już na początku lutego OFE będą musiały przekazać do ZUS dokładnie 51,5 procent aktywów. Teoretycznie miały to być środki zgromadzone w obligacjach Skarbu Państwa i infrastrukturalnych, ale okazało się, że fundusze - by zdobyć środki - muszą pozbyć się również części depozytów i akcji. W sumie o wartości prawie 13 miliardów złotych.

Podział aktywów zgromadzonych w OFE (w mld zł)
Akcje 129,0
Obligacje SP* 123,4
Obligacje infrastrukturalne* 16,6
Depozyty 14,0
Pozostałe 11,9
Obligacje JST 1,4
Gotówka 0,6
SUMA AKTYWÓW 296,7
Aktywa przekazywane do ZUS (51,5% sumy aktywów) 152,8
Tyle OFE muszą "dołożyć" do części obligacyjnej 12,9

Źródło: Money.pl na podstawie danych DM BPS, MF, KNF, aktualnych na koniec listopada 2013 roku. *Część obligacyjna przekazywana do ZUS.

Według Kamila Artyszuka fundusze emerytalne w większości dostosowały już strukturę swoich aktywów do nadchodzących zmian, więc nie można spodziewać się po nich dużej podaży akcji.

Na drugiej stronie przeczytasz, kiedy można
spodziewać się odbicia na GPW

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
RICCOLE124
83.29.168.* 2014-01-11 16:44
to jest tak, tusk to człowiek który kompletnie nie zna się na gospodarce ekonomji, etc, doradcy rostoski mają kase więc nie interesuje ich NARÓD,I POMAŁU ROZKŁADAJĄ POLSKE, KGHM, EMERYTÓW OFE, MŁODZIEŻ PO STUDIACH BEZ PRACY,ITD,PO WYBORACH TRZEBA KONIECZNIE ROZLICZYĆ I OSĄDZIĆ, CORAZ CZĘŚCIEJ WIDZE LUDZI JAK WYBIERAJĄ CHLEKB ZE ,SMIETNIKA???SZOK
zygsta1
77.253.245.* 2014-01-10 17:56
Na GPW leczenie leszczy dopiero się zaczęło-jeszcze przed nami terapia wstrząsowa!!!!!!
bizli
83.5.25.* 2014-01-08 22:54
ofe do kosza - mnie też nikt nie pytał czy chce do ofe,
więc nie mam teraz pretensji że nie pytają czy chcę likwidacji ofe
Zobacz więcej komentarzy (43)