Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kąsek z Banku Światowego: Spowolnienie z I półrocza będzie przejściowe

0
Podziel się:
Kąsek z Banku Światowego: Spowolnienie z I półrocza będzie przejściowe

Bank Światowy spodziewa się, że odnotowane w I połowie br. spowolnienie w Polsce będzie miało charakter przejściowy, zaś inwestycje nie będą już spadać, poinformował starszy ekonomista Banku Światowego Leszek Kąsek.

"Spodziewamy się, że to spowolnienie z pierwszego półrocza będzie miało charakter przejściowy i inwestycje w przyszłym roku nie będą spadać, konsumpcja prywatna będzie podobna w przyszłym roku, jak obecnie i lekko pozytywnie wpłynie eksport w przyszłym roku; chociaż obroty handlowe spowalniają" - powiedział Kąsek podczas prezentacji prognoz Banku Światowego.

Dodał, że Bank Światowy bierze pod uwagę dodatkowy impuls dla konsumpcji prywatnej z tytułu dodatkowych świadczeń oraz dobrej sytuacji na rynku pracy. "Spodziewamy się utrzymania tej tendencji, ale tak duża dynamika konsumpcji nie będzie już raczej kontynuowana ze względu na sytuację zewnętrzną" - wskazał ekonomista.

Kąsek zwrócił też uwagę, że Bank Światowy spodziewa się dużej poprawy w finansach publicznych.

"Te czynniki, które ciągną i poprawiają sytuację w finansach publicznych - czyli wpływy z podatków pośrednich i bezpośrednich okazały się silniejsze niż wydatki. Daje to optymistyczny obraz" - powiedział ekonomista.

"Mamy paradoks - w Polsce są obecnie najniższe koszty kredytu, moce produkcyjne dobrze wykorzystane, a aktywność inwestycyjna jest słaba. Wstrzymywanie się z inwestycjami nie jest typowym, tylko polskim przypadkiem - np. podobnie jest na Węgrzech. Moglibyśmy spodziewać się lepszej aktywności inwestycyjnej przy tej koniunkturze" - podsumował Kąsek.

Bank Światowy obniżył dziś prognozy wzrostu PKB Polski na ten rok do 3,2%, tj. o 0,5 pkt proc. wobec oczekiwań z kwietnia oraz do 3,4% na 2017 r. (o 0,1 pkt wobec kwietnia). Jako przyczynę obniżki instytucja podała osłabienie w inwestycjach.

Bank Światowy prognozuje, że spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniesie 2,7% w tym roku, po czym nastąpi wzrost o 2,6% w 2017 r. i 3,5% w 2018 r. Według tej instytucji, polski eksport wzrośnie w tych latach odpowiednio o: 5,2%, 5% i 4,1%, zaś import odnotuje wzrost o: 5,1%, 4,6% i 3,9%.

Bank Światowy podał też, że według jego prognoz deficyt fiskalny Polski wyniesie 2,1% PKB w 2016 r., 2,9% PKB w 2017 r. i wzrośnie do 3,4% PKB w 2018 r.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)