Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KE pozwała m.in. Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. relokacji

KE pozwała m.in. Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. relokacji

Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości sprawę przeciwko Polsce, Republice Czeskiej i Węgrom w związku z nieprzestrzeganiem przez te kraje zobowiązań prawnych w zakresie relokacji, podała Komisja.

"15 czerwca 2017 r. Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i w dniu 26 lipca 2017 r. skierowała do nich uzasadnione opinie" - czytamy w komunikacie.

Według Komisji, mimo iż w swoim orzeczeniu z dnia 6 września Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że program relokacji nadal obowiązuje, Czechy, Węgry i Polska wciąż nie przestrzegają swoich zobowiązań prawnych.

"Przekazane odpowiedzi po raz kolejny okazały się niewystarczające; żadne z trzech państw nie wskazało również, by zamierzało uczestniczyć we wdrożeniu decyzji o relokacji. Dlatego też Komisja podjęła decyzję o przejściu do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko tym trzem państwom" - czytamy dalej.

Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek zgłaszania co trzy miesiące dostępnych miejsc na potrzeby relokacji w celu zagwarantowania szybkiej i uporządkowanej procedury relokacji. Podczas gdy wszystkie pozostałe państwa członkowskie dokonały relokacji i niezbędnych zgłoszeń w ostatnich miesiącach, Węgry nie podjęły żadnych działań od momentu uruchomienia programu, a Polska nie dokonała żadnej relokacji i nie przedstawiła stosownych zgłoszeń od grudnia 2015 r. Czechy nie dokonały żadnych relokacji od sierpnia 2016 r. i nie złożyły nowych deklaracji od ponad roku, podano także.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie