Notowania

bankowość
09.02.2016 14:28

KNF: Banki będą miały ograniczone pole do podnoszenia cen

Podziel się
Dodaj komentarz

Banki będą miały ograniczone możliwości podnoszenia opłat i prowizji po wprowadzeniu podatku bankowego ze względu na silną konkurencję na polskim rynku, wynika z wypowiedzi zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Wojciecha Kwaśniaka.

"Można się spodziewać, że banki będą miały ograniczone pole do podnoszenia cen ze względu na konkurencyjność innych podmiotów na rynku. Nie wszystkie banki podniosły opłaty. To zależy od pozycji konkurencyjnej danego banku"- powiedział Kwaśniak podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Kwaśniak poinformował, że KNF przeprowadziła badanie wśród 20 banków, których udział w sektorze wynosi 80%. Wskazał, że zachowania tych banków określają trendy całego rynku.

Z badania wynika, że większość banków w IV kw. 2015 r. oraz I kw. 2016 tj. grupa 15. banków podniosła marże i ceny kredytów hipotecznych, 12 banków podniosło marże i prowizje dla kredytów konsumpcyjnych, 14 banków podniosło ceny dla MSP - połowa z tej grupy to banki wyłącznie z kapitałem zagranicznym. 10 banków podniosło ceny dla korporacji.

"Zachowania banków wskazują, że ich działania odnoszą się kredytów mieszkaniowych, kredytów dla przedsiębiorstw i depozytów gospodarstw domowych" - powiedział Kwaśniak.

Wiceprzewodniczący KNF poinformował także, że analiza zachowań klientów wskazała brak zwiększenia aktywności w kwestii przekazywania zastrzeżeń do organów nadzoru co do zmian w tabeli opłat i prowizji.

"Z naszych informacji wynika, że powszechną praktyką banków była weryfikacja kosztów usług. Patrząc na dane za poprzednie okresy trzeba powiedzieć, że w latach ub. odnotowywano pojedyncze przypadki skarg"- powiedział Kwaśniak.

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz