Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF: Kurs CHF zachęca do przewalutowania kredytu, ale klienci czekają na ustawę

4
Podziel się:

Warszawa, 05.01.2018 (ISBnews) -  Choć obecny kurs franka szwajcarskiego zbliża się do kursu historycznego i może to być dobry moment na przewalutowanie kredytu hipotecznego, to szansa, że klienci będą masowo dogadywali się z bankami jest niewielka, oczekują oni bowiem rozwiązania ustawowego, wynika ze słów przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marka Chrzanowskiego. 

KNF: Kurs CHF zachęca do przewalutowania kredytu, ale klienci czekają na ustawę
bELnLMOJ

"Moment, gdy kurs franka zbliża się do kursu historycznego, to jest dobry moment na przewalutowanie - na pewno lepszy, niż wtedy, gdy kurs franka wynosił 4 zł. Oczywiście, rozmawiam ze wszystkimi zarządami banków 'frankowych'" - powiedział Chrzanowski podczas spotkania prasowego.

Podkreślił, że - jako nadzorca - chciałby, by banki na zasadzie dobrowolnej przekonywały swoich klientów do oferty przewalutowania walutowych kredytów hipotecznych.

"Mamy wiszącą skałę w postaci ustawy pana prezydenta i dopóki ta ustawa nie zostanie przeprocedowana w taki lub inny sposób - to jest decyzja parlamentu - to szansa na to, że banki będą masowo dogadywały się z klientami i konwertowały te kredyty jest znikoma. Klienci oczekują tej oferty, którą przekaże ustawodawca w postaci rozwiązania systemowego. Kalkulują, że ta oferta może być lepsza niż oferta banków, które wyprzedzając ustawę będą chciały część portfela przekonwertować trochę taniej i spodziewam się, że w tej chwili ta konwersja dobrowolna jest mało prawdopodobna" - powiedział także Chrzanowski.

bELnLMOL

"Chciałbym taki proces widzieć. Uważam, że tylko ten proces w postaci dobrowolnej jest w pełni uzasadniony" - podkreślił.

bELnLMPm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
lila
4 lata temu
skoro tak jest teraz dobrze to migiem ustawę i po kursie chociażby 2,5zł.
franio
4 lata temu
Panie Marek Chrzanowski i Pan autoryzował te kłamstwa jako swoją wypowiedź , kto kłamie Pan czy dziennikarz ??? ja brałem kredyt w 2007 roku wtedy mój kredyt był brany i opłacany w złotówkach a jedynie indeksowany do franka który wtedy kosztował 2.23 zł a teraz kosztuje - pytam gdzie kurs obecny zbliża się do tego z przed 10 lat ? Przez jednostronnie i nieuczciwie ustalany kurs franka przed bank millenium po 10 latach rzetelnej spłaty kredytu jeszcze do spłaty mam 1,5 faza wiecęj niż sumy którą pożyczyłem a to przez oszustwa banku i ukrywanie prawdziwych kosztów kredytu przez doradcę bankowego któremu zaufałem !!!!! idę do sądu z bankiem jak wiele rodzin pozostawionych samych siebie przez polityków zarówno PO PIS I PANA POŻAL SIĘ BOŻE PREZYDENTA I WYGRAM BO BANKI OSZUKAŁY !!!!
Moy Soy Doy
4 lata temu
Jeśli takie słowa padają z ust szefa KNF to apeluję do władz o niezwłoczne zwolnienie tego pana z posady. Żeby się nie rozpisywać: 1) kurs historyczny sięga nawet 1,90 zł/CHF, więc po co bajdurzyć, że "teraz jest tak, jak dawniej"? 2) nie da się przewalutować kredytów złotowych na złotówki (de facto nie było nigdy kredytów walutowych, ale co najwyżej indeksowane / denominowane do walut obcych). BZDURY PAN CHRZANISZ, PANIE CHRZANOWSKI!
bELnLMPn
Viki
4 lata temu
Spłacam już ponad 10 lat, spłaciłam 2/3 pobranej kwoty i teraz po "przekonwertowaniu" miałabym do spłaty o 1/3 kwoty więcej niż otrzymałam. Do tego zapowiadany wzrost oprocentowania kredytów złotowych. Kto chce nas wsadzić na kolejną bombę?