Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KRD: Przeterminowane zadłużenie spółek z GPW spadło do 27,3 mln zł

KRD: Przeterminowane zadłużenie spółek z GPW spadło do 27,3 mln zł

Z 433 krajowych spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej giełdy na początku maja 56 było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Ich łączne przeterminowane zadłużenie wynosi 27,3 mln zł. To oznacza, że w ciągu sześciu miesięcy spadło o 11%, a od listopada 2015 r. wzrosły o 200%.

"56, to najniższa liczba dłużników giełdowych od kiedy realizujemy to badanie. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ich zadłużeniu. Kwota 27,3 mln zł to 15% mniej niż przed 6 miesiącami, ale ponad 200% więcej niż podczas pilotażowego badania z listopada 2015 r. W efekcie dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę notowaną na GPW sięga już niemal pół miliona złotych, jest najwyższy w historii" - powiedział prezes Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Na początku maja 2017 roku na głównym rynku GPW notowane były 433 krajowe spółki. 56 z nich to przedsiębiorstwa, które jednocześnie były notowane również w Krajowym Rejestrze Długów. W sumie miały one 1 073 zobowiązania wobec 157 wierzycieli na kwotę 27 278 780 zł.

Według KRD, w dwóch ostatnich edycjach badania za znaczącą część notowanego zadłużenia odpowiadała jedna spółka. Dług lidera poprzedniego zestawienia przekraczał 20 mln zł. W jeszcze wcześniejszym badaniu suma zobowiązań rekordzisty wynosiła 15,7 mln zł. Tym razem długi rozłożyły się zdecydowanie bardziej równomiernie, a łączne zadłużenie lidera sięga "zaledwie" 7,5 mln zł, podano także.

"Numer jeden poprzedniego zestawienia w ciągu sześciu miesięcy zmniejszył zadłużenie z 20,4 mln zł do niespełna 1,2 mln zł. W tej konkretnej sytuacji to bardzo dobra wiadomość, ale patrząc na całe zestawienie to - wbrew pozorom - nie jest to optymistyczny sygnał. Oznacza bowiem, że inne zadłużone spółki skutecznie wypełniły powstałą po liderze lukę" - dodał Łącki.

Z 67 giełdowych spółek, które były notowane w Krajowym Rejestrze Długów w listopadzie 2016 roku, aż 20 spłaciło swoje zobowiązania i zniknęło z rejestru dłużników, 2 spółki nie są już notowane na warszawskiej giełdzie, a 45 w dalszym ciągu znajduje się w tym niechlubnym zestawieniu. W tym gronie zadłużenie 19 firm nie uległo zmianie, 16 spadło, a 10 wzrosło.

"Co ciekawe, z listy giełdowych dłużników zniknęła większość spółek z indeksu WIG20. To potwierdza, że liderom warszawskiej giełdy obecność na liście zadłużonych firm po prostu nie przystoi. Jednocześnie zaobserwowaliśmy kilka niepokojących sytuacji z gwałtownym wzrostem zadłużenia. Najjaskrawszym przykładem jest spółka budowlana, która 6 miesięcy temu miała jedno zobowiązanie notowane w KRD na kwotę 1,1 tys. zł. Obecnie tych zobowiązań jest już 17, a ich łączna wartość przekracza 4,8 mln zł" - dodał prezes.

Najwyższe miejsce w sektorowym rankingu zadłużenia w dalszym ciągu zajmuje branża budowlana. Aż 12 z 56 spółek z GPW notowanych w KRD w - czyli mniej więcej co piąty giełdowy dłużnik - jest przedstawicielem tego sektora. W sumie zadłużenie firm z tej branży przekracza 11 mln zł. To ponad 40% łącznego zadłużenia wszystkich giełdowych spółek.

Według KRD, jednego mniej przedstawiciela w gronie giełdowych dłużników ma natomiast bardzo szeroko pojęta branża finansowa. Aż 9 przedstawicieli na tej liście ma natomiast branża technologiczna - są to przede wszystkim spółki informatyczne, ale także telekomunikacyjne.

Badanie "Długi spółek giełdowych" Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy zostało przeprowadzone na 433 krajowych spółkach, które 4 maja 2016 r. były notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To już jego czwarta edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia giełdowych spółek KRD BIG dokonał w listopadzie 2015 r.

 

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
iza
2017-05-24 20:41
jak widać są konkretne branże gdzie to zadłużenie jest większe. zwłaszcza w tym obszarze warto wiedzieć z kim się współpracuje i nie wchodzić w układ biznesowy z firmą, która już ma zadłużenia. można to sprawdzić w KRD- lepiej wiedzieć od razu czy firma jest wypłacalna.
dagmara
2017-05-23 23:01
trochę tych dłuzników jest i jak widać w różnych branżach