Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Jest decyzja w sprawie pomocy. Są też zastrzeżenia

0
Podziel się:

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oceniła, że planowi brakuje niezbędnych szczegółów. Ma jednak dobre wiadomości.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde</br> ma kilka zastrzeżeń do greckiego planu </br>
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde</br> ma kilka zastrzeżeń do greckiego planu </br> (World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bFeqmcUl

Grecki rząd upublicznił we wtorek listę zobowiązań przedstawionych międzynarodowym wierzycielom. Przewiduje ona między innymi zrewidowanie programu prywatyzacji, które nie zostały jeszcze wdrożone, ale bez rezygnacji z jego celów. Na jej podstawie ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję w sprawie wniosku o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju.

Aktualizacja godz. 19:43

Wiceszef KE ds. euro poinformował, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie. _ Po telekonferencji eurogrupy mogą się rozpocząć narodowe procedury ws. przedłużenia programu dla Grecji _ - napisał na Twitterze Valdis Dombrovskis.

bFeqmcUn

Przed północą z poniedziałku na wtorek grecki rząd przesłał KE, szefowi eurogrupy, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

We wtorek po południu odbyła się telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro, podczas której decydowali oni, czy pomoc finansowa dla zadłużonej Grecji będzie kontynuowana.

Restrukturyzacja systemu fiskalnego

Podtrzymano również cel podniesienia pensji minimalnej, ale nie podano harmonogramu i wysokości podwyżek.

W liczącym cztery rozdziały dokumencie kilka razy znalazł się zapis o _ konsultacjach z instytucjami _ międzynarodowymi - Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. To te same instytucje, z którymi po wyborach z końca stycznia rząd Aleksisa Ciprasa zapowiadał zerwanie współpracy - przypomina AFP.

bFeqmcUt

Rząd w Atenach zapowiedział również restrukturyzację systemu fiskalnego i zobowiązał się do poprawy systemu zbierania podatków.

Wcześniej agencja Reutera informowała, że w przedstawionym wierzycielom planie reform Grecja zapewniła, że żadne działania w celu poprawy sytuacji Greków nie odbiją się na budżecie kraju.

Zapowiadano też konsolidację funduszy emerytalnych w celu uzyskania oszczędności oraz wyeliminowania luk i zachęt skłaniających obywateli greckich do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Według Reutera rząd grecki chce w ten sposób dotrzymać obietnicy danej swoim wyborcom, że nie dopuści do kolejnych cięć w emeryturach, czego domagały się UE i MFW.

bFeqmcUu

Co dalej z płacami w sektorze publicznym?

Rząd Grecji obiecał zmiany w siatce płac sektora publicznego, aby z jednej strony zapobiec dalszemu obniżeniu wynagrodzeń, a z drugiej utrzymać ogólne wydatki rządu na ten cel na obecnym poziomie. Zapowiada, że będzie stopniowo wprowadzać system zbiorowych negocjacji płacowych, by z czasem podwyższyć płacę minimalną. Zastrzeżono, że jakakolwiek podwyżka płacy minimalnej będzie wprowadzona we współpracy z partnerami w UE i innymi.

Wcześniej we wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Grecja przekazała listę proponowanych reform gospodarczych szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, KE, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnego.

Źródła w KE oceniły, że przedstawiona lista propozycji jest _ dostatecznie wyczerpująca, by być zasadnym punktem wyjścia dla pomyślnego zakończenia przeglądu _.

bFeqmcUv

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła tymczasem, że przedstawiony przez Grecję plan reform jest wystarczający, by przedłużyć międzynarodową pomoc dla tego kraju, ale brakuje mu _ niezbędnych szczegółów _.

W liście do szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema Lagarde oświadczyła, że wykaz reform przekazany międzynarodowym wierzycielom przez władze Grecji jest kompleksowy, _ ale niezbyt szczegółowy _. Szefowa MFW wyraziła zadowolenie z - jak to określiła - _ tego, co wygląda na większą stanowczość ze strony nowych władz w Atenach _ w odniesieniu do pewnych obszarów, jak walka z unikaniem podatków i zwalczanie korupcji.

- _ Jednak w pewnej liczbie obszarów, zawierającej być może te najistotniejsze, list (greckich władz) nie zapewnia konkretnych deklaracji zamierzeń rządu w kwestii wdrażania przewidzianych reform _ - dodała. Wśród dziedzin budzących zastrzeżenia Lagarde wymieniła reformy dotyczące m.in. świadczeń i podatku VAT oraz rynku pracy.

W piątek Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform. Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, Europejski Bank Centralny). Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

bFeqmcUw

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeqmcUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)