Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KSF: Polski system finansowy jest stabilny, może zaabsorbować skutki ew. szoków

0
Podziel się:
KSF: Polski system finansowy jest stabilny, może zaabsorbować skutki ew. szoków

Polski system finansowy jest stabilny; jest on w stanie zaabsorbować skutki szoków związanych ze zidentyfikowanymi przyszłymi zagrożeniami w systemie finansowym i jego otoczeniu gospodarczym, stwierdził Komitet Stabilności Finansowej (KSF), którego posiedzenie dotyczące nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym odbyło się wczoraj.

W posiedzeniu uczestniczyli: prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Komitetu Marek Belka, minister finansów Paweł Szałamacha, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzej Jakubiak oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) Jerzy Pruski.

"Komitet zapoznał się z oceną ryzyk systemowych, zidentyfikowanych przez Narodowy Bank Polski w 'Raporcie o stabilności systemu finansowego' (luty 2016). Komitet ocenił, że polski system finansowy jest stabilny; jest on w stanie zaabsorbować skutki szoków związanych ze zidentyfikowanymi przyszłymi zagrożeniami w systemie finansowym i jego otoczeniu gospodarczym" - czytamy w komunikacie NBP.

Komitet podjął uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0% oraz zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji dotyczących bufora antycyklicznego, podał bank centralny.

"Przedmiotem dyskusji były również potencjalne konsekwencje systemowe restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych według projektu opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta RP. W trakcie obrad omówiono także możliwy wpływ ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji na krajowy system finansowy" - napisano także w materiale.

Komitet Stabilności Finansowej zdecydował, że po otrzymaniu wyników analiz Komisji Nadzoru Finansowego rozważy sformułowanie stanowiska w sprawie skutków propozycji restrukturyzacji kredytów walutowych dla systemu finansowego.

"Jednocześnie, już na obecnym etapie, Komitet zwraca uwagę, że inicjatywy legislacyjne dotyczące kolejnych obciążeń dla instytucji finansowych powinny być konstruowane i wdrażane ostrożnie, tak aby nie naruszały stabilności systemu finansowego, nie zmniejszały istotnie jego odporności na szoki, a także nie ograniczały zdolności banków do kredytowania gospodarki. Działania zmierzające do redukcji portfela kredytów walutowych nie powinny prowadzić do destabilizacji systemu bankowego, a w szczególności do istotnego osłabienia jego wyposażenia w kapitał" - czytamy dalej.

Kolejne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego odbędzie się w II kwartale 2016 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)