Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KUKE: Eksport spadł o 0,6% r/r w październiku, zwiększy się o 1,9% w całym roku

0
Podziel się:
KUKE: Eksport spadł o 0,6% r/r w październiku, zwiększy się o 1,9% w całym roku

Eksport z Polski wyniósł 15,58 mld euro w październiku, co oznacza wzrost o 1,8% m/m oraz spadek o 0,6% w ujęciu rocznym, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja oczekuje wzrostu eksportu o 1,9% r/r do 175,4 mld euro w całym 2016 roku.

" Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w październiku oraz zapotrzebowania na usługi KUKE w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w październiku eksport z Polski wyniósł 15,583 mld euro. Był więc o 1,8% większy od notowanego we wrześniu i jednocześnie o 0,6% mniejszy niż w październiku 2015 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 67,129 mld, tj. o 1,4% więcej niż we wrześniu i równocześnie o 0,8% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - czytamy w komunikacie.

KUKE podkreśla, że obserwowany w październiku wzrost eksportu jest zjawiskiem typowym i stanowi kontynuację rozpoczętego we wrześniu zatowarowywania handlu na okres świąteczno-noworoczny. Na dziesiąty miesiąc roku przypada też sporo dostaw o charakterze inwestycyjnym. Odbiorcy są bowiem zainteresowani finalizacją odbioru maszyn (październik) i uruchamiania ich jeszcze przed końcem roku (listopad, grudzień). "Wzrosty oczywiście nie będą tak duże jak w poprzednim miesiącu, jednakże należy pamiętać, że we wrześniowych statystykach widać przywracanie aktywności przemysłu po okresie letniego spowolnienia" - wskazano także.

Tegoroczny październik może okazać się nieco gorszy od ubiegłorocznego. Wszystko przez spowolnienie w produkcji przemysłowej (-1,3% w ujęciu rocznym), jakie można było obserwować w omawianym miesiącu. Negatywny wpływ na polski eksport ma także sytuacja gospodarczo-polityczna w Unii Europejskiej, czyli głównego odbiorcy polskich towarów - Brexit, grudniowe referendum we Włoszech, niepewność co przyszłego kształtu UE oraz ogólnie słabsza koniunktura niż rok temu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trzecim kwartale bieżącego roku wyhamował niemiecki eksport do USA i Wielkiej Brytanii, podano także.

"Wyniki eksportu łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach roku prezentowały się poniżej oczekiwań - zwłaszcza ze względu na bardzo niski wynik lipca oraz słabsze wyniki wypracowane w styczniu i maju. Według statystyk Narodowego Banku Polski eksport w okresie I-IX 2016 wyniósł 130.129 mln euro, okazując się o 2% większym niż w roku poprzednim. Statystyki GUS pokazywały zaś kwotę 134.850 mln euro - większą niż przed rokiem o 1,2%. W kolejnych miesiącach dynamika eksportu powinna się poprawiać. Wspierać ją będzie stopniowa poprawa koniunktury u naszych głównych partnerów, otwieranie się na nasze towary kolejnych rynków, ale również stopniowa normalizacja wymiany handlowej z naszymi wschodnimi partnerami" - czytamy dalej.

Na niedaleki wzrost dynamiki eksportu wskazują statystyki tyczące się poziomu zamówień. Wysokie dla całego przemysłu, okazują się szczególnie wysokie dla zamówień eksportowych. Obserwowane w ostatnich tygodniach osłabienie złotego również korzystnie wpływa na perspektywy wzrostu polskiego eksportu, podkreśliła KUKE.

"KUKE oczekuje, że w okresie X - XII 2016 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 1,4% w euro, w wymiarze złotowym zaś o 3,5%. W chwili obecnej dynamika wzrostu eksportu dla roku 2016 szacowana jest na poziomie 1,9% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 175,4 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 763,7 mld, co oznaczać będzie wynik o 6% wyższy niż w roku 2015" - napisano też w komunikacie.

Szacunki popytu na nasze towary dla roku 2017 wskazują na zwiększenie sprzedaży do 191,8 mld euro tj. o 9,4%, a w statystykach złotowych - do 803,3 mld, co oznaczać będzie wzrost rzędu 5,2%, podano także.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)