Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF chce przedłużyć obowiązywanie gwarancji de minimis do połowy 2018 r.

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów (MF) chce przedłużyć okres udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów do 30 czerwca 2018 r., wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie. Projekt trafił do uzgodnień, które mają potrwać do 17 listopada br.

MF chce przedłużyć obowiązywanie gwarancji de minimis do połowy 2018 r.

"Przedłużenie obowiązywania oferty udzielania gwarancji w ramach pomocy de minimis do 30 czerwca 2018 r. ma na celu kontynuację ułatwienia firmom z sektora MŚP dostępu do finansowania działalności kredytem bankowym - o ile banki nie mogą kredytować przedsiębiorstw nieposiadających zdolności kredytowej, o tyle mogą złagodzić wymogi odnośnie do zabezpieczeń dzięki zastosowaniu gwarancji de minimis. Pozwoli także na utrzymanie wzrostu gospodarczego osiąganego częściowo dzięki aktywności inwestycyjnej. Niewątpliwie przedłużenie oferty gwarancji umożliwi też utrzymanie wzrostu popytu ze strony MŚP na instrumenty gwarancyjne oferowane przez Rząd. Przedłużenie programu umożliwi także wypracowanie jego głębszej zmiany z wykorzystaniem środków unijnych" - czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).

Program gwarancji de minimis, zaprojektowany pierwotnie jako tymczasowy instrument antykryzysowy, był już przedłużany kolejnymi rozporządzeniami, ostatnio do końca 2017 r., podkreślono w uzasadnieniu projektu.

"Od początku realizacji Programu Wspierania Przedsiębiorczości, do końca września 2017 r., BGK udzielił gwarancji de minimis na łączną kwotę 42,4 mld zł. Dzięki gwarancji de minimis, banki udzieliły kredytów o łącznej wartości 75,2 mld zł. Z programu gwarancji de minimis skorzystało w tym okresie 129,8 tys. przedsiębiorców" - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Program gwarancji de minimis jest zgodny z celami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako narzędzie wsparcia potrzeb rozwojowych sektora MŚP mobilizujące kapitał prywatny i ułatwiające dostęp MŚP do finansowania kredytem bankowym, sprzyja też utrzymaniu oraz powstawaniu miejsc pracy, podkreślono także w dokumencie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)