Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
11.01.2016 15:05

MF zapowiada przyspieszenie informatyzacji resortu w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Finansów uznaje za priorytetowe w 2016 roku informatyzację systemów, które pozwolą uszczelnić system poboru należności podatkowych i w ten sposób ograniczyć lukę podatkową, podał resort.

"Jednym z takich systemów jest centralny rejestr faktur, czyli de facto hurtownia danych. Dodatkowo pozyskany zostanie software analizujący dane (pobierane z hurtowni) przy pomocy zaawansowanych metod matematycznych, wspomagający wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw. System ten będzie zawierał algorytm, który pozwoli na automatyczne wykrywanie patologii podatkowych, w szczególności tzw. karuzel vatowskich. W momencie, gdy algorytm zidentyfikuje próbę wyłudzenia, system będzie automatycznie wstrzymywał wypłatę podatku VAT" - czytamy w komunikacie.

Powyższe rozwiązania są standardem w wielu krajach OECD. Aby szybko pozyskać te narzędzia, resort finansów analizuje obecnie niestandardowe rozwiązania instytucjonalno-prawne oparte na logice tzw. specustawy, zastosowanej np. w przypadku terminala LNG. Celem resortu jest doprowadzenie do fazy testowej w drugiej połowie 2016 i pełna funkcjonalność w 2017 roku, aby osiągnąć w tym roku dodatkowe wpływy w szacowanej wysokości 7-8 mld zł, podano również.

"Pomimo retorycznego posługiwania się argumentem nowoczesności, informatyzacja nie była priorytetem MF za rządów PO. Wieloletnie opóźnienie i brak podstawowych narzędzi informatycznych pokazują na zapóźnienie naszej skarbówki wobec sąsiadów. Efektem jest wypływ wielomiliardowych sum z budżetu. Dlatego kierujemy teraz wysiłek na nadrobienie tych zaległości i przyspieszenie cyfryzacji jednostek resortowych" - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha, cytowany w komunikacie.

Podstawowy system informatyczny MF Poltax ma ponad 20 lat, powstał w pierwszej połowie lat 90-tych. Przez kolejne lata postęp informatyzacji był niewielki. 28 marca 2007 Rada Ministrów przyjęła Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010. W dokumencie tym - wśród kilku kluczowych projektów - znalazły się e-Deklaracje, e-Podatki oraz Trezor, wskazano w informacji.

"Niestety, dopiero w lutym 2013 roku czyli po ponad sześciu latach obowiązywania planu informatyzacji, Ministerstwo Finansów podpisało umowę na budowę, wdrożenie i utrzymanie Systemu e-Podatki. Kontrakt z firmą Sygnity opiewa na sumę 230 mln zł. E-Podatki to jeden z najważniejszych elementów procesu informatyzacji resortu. Strategicznym celem systemu jest usprawnienie działania Administracji Podatkowej w oparciu o nowoczesne technologie i szeroką gamę elektronicznych usług publicznych. Wśród nich jest m. in. Uniwersalna Bramka Dokumentów, System Zarządzania Dokumentów czy usługa integracji CRP KEP z KRS" - podano również.

System E-Podatki jest stopniowo wdrażany. Jednak system ten nie zawiera specjalistycznego anty-fraudowego komponentu pozwalającego identyfikować i ograniczać wyłudzenia VAT, stwierdzono również.

"MF rozpoznało potrzebę pozyskania takiego oprogramowania i wystąpiło o dofinansowanie z funduszy unijnych, jednak wniosek o dofinansowanie tego projektu został zaopiniowany negatywnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podczas rządów PO-PSL. Ze względu na tę kwestię oraz opóźnienia we wdrażaniu systemu E-Podatki minister finansów zarządził przeprowadzenie audytu" - podano również.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz