Notowania

giełda
17.09.2018 14:01

MIiR, MPiT i PFR: Program 'Przestrzeń Przyjaznej Szkoły' obejmie 200 lokalizacji

Program "Przestrzeń Przyjaznej Szkoły", realizowany w ramach rządowego programu "Dostępność+" obejmie wyposażenie 200 szkół w urządzenia poprawiające dostępność, poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W programie Dostępność+ w ciągu najbliższych 8 lat planujemy przeznaczyć kwotę przekraczającą 23 mld zł. Zaczynamy jego realizację już dziś. Jeszcze w tym roku uruchamiamy projekty dla szkół. Pierwsze działanie to dziś inaugurowane '200 szkół bez barier'. Zostaną poddane audytom dostępności, następnie przy wsparciu funduszy europejskich będą dokonywane zakupy" - powiedział Hamryszczak podczas konferencji "Innowacyjne meble w przyjaznej szkole".

W komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) czytamy, że w ciągu półtora roku przeprowadzone zostaną audyty dostępności w 50 szkołach w całej Polsce i wyposażone zostaną one w urządzenia poprawiające dostępność. Szkoły zostaną wybrane w konkursie. Będzie to pilotaż programu "Przestrzeń przyjaznej szkoły", realizowany pod szyldem Dostępność Plus. Jeśli ta forma wsparcia zda egzamin, na pomoc może liczyć kolejnych 150 szkół, podano także.

Projektowane wyposażenie w szkole, w tym głównie meble - oprócz walorów ergonomicznych i prozdrowotnych - powinno zapewnić możliwość pracy zespołowej oraz integracji dzieci z niepełnosprawnościami, podkreślono.

"Tworzenie przyjaznej przestrzeni w szkole jest niezwykle ważne dla kształcenia młodych ludzi ponieważ nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie to lepsze warunki dla ich rozwoju. Ważne jest, aby w proces zaangażować także przedsiębiorców gdyż na polskim rynku istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie innowacyjne meble" - wskazała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

"Polskie meble już dziś trafiają do zachodnioeuropejskich szkół, przedszkoli i uniwersytetów, a nasze firmy posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań, które wyznaczają trendy na rynku. Meble szkolne mają szansę stać się jednym z hitów polskiej branży meblarskiej. Produktem, który demonstruje wartość, jaką niesie wiedza o potrzebach edukacji, uniwersalne projektowanie i atrakcyjne wzornictwo. Dzięki Programowi Polskie Meble oraz Funduszowi Inwestycji Samorządowych PFR może realnie wspierać firmy i samorządy w tym zakresie. Angażując się w projekt 'Innowacyjne meble w przyjaznej szkole' chcemy wspierać rozwój producentów i samorządów nie tylko poprzez ofertę inwestycyjną" - dodał członek zarządu PFR Bartłomiej Pawlak.

W lipcu br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dostępność+", który będzie realizowany w latach 2018-2025. Na realizację programu zostanie przeznaczona kwota 23,2 mld zł.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz