Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieprzyjemnie na GPW, CD Projekt w centrum uwagi

0
Podziel się:

Warszawa, 09.10.2018 (ISBnews/ CMC Markets) - Dzisiejszy poranek na GPW może nie należeć do łatwych, po zaskakujących spadkach na giełdzie w Tokio. Globalne nastroje psują obawy o budżet Włoch, o kondycję chińskiej gospodarki i o skutki wojen celnych. Tymczasem w Warszawie inwestorzy zastanawiają się, czy blednie gwiazda CD Projekt.

Nieprzyjemnie na GPW, CD Projekt w centrum uwagi

Po względnie spokojnej sesji w USA, gdzie Nasdaq spadał o 0,67%, DJIA wzrósł o 0,15%, a S&P500 spadł tylko o 0,04%, Nikkei kończy sesję niepokojąco dużym spadkiem. To potwierdza, że szczyt z początku roku jest trudnym do sforsowania oporem, nawet dla będących w świetnej kondycji japońskich spółek. Przebieg sesji w Tokio ma jeszcze bardziej pesymistyczną wymowę niż sam jej końcowy wynik. Notowania otworzyły się luką spadkową i przez całą sesję nie było chętnych, żeby choćby spróbować wrócić do poziomu zamknięcia z ubiegłego tygodnia.

Pierwsza część dzisiejszej sesji może nie być przyjemna dla posiadaczy akcji. O utrzymanie ogólnie słabego nastroju na świecie dbają Włochy, a dokładnie włoski budżet. Po doniesieniach agencyjnych o odrzuceniu przez Komisję Europejską włoskich planów budżetowych, rentowność tamtejszych obligacji 10-letnich wzrosła powyżej poziomu 3,5 proc., czyli najwyżej od lutego 2014 r.

Pomimo obniżki jednego z parametrów rezerwowych (RRR) przez chiński bank centralny, czwarty raz w tym roku, inwestorzy przyjęli postawę pesymistyczną. Bardziej przejmują się tym, że gospodarka zwalnia, niż potencjałem rozluźniania polityki monetarnej. Oczywiście głównym problemem jest wojna handlowa z USA. Niestety według Międzynarodowego Funduszu Walutowego negatywny wpływ nowych obciążeń w handlu międzynarodowym jest już widoczny. Z tego powodu światowy wzrost gospodarczy spadnie w tym i w kolejnym roku. Szacunek na przyszły rok został istotnie obniżony, do 3,7%, z poprzedniej prognozy na poziomie 3,9%. Bezpośrednim powodem obniżki jest właśnie niepewność dotycząca relacji handlowych pomiędzy krajami Ameryki Północnej i Chinami.

Pomimo słabych nastrojów na GPW, wszyscy najskuteczniejsi inwestorzy w CMC Markets, czyli tacy, którzy w ostatnich trzech miesiącach odnotowali zyski, pozostawili na noc otwarte pozycje długie (na wzrost) na kontakty CFD Poland20. Być może oczekują skutecznej obrony dna WIG20 w okolicach poziomu 2210 pkt.

Na warszawskim parkiecie emocje budzi aktualnie CD Projekt. Przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy ,,pocieszeniem" dla inwestorów oczekujących ciekawej zmienności na GPW i głównym powodem ekscytacji były akcje producentów gier. Od końca sierpnia jesteśmy w wyraźnej korekcie ich notowań. Liderem parkietu, a tym razem spadków, od kilku tygodni pozostaje właśnie CD Projekt. Wczorajszy spadek definitywnie zakończył kilkutygodniową korektę. Była to najgorsza sesja CDR od ponad 6 lat. W szerszej perspektywie wyniki walorów spółki są nadal imponujące: od początku roku ich notowania wzrosły o 68,14%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwyżkowały o 40,66%. Wygląda na to, że tym razem inwestorzy zareagowali na serię negatywnych informacji, bądź po prostu rynek wszedł już w takie stadium korekty, że niekorzystne informacje powodują poważniejszą wyprzedaż. Inwestorzy przejęli się, że fundusze inwestycyjne Swedbank Robur Fonder AB ,,zeszły" poniżej 5 proc. w akcjonariacie. Ponadto po stronie podażowej rynku pojawiła się duża
pozycja. Atmosfery nie będą też poprawiać roszczenia Andrzeja Sapkowskiego w wysokości 60 mln zł z tytułu dodatkowego wynagrodzenia za prawa autorskie. Aczkolwiek prawdopodobnie nawet w perspektywie 3-letniej nic w tej sprawie, oprócz ponoszenia kosztów prawniczych, się nie wydarzy.

Dzisiaj na inwestorów czeka niewiele istotnych odczytów danych ekonomicznych. Uwagę warto zwrócić głównie na publikację dotyczącą rozpoczętych budów domów w Kanadzie. Oczekuje się, że rok do roku będzie to wartość 210 tys.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)