Notowania

Akcje Play przydzielone drobnym inwestorom. Zainwestują znacznie mniej niż planowali

Bardzo duże zainteresowanie akcjami Play w ofercie publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Inwestorzy indywidualni rzucili się na akcje operatora telekomunikacyjnego Play Communications. Muszą jednak pogodzić się z bardzo wyraźną redukcją swoich zapisów.

Spółka, której debiut będzie największym w ostatnich latach na warszawskiej giełdzie, skutecznie zainteresowała swoją ofertą drobnych inwestorów. Play zaproponował im w ofercie publicznej 5,89 mln akcji. Tymczasem oni zadeklarowali w domach maklerskich, że chcą kupić w sumie 18 mln akcji. Byli gotowi zapłacić za nie po 44 zł za sztukę.

Ostatecznie jednak zainwestują w papiery Play znacznie mniej niż mogli pierwotnie zakładać. Zgodnie z informacjami przekazanymi w czwartek rano przez Play, redukcja zapisów w transzy dla inwestorów indywidualnych wyniesie 63,2 proc. (dla tych, którzy złożyli zapisy między 4 a 7 lipca) oraz 81,6 proc. (dla tych, którzy zapisali się między 8 a 12 lipca). Różnica wynika z tego, że Play od początku deklarował, iż inwestorzy - którzy zgłoszą się po akcje wcześniej - będą mogli liczyć na preferencyjne traktowanie podczas przydziału akcji.

Zobacz także: Pomysł na biznes: Polski Fundusz Rozwoju dla firm

Papiery Play zostaną zapisane na rachunkach maklerskich inwestorów indywidualnych w piątek 21 lipca. Czego mogą się spodziewać?

Załóżmy, że inwestor postanowił ulokować w akcjach Play 10 tys. zł. Za tę kwotę (nie licząc prowizji) mógł zapisać się na max. 227 akcji. Na jego rachunku została więc zablokowana kwota w wysokości 9.988 zł (227x44 zł).

W międzyczasie Play obniżył ostateczną cenę emisyjną do 36 zł. Przy założeniu wspomnianych redukcji okazuje się, że:

- inwestor, który złożył taki zapis w pierwszym okresie, dostanie 83 akcje. Oznacza to, że ostateczna kwota jego inwestycji to 2988 zł (83x36 zł). Reszta z zablokowanych środków wróci na jego konto.

- inwestor, który złożył wspomniany zapis w drugim okresie, dostanie 41 akcji. Oznacza to, że zainwestuje w sumie tylko 1476 zł (41*36 zł).

Jak widać, duże zainteresowanie akcjami Play spowodowało, że inwestorzy indywidualni dostaną znacznie mniej papierów spółki niż planowali. Duży popyt na akcje daje jednak nadzieję na udany debiut. Kluczem do sukcesu jest jednak zainteresowanie ofertą ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych, którym Play przydzielił ponad 115 mln oferowanych akcji.

Debiut Play na giełdzie został zaplanowany na czwartek 27 lipca. Biorąc pod uwagę ostateczną cenę emisyjną w wysokości 36 zł, łączna wartość oferty wyniesie 4,4 mld zł wobec pierwotnych planów na poziomie 5,3 mld zł. Niemniej jednak i tak będzie to rekord porównywany do wielkich ofert spółek Skarbu Państwa, które trafiały na giełdę w 2010 r.

Tagi: debiut play, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

Inwi25No to ile na debiucie? Ja obstawiam od 40 do 45.

20-07-2017

leon40 to będzie wielki sukces 45 mozliwe po tygodniu lub miesiącu ale nie jest to pewne 1 kursy rusza po 39 raczej 37 lub 38 zeta to będzie porazka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)