Notowania

stelmet
26.09.2016 09:37

Oferta publiczna Stelmetu. Producent drewnianych ogrodzeń planuje przejęcia

Firma zadebiutuje na giełdzie około 25 października.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stelmet)
Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu

Spółka Stelmet, producent m.in. drewnianych ogrodzeń i dekoracji ogrodowych, chce wejść na warszawską giełdę. Debiut planuje za około miesiąc. Jeżeli sprzeda wszystkie akcje, które ma w planie, wartość oferty może przekroczyć 200 mln zł.

Zielonogórski Stelmet, który opublikował w poniedziałek prospekt emisyjny akcji, chce pozyskać z emisji nowych papierów od 50 do 60 mln zł (max. 1.468.210 akcji). Deklaruje, że przeznaczy te środki na przejęcia innych firm produkcyjnych lub dystrybucyjnych, chociaż w tej chwili nie jest stroną żadnych wiążących zobowiązań dotyczących przejęć.

Dodatkowo akcje będzie też sprzedawał w ofercie dotychczasowy akcjonariusz spółki, Stanisław Bieńkowski, założyciel i prezes Stelmetu (max. 4.404.633). Jak podaje Stelmet, zakładając, że wszystkie akcje oferowane w ramach oferty publicznej (akcje nowej emisji oraz akcje sprzedawane przez dotychczasowego akcjonariusza) zostaną objęte przez nowych inwestorów, będą oni łącznie posiadać 20 proc. udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.

Oznacza to, że uwzględniając zarówno emisję nowych akcji, jak i sprzedaż przez dotychczasowego akcjonariusza, całkowita wartość oferty powinna wymieść od 200 do 240 mln zł.

Firma zakłada, że jeżeli pieniądze od inwestorów nie zostaną w całości wykorzystane na deklarowane przejęcia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, wówczas zostaną przeznaczone na spłatę części kredytu zaciągniętego na budową zakładu w Grudziądzu.

"Priorytetowym celem wykorzystania środków z emisji akcji są jednak akwizycje innych podmiotów" - deklaruje spółka w informacji przesłanej do mediów.

Stelmet jest producentem drewnianych ogrodzeń i dekoracji ogrodowych. Sprzedaje produkty głównie za granicą, m.in. do marketów budowlanych. "Przychody Grupy Stelmet, z uwzględnieniem wyników przejętej pod koniec 2014 r. spółki Grange Fencing Ltd., w ciągu 12 miesięcy zakończonych 30 września 2015 r. sięgnęły 572,8 mln zł, EBITDA wyniosła 79,5 mln zł, a zysk netto 64,7 mln zł" - podaje spółka.

Dokładna cena oferowanych akcji ma zostać ujawniona najpóźniej 12 października. Wtedy też rozpoczną się zapisy na akcje wśród inwestorów indywidualnych. Wcześniej władze firmy będą badać zainteresowanie ofertą wśród instytucji. Docelowo jednak drobni inwestorzy mają objąć około 10 proc. akcji z oferty.

W tym roku na głównym rynku warszawskiej giełdy zadebiutowało dwanaście spółek, z czego pięć to przejścia z rynku NewConnect. Jeżeli Stelmetowi uda się sprzedać wszystkie oferowane akcje, będzie to największa tegoroczna oferta na GPW.

Tagi: stelmet, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz