Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Producent mebli Paged zostanie na giełdzie? Lasy Państwowe mogą zablokować wezwanie

1
Podziel się:

"Nie zamierzamy odpowiadać na wezwanie" - poinformowała Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Producent mebli Paged zostanie na giełdzie? Lasy Państwowe mogą zablokować wezwanie
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Cypryjska spółka Mespila Investments dąży to tego, by działająca w branży drzewnej spółka Paged zniknęła z warszawskiej giełdy. Proces mogą zatrzymać Lasy Państwowe, które posiadają ponad milion akcji. Ogłosiły, że nie zamierzają sprzedawać swojej części udziałów.

Na początku lipca Mespila Investments wezwała wszystkich posiadaczy akcji spółki Paged (znana głównie z produkcji mebli) do sprzedaży 35,1 proc. udziałów, oferując za każdą akcję po 57,63 zł.

W wyniku wezwania, Mespila zamierza nabyć 5 mln 438 tys. 391 akcji. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie wszyscy inwestorzy będą chcieli skorzystać z tej oferty i ustaliła, że wykupi papiery, jeśli do sprzedaży zostanie zgłoszonych co najmniej 3 mln 888 tys. 391 akcji.

Co z resztą? Jeśli Mespila w wyniku wezwania będzie kontrolować 90 proc. lub więcej udziałów Pagedu, będzie mogła rozpocząć proces przymusowego wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych. To otworzy drogę do wycofania spółki z giełdy.

"Obecność spółki na rynku publicznym i związane z nią obowiązki sprawozdawcze generują znaczne koszty, które nie są rekompensowane przez korzyści wynikające z bycia notowanym na GPW. Dlatego dalsza obecność spółki Paged na rynku publicznym nie przyniesie korzyści ani inwestorom, ani grupie ograniczając jej dalszy rozwój" - mówił kilka tygodni temu Mirosław Stachowicz, członek rady nadzorczej Pagedu.

Zapisy do sprzedaży akcji w wezwaniu rozpoczną się w czwartek 27 lipca i potrwają do 25 sierpnia. Już wiemy, że pozytywnie do oferty nie odnoszą się Lasy Państwowe, w których rękach jest 1 mln 265 tys. akcji, odpowiadających 8,16 proc. głosów w działającej w branży drzewnej spółce Paged.

"Nie zamierzamy odpowiadać na wezwanie" - napisała Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych, w mailu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

Zobacz także: Lasy Państwowe wydają na inwestycje setki milionów złotych

Jeśli wszyscy inwestorzy, poza Lasami Państwowymi, odpowiedzą na wezwanie, uda się cypryjskiej spółce przekroczyć 90 proc. Będzie mieć dokładnie 91,84 proc. Margines błędu nie jest jednak duży. Może się więc okazać, że przez tego akcjonariusza wezwanie będzie zablokowane i nieskuteczne.

Paged Meble jest kontynuatorem tradycji jednej z najbardziej doświadczonych firm meblarskich w Polsce. Historia przedsiębiorstwa sięga 1881 roku, kiedy to w Jasienicy powstała jedna z pierwszych na świecie fabryk mebli giętych. Z trzech zakładów zlokalizowanych w Jasienicy, Sędziszowie Małopolskim i Jarocinie pochodzą kolekcje, które trafiają na rynek polski oraz do 50 krajów na wszystkich kontynentach, w tym m.in. do tak odległych miejsc, jak Japonia, Australia, Stany Zjednoczone czy Kolumbia.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Frank Bauer
7 lat temu
Lasy Panstwowe maja akcje spolki z Cypru ktora produkuje meble? Np przeciez to sprawa dla ABW , CBA i prokuratury....