Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PAIH uruchamia Zagraniczne Biuro Handlowe w Astanie

0
Podziel się

Warszawa, 19.06.2018 (ISBnews) - Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oficjalnie uruchamia dziś Zagraniczne Biuro Handlowe w Astanie, podała Agencja. Okazją do inauguracji działalności pierwszego przedstawicielstwa PAIH w tym regionie będzie Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, na które do Astany przyjeżdżają polskie firmy pod przewodnictwem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Tadeusza Kościńskiego, dodała.

PAIH uruchamia Zagraniczne Biuro Handlowe w Astanie
bDATKUdN

Misję dla polskich przedsiębiorców do Kazachstanu przygotowała PAIH we współpracy z lokalnym biurem handlowym Agencji, które działa już od kilku miesięcy.

"Do jadą z nami firmy z takich branż, jak kosmetyczna, spożywcza oraz transportowa i logistyczna. Przedsiębiorcy będą m.in. uczestniczyć w rozmowach B2B. Forum traktujemy jako kluczowe wydarzenie dla polskiego i kazachstańskiego biznesu, najważniejsze w tym roku" - powiedział wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, cytowany w komunikacie.

Dodał, że z uwagi na specyfikę struktury gospodarczej Kazachstanu i bogate doświadczenie Polski w sektorze górniczym, partnerem misji są jego liderzy - Famur i Jastrzębska Spółka Węglowa.

bDATKUdP

"W ubiegłym roku polsko-kazachstańskie obroty handlowe wzrosły o ponad 60%. To dowód na to, jak duży potencjał rozwojowy wiąże się z wzajemną współpracą gospodarczą. Zależy nam na umacnianiu obecności rodzimych firm na perspektywicznych rynkach pozaeuropejskich, a do takich z pewnością należy Kazachstan, który zarazem jest bramą do innych rynków regionu. Poza handlem, wzrasta także zainteresowanie realizacją projektów inwestycyjnych, a także wymianą doświadczeń, w tym przekazywaniem polskich rozwiązań m.in. w działaniach na rzecz wzmacniania MŚP" - skomentował Kościński, także cytowany w komunikacie.

Wiceszef PAIH podkreślił, że do priorytetowych obszarów działalności polskich firm w Kazachstanie należą: farmacja, przemysł maszynowy, maszyny i urządzenia, sektor usług transportowych, budowlanych, produkcja rur z tworzyw sztucznych i chemii użytkowej oraz branża spożywcza. Dodał, że już od jakiegoś czasu polskim hitem eksportowym są wyroby farmaceutyczne i higieniczne oraz kosmetyki, a dynamika eksportu notuje stabilny wzrost

"Na przestrzeni ostatnich trzech lat wartość sprzedaży polskich towarów do Kazachstanu znacznie wzrosła, dzięki czemu zwiększa się nasza nadwyżka handlowa. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaliśmy na tamtejszy rynek towary o wartości zbliżonej do sumy wywozu w 2016 roku" - wskazał.

Według cytowanych przez PAIH danych Ministerstwa Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu, eksport polskich towarów na tamtejszy rynek wyniósł 5,75 mln USD wobec 2,54 mln USD w 2015 r.

bDATKUdV

Senger zaznaczył, że gospodarka Kazachstanu jest najsilniej rozwiniętą w regionie Azji Centralnej oraz najbardziej otwartą na inwestycje i współpracę zagraniczną, a rząd gwarantuje wsparcie dla inwestorów zagranicznych w priorytetowych sektorach gospodarki.

Według niego, za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia również konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych, a współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do konsumentów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG, tj.: Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Kirgistanu i Armenii), Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin. Jak przekonuje, dzięki prężnie działającym na kazachstańskim rynku polskim firmom, nasze inwestycje i przedsiębiorstwa są tam rozpoznawalne i kojarzone z wysoką jakością, podano w komunikacie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest obecna w Kazachstanie od pięciu miesięcy. W tym czasie biuro w Astanie i punkt kontaktowy w Ałmaty obsłużyły ponad 170 zapytań polskich firm zainteresowanych wejściem na tamtejszy rynek.

"Przedsiębiorcy odzywają się do nas codziennie. Branże jakie reprezentują to m.in. ochrona zdrowia, budownictwo, meble, górnictwo, kosmetyki, logistyka, czy chemia gospodarcza i przemysł spożywczy" - powiedziała Julia Horodecka, kierownik biura handlowego PAIH w Astanie, cytowana w materiale.

bDATKUdW

"Planujemy otwarcie kolejnych biur w Azji Centralnej, niebawem ruszy nasze przedstawicielstwo w Taszkiencie" - zapowiedział także Senger.

ZBH w Astanie należy do sieci globalnego wsparcia dla polskich firm, zainicjowanej w 2017 roku przez PAIH w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Aktualnie system PAIH liczy ponad 40 oddziałów na sześciu kontynentach, a do końca 2018 roku ich liczba zwiększy się do 70.

bDATKUeq
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(0)