Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Państwowe firmy w rękach premiera. Morawiecki zyska nowe uprawnienia

14
Podziel się:

Nowe kompetencje dla premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. zarządzania mieniem państwowym. Szef rządu będzie miał większy wpływ na spółki Skarbu Państwa. Zdaniem PO to "skandal, nacjonalizacja i powrót do czasów słusznie minionych".

Premier ma dostać nowe kompetencje. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
Premier ma dostać nowe kompetencje. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy (PAP/Leszek Szymański)

W ramach projektu nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, premier ma zyskać szersze kompetencje dotyczące spółek Skarbu Państwa.

Przyjęty przez rząd projekt autorstwa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zakłada m.in., że premier będzie mógł:

- wydawać instrukcje dotyczące głosowania np. w sprawie powołania nowego członka rady nadzorczej danej spółki Skarbu Państwa;

- nabywać akcje w imieniu Skarbu Państwa;

- koordynować zasady zarządzania mieniem stanowiącym własność państwa;

- żądać od spółek Skarbu Państwa lub od niego zależnych przekazywania informacji dotyczących zarządzania mieniem państwowym;

- powoływać swoich przedstawicieli do spółek Skarbu Państwa oraz przekazywać uprawnienia do zarzadzania państwowym mieniem w spółkach Skarbu Państwa członkom Rady Ministrów, pełnomocnikom rządu czy „państwowym osobom prawnym”, w tym także jednoosobowym spółkom Skarbu Państwa.

Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, byłego ministra Skarbu Państwa, posła PO i członka sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, jest to przejęcie kontroli nad resztą kluczowych państwowych spółek.

- Nie dziwię się temu trendowi. Z programu PiS wyraźnie widać, że cała Polska ma być scentralizowana. Służba zdrowia, banki, wszystkie spółki w jednych rękach. Trwa centralizacja władzy – mówi w rozmowie z money.pl Czerwiński.

Jak dodaje, takie działanie będzie miało odwrotny skutek. - Mądre zarządzanie polega na znalezieniu ludzi, którzy potrafią rozwiązać problemy, a nie czekają na to, co ktoś powie. Zaraz będziemy widzieli, w jaki sposób instytucje centralne potrafią się skorumpować, to mocne słowa, ale widać to poprzez aferę KNF – podkreśla Czerwiński.

- Jako były minister Skarbu Państwa mogę stwierdzić, że jest wiele strategicznych rzeczy, które powinny być w rękach państwa, jak przesył energii, Narodowy Bank Polski czy korytarze powietrzne. Reszta powinna zostać zdecentralizowana – podkreślił w rozmowie z money.pl.

Zobacz także: Prezes PZU: Produkt musi być konkurencyjny globalnie

Innego zdania jest były poseł PiS Wojciech Jasiński, również były minister Skarbu Państwa, były prezes Orlenu i obecny pełnomocnik ds. operacyjnych zarządu grupy Energa. W rozmowie z money.pl podkreślił, że wprowadzane zmiany nie są sprzeczne z prawem, a centralizacja władzy jest tu słuszna.

- Dziś w zasadzie nadzór ministrów resortowych jest wykonywany z upoważnienia premiera. Prawdopodobnie chodzi o to, by premier miał dokładniejszy nadzór, by był on spójny. Nie widzę tu żadnych sprzeczności z uprawnieniami premiera – powiedział Jasiński.

"Premier chce sformalizować uprawnienia"

Jak dodał, obecnie w Polsce mamy do czynienia z czymś na zasadzie rządów kanclerskich, gdzie premier ma duży wpływ na to, co się dzieje.

- Premier widocznie chce sformalizować swoje uprawnienia. Jestem bardzo dużym tego zwolennikiem. Przykład innych krajów pokazuje, że interes spółki, w której głównym udziałowcem jest państwo, nie powinien być sprzeczny z interesem Skarbu Państwa - dodaje w rozmowie z money.pl Wojciech Jasiński.

- Dalekosiężny interes spółki jest interesem Skarbu Państwa. Silny Orlen musi być w silnej polskiej gospodarce. Nie będzie silnej polskiej gospodarki – nie będzie silnego Orlenu, silnej PGE, silnych Azotów. Jestem o tym głęboko przekonany – podkreśla Jasiński.

- Od dawna mamy do czynienia z tendencją robienia polski resortowej, ta ustawa temu przeciwdziała – podsumowuje w rozmowie z money.pl.

Z kolei zdaniem posłanki PO Mirosławy Nykiel, członkini sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, ta ustawa "jest skandaliczna i przywraca w Polsce przepisy sprzed 1989 roku".

- Lepiej od razu znacjonalizować te spółki, nie nazywać ich spółkami Skarbu Państwa tylko przedsiębiorstwami państwowymi. To byłoby uczciwsze niż narażanie prezesów, którzy mają odpowiedzialność przed akcjonariuszem, za pomnażanie wartości – twierdzi posłanka.

- Kontrola państwa jest wskazana, zwłaszcza w energetyce, ale nie na takich zasadach. Bezpośrednie sterowanie państwowymi spółkami przez premiera to jest kuriozum. Nieuprawnione i bezzasadne – dodaje w rozmowie z money.pl Mirosława Nykiel.

- To jest nacjonalizacja i nawet tego nie ukrywają. Najpierw podporządkowali instytucje prawne, a to jest kolejny krok. Przerażające, co może być dalej – podsumowuje posłanka PO.

"W wielu krajach model nadzoru nad spółkami państwowymi opiera się na koordynacji na poziomie centralnym. Ta praktyka jest także zgodna z wytycznymi międzynarodowych organizacji, które sugerują, że tradycyjny model sprawowania nadzoru nie jest odpowiedni dla dynamicznie rozwijających się spółek państwowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Po przyjęciu projektu przez rząd, w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie, po czym projekt trafi do sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Kłamca reform...
4 lata temu
A czy w Polsce zostało coś jeszcze do zniszczenia i zagrabienia ??? Chyba przez 3 lata podła zmiana rozszabrowała już wszystko !!! Minister Zdrowia ostrzega - codzienne okłamywanie i okradanie Polaków trwale wykrzywia gębę !!!
ale o co chod...
4 lata temu
no i za chwilę sie okarze że spółki skarbu państwa to prywatne spółki ludzi powiązanych z pis :D
Suweren
4 lata temu
ja uważam i nie jestem w tym odosobniony, że wraz z nową władzą wracamy do komuny, państwa policyjnego i Pierwszego Sekretarza Prywatnej Instytucjonalizacji Społeczeństwa
Krzysiek
4 lata temu
Macki pisiej ośmiornicy z każdym dniem coraz dłuższe. Katastrofa Polski nieunikniona.
To się skończ...
4 lata temu
To się skończy na ulicy!!!!