Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PGE notuje pierwszą kwartalną stratę od 2016 roku

PGE notuje pierwszą kwartalną stratę od 2016 roku

Na czele PGE od roku stoi Henryk Baranowski. Fot. Lukasz Szelemej/ EastNews
Na czele PGE od roku stoi Henryk Baranowski.

Państwowy gigant branży energetycznej zakończył czwarty kwartał pod kreską, ale bilans całego 2017 roku jest zdecydowanie na plusie. Grupa PGE zainwestowała prawie 7 mld zł i zwiększyła produkcję energii o blisko 6 proc.

Kontrolowana przez państwo Polska Grupa Energetyczna, która odpowiada za blisko 40 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju, w czwartym kwartale ubiegłego roku nie zdołała wypracować zysku netto. Strata wyniosła 300 mln zł wobec 1,36 mld zł zysku rok wcześniej. To pierwszy ujemny kwartalny wynik energetycznego giganta od połowy 2016 roku.

PGE w końcówce roku znalazła się pod kreską przez spore odpisy księgowe, związane z obniżeniem wartości niektórych aktywów. Wynikało to z przeprowadzonych niedawno testów. Na minus zarząd musiał zapisać kilkaset milionów złotych. Gdyby nie to, PGE mogłaby się pochwalić zyskiem rzędu 369 mln zł.

KE: Polska energetyka musi zmniejszyć emisję CO2


 

Mając dane za czwarty kwartał można podsumować działalność państwowego giganta w całym roku. M.in. dzięki bardzo dobremu trzeciemu kwartałowi bilans wygląda nieco lepiej niż w 2016 roku. Zysk netto wzrósł z 2,57 do 2,66 mld zł, mimo spadku sprzedaży o ponad 20 proc. do 23,1 mld zł.

Dla inwestorów publikacja nie jest wielkim zaskoczeniem, bo blisko miesiąc wcześniej zarząd PGE opublikował szacunkowe wyniki, które w dużej mierze pokrywają się z ostatecznymi statystykami. W przypadku zysku netto mamy jednak do czynienia z lekką niespodzianką, bo miał być około 200 mln zł niższy.

Jak na te informacje reaguje giełda? Na razie wśród inwestorów panuje względny spokój, choć akcje PGE są lekko pod kreską. Około godziny 11:00 traciły około 0,5 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji PGE

W komunikacie spółki przeczytamy m.in. o większej produkcji energii z węgla brunatnego, pozytywnym wpływie nabytych aktywów, a także wyższym zwrocie z dystrybucji energii.

"Rok 2017 był czasem intensywnych prac inwestycyjnych i przygotowań do ogłoszenia i wdrożenia strategii ciepłownictwa, ale przede wszystkim upłynął on pod znakiem imponującej transakcji przejęcia polskich aktywów EDF, funkcjonujących już dziś pod nazwą PGE Energia Ciepła" - podkreśla prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

Nakłady grupy na inwestycje w 2017 roku wyniosły 6,8 mld zł.

Czytaj więcej: Rząd przeliczył się o 12 mld zł. Na giełdzie nic nie dołuje tak, jak energetyka.

PGE jest największym producentem energii w Polsce. W 2017 roku wyniosła 56,79 TWh, co oznacza zwyżkę o 6 proc. wobec 2016 roku. Zdecydowanie ponad połowa pochodziła z węgla brunatnego. Około jedna piąta przypadła zaś na węgiel kamienny.

wyniki, energetyka, energia elektryczna, pge
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
niktus
2018-03-08 12:11
Gdyby nie strata, to mogli by się pochwalić zyskiem. Każda Firma mogła by tak powiedzieć, ale za sukces tego uznać nie można.
Emeryt
2018-03-08 11:42
Prąd gaz woda to powinno być po kosztach a nie spółki okradające społeczeństwo coś dla ludu.
dh
2018-03-08 11:29
PGE jest zmuszane do ponoszenia dużych nakładów finansowych na chore pomysły Rządu. Dywidendy akcjonariuszy zamrożone na okres 3 lat, kurs akcji w dół. Nikt mi nie powie, że to naturalne.
Pokaż wszystkie komentarze (67)