Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE notuje pierwszą kwartalną stratę od 2016 roku

PGE w końcówce roku znalazła się pod kreską przez spore odpisy księgowe wartości niektórych aktywów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Szelemej/ EastNews)
Na czele PGE od roku stoi Henryk Baranowski.

Państwowy gigant branży energetycznej zakończył czwarty kwartał pod kreską, ale bilans całego 2017 roku jest zdecydowanie na plusie. Grupa PGE zainwestowała prawie 7 mld zł i zwiększyła produkcję energii o blisko 6 proc.

Kontrolowana przez państwo Polska Grupa Energetyczna, która odpowiada za blisko 40 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju, w czwartym kwartale ubiegłego roku nie zdołała wypracować zysku netto. Strata wyniosła 300 mln zł wobec 1,36 mld zł zysku rok wcześniej. To pierwszy ujemny kwartalny wynik energetycznego giganta od połowy 2016 roku.

PGE w końcówce roku znalazła się pod kreską przez spore odpisy księgowe, związane z obniżeniem wartości niektórych aktywów. Wynikało to z przeprowadzonych niedawno testów. Na minus zarząd musiał zapisać kilkaset milionów złotych. Gdyby nie to, PGE mogłaby się pochwalić zyskiem rzędu 369 mln zł.

KE: Polska energetyka musi zmniejszyć emisję CO2

Mając dane za czwarty kwartał można podsumować działalność państwowego giganta w całym roku. M.in. dzięki bardzo dobremu trzeciemu kwartałowi bilans wygląda nieco lepiej niż w 2016 roku. Zysk netto wzrósł z 2,57 do 2,66 mld zł, mimo spadku sprzedaży o ponad 20 proc. do 23,1 mld zł.

Dla inwestorów publikacja nie jest wielkim zaskoczeniem, bo blisko miesiąc wcześniej zarząd PGE opublikował szacunkowe wyniki, które w dużej mierze pokrywają się z ostatecznymi statystykami. W przypadku zysku netto mamy jednak do czynienia z lekką niespodzianką, bo miał być około 200 mln zł niższy.

Jak na te informacje reaguje giełda? Na razie wśród inwestorów panuje względny spokój, choć akcje PGE są lekko pod kreską. Około godziny 11:00 traciły około 0,5 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji PGE

W komunikacie spółki przeczytamy m.in. o większej produkcji energii z węgla brunatnego, pozytywnym wpływie nabytych aktywów, a także wyższym zwrocie z dystrybucji energii.

"Rok 2017 był czasem intensywnych prac inwestycyjnych i przygotowań do ogłoszenia i wdrożenia strategii ciepłownictwa, ale przede wszystkim upłynął on pod znakiem imponującej transakcji przejęcia polskich aktywów EDF, funkcjonujących już dziś pod nazwą PGE Energia Ciepła" - podkreśla prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

Nakłady grupy na inwestycje w 2017 roku wyniosły 6,8 mld zł.

PGE jest największym producentem energii w Polsce. W 2017 roku wyniosła 56,79 TWh, co oznacza zwyżkę o 6 proc. wobec 2016 roku. Zdecydowanie ponad połowa pochodziła z węgla brunatnego. Około jedna piąta przypadła zaś na węgiel kamienny.

Tagi: wyniki, energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2018

ciekawyRomek1araby sprzedają za grosze bo to muzułmany , elektrownie na minusie , w sklepach drożej niż na zachodzie . Co się dzieje ?

07-03-2018

KlientPolski pomysł na walkę z zanieczyszczeniem powietrza - wybudować kolejne kopalnie węgla oraz bloki energetyczne na węgiel. A jak UE nałoży za to kary … Czytaj całość

07-03-2018

zxFirma pod kreską a premie w górę ?????

Rozwiń komentarze (67)