Notowania

Przejdź na
górnictwo
08.06.2017 16:06

PGNiG liczy, że dostawy LNG do Świnoujścia staną się 'codziennością'

Podziel się
Dodaj komentarz

Świnoujście, 08.06.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) liczy na kolejne dostawy LNG podobne do dzisiejszej dostawy z Cheniere Energy, poinformował prezes Piotr Woźniak.

"Chciałbym żeby taka dostawa to była codzienność i żebyśmy mogli zastąpić portfel ze wschodu. Wygląda na to, że przyszłość rysuje się nam bardzo dobrze" - powiedział Woźniak podczas uroczystości odbioru statku z LNG od amerykańskiej firmy Cheniere Energy

Podkreślił, że dzisiejsza dostawa to pierwszy statek z amerykańskim LNG, który dotarł do Europy Północnej.

"Takie dostawy będą rutyną. Myślę, że to jest już przesądzone" - powiedziała premier Beata Szydło. Podkreśliła rolę terminalu LNG w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"To nasza pierwsza sprzedaż na rzecz PGNiG, ale miejmy nadzieję, że pierwsza z wielu. Pokazuje ona, jaki jest popyt na gaz w Europie" - powiedział Andrew Walker z Cheniere Energy.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że ewentualne zawarcie kontraktu średnio- lub długoterminowego "będzie zależało od naszych potrzeb".

"Kontrakt spotowy świadczy o tym, że na rynku jest nadwyżka, z której możemy skorzystać" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz