Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG odebrało w gazoporcie pierwszą dostawę gazu z Norwegii

5
Podziel się:

Dostawy typu spot odbywają się niezależnie od regularnych dostaw realizowanych w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

PGNiG odebrało w gazoporcie pierwszą dostawę gazu z Norwegii
(LUKASZ SOLSKI)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszą w formule spot dostawę gazu LNG ze Statoil w terminalu LNG w Świnoujściu. Tego typu transporty odbywają się niezależnie od regularnych dostaw realizowanych w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

"Pierwszy ładunek zamówiony na zasadach spot dotarł do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 25 czerwca 2016 roku. Około 140 tys. metrów sześciennych LNG (84 mln metrów sześciennych gazu sieciowego) dostarczone zostało z norweskiego portu Melkya statkiem 'Arctic Princess'. Dostawa od firmy Statoil jest rezultatem postępowania jakie Grupa PGNiG przeprowadziła w maju bieżacego roku" - czytamy w komunikacie.

PGNiG planuje zakupy LNG na zasadach spotowych niezależnie od regularnych dostaw realizowanych w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

"Dostawy LNG w formule spot pozwalają na dalszą dywersyfikację źródeł dostaw surowca. Umożliwiają także efektywną optymalizację portfela zakupowego grupy PGNiG. Spółka na bieżąco monitoruje rynek LNG. Decyzje o zakupie będą wynikiem analizy zapotrzebowania i ceny pozyskania gazu w danym momencie" - czytamy dalej.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to 5 mld metrów sześciennych i - tj. ok. 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Rychu
8 lat temu
zakupy spotowe są po okazyjnych cenach - nie na umowę nie na kontrakt tylko jeśli się trafia okazja to kupujemy :) Nikt w PGNiG nie kupiłby po cenach wyższych od kontraktowych bo jest to działanie na szkodę spółki a za to można usłyszeć zarzuty i wyrok :)
m-53
8 lat temu
[QUOTE] Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszą w formule spot dostawę gazu LNG ze Statoil w terminalu LNG w Świnoujściu. [/QUOTE] W normalnych czasach za tak napisane zdanie byłaby pała.
7
8 lat temu
Nie wazne za ile kupią. Wazne ze zarabiając. Nie wierze ze robia to dla naszego dobra. Naobiecywali a teraz kombbinuja jak nas wydoic. Na ten przyklad energia elektryczna. Zuzylem mniej niz w okresie swiat Bozego Narodzenia ale platy stale podzly w gote A prad mial potaniec.
rezun-one
8 lat temu
Czy ktoś mógłby napisać jaka jest cena zbytu gazu z terminalu w Swinoujściu. Wiele piszą o tym gazie tylko nigdzie nie podają ceny. W kapitaliźmie to podstawowa informacja, zawsze znajdzie się ktoś kto ci sprzeda tylko za ile???????????
ledyr
8 lat temu
Rok 2006 biorę kredyt w złotówkach moja rata 500 zł miesięcznie, kuzyn bierze kredyt na taka sama kwotę we frankach i ma ratę 350 zł. Po 9 latach w roku 2015 ja mam ratę 500 zł on 650 zł. to kto więcej spłacił i kto powinien dostać pomoc od banku ?