Notowania

dywidenda
15.03.2018 13:20

Orlen podzieli się zyskami. Zarząd proponuje ponad miliard złotych

Paliwowy koncern zarobił w ubiegłym roku ponad 6 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Daniel Obajtek jest nowym prezesem PKN Orlen.

Największy polski koncern naftowy zamierza wypłacić wszystkim posiadaczom akcji prawie 1,3 mld zł. Taką dywidendę proponuje zarząd, który do podziału ma ponad 6 mld zł zysku z ubiegłego roku.

Zarząd spółki w oficjalnym komunikacie precyzuje, że na każdą akcję przypadnie po 3 zł. Daje to łącznie kwotę dokładnie 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł. Pozostałe ponad 4,8 mld zł zysku z 2017 roku ma zostać w firmie na przeznaczeniem na tzw. kapitał zapasowy.

Ponad miliard złotych robi wrażenie, ale wobec rosnących zysków inwestorzy mogli liczyć na więcej. Przypomnijmy, że w porównaniu z 2016 rokiem wyniki grupy PKN Orlen wzrosły o grubo ponad miliard. Tymczasem dywidenda na akcję pozostanie najprawdopodobniej taka sama.

Zyski spółki w 2017 roku były rekordowe, co zawdzięcza m.in. wielkości sprzedaży we wszystkich segmentach operacyjnych. Łączny wolumen sprzedaży wyniósł 42 382 tys. ton paliw. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego zarząd nie zdecydował się zarekomendować wyższej dywidendy, skoro zyski wzrosły? W komunikacie podkreślono fakt sporych wydatków Orlenu w związku ze zrealizowanym jak dotąd wykupem akcji Unipetrolu za 3,5 mld zł i planów akwizycyjnych, które w perspektywie średnioterminowej będą wymagały dysponowania istotnymi środkami finansowymi.

Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

Zarząd zaproponował by dniem ustalenia prawa do dywidendy był 20 lipca. Na ten dzień trzeba mieć akcje PKN Orlen, by otrzymać dywidendę. Jej wypłata planowana jest na 3 sierpnia tego roku.

Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa. Do niego należy 117,71 mln akcji, które stanowią 27,52 proc. wszystkich udziałów. Zgodnie z rekomendacją zarządu do kasy państwa z dywidendy może wpłynąć w tym roku 353 mln zł.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Powszechnie kojarzona jest z prowadzeniem sieci stacji paliw, których ma w kraju blisko 1800.

Tagi: dywidenda, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2018

Klient dojonyŁupi klienta przy "nalewce ",że hej i musi utrzymywać Bardzo drogich Prezesów Pcimia . Co ja z tego Mam ?

15-03-2018

jadarmozjady, ciekawe ile dostanie zarząd pewnie gminę by wyposażył , albo i dwie począwszy zdrowia , a zakończył by na ocieplaniu domów i najnowszych … Czytaj całość

15-03-2018

aleksuto jest ledwie 1/5 zysku taka sama dywidende wypłacił rok temu przy o wiele mniejszym zysku, widać pis zlecił byłemu wójtowi Pcimia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)