Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki PKN Orlen. Spółka notuje spadki sprzedaży

30
Podziel się

Spółka właśnie opublikowała raport finansowy.

Wyniki PKN Orlen. Spółka notuje spadki sprzedaży
(Bartosz Wawryszuk)
bErgsgzV

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przychody ze sprzedaży PKN Orlen spadły o 9 mld zł względem analogicznego okresu 2015 roku. Tym samym zysk zmalał do 1,94 mld zł. Na niewiele zdał się dobry wynik drugiego kwartału.

PKN Orlen w drugim kwartale tego roku zanotował 1,60 mld zł zysku wobec 1,36 mld zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. To mniej więcej 8 proc. sprzedaży wygenerowanej w tym okresie.

Przychody grupy w okresie od kwietnia do czerwca wyniosły 19,35 mld zł i były aż o 5 mld zł niższe niż rok wcześniej. Jak tłumaczy Orlen, spadek przychodów to efekt niższej ceny ropy naftowej oraz mniejszej wielkości sprzedaży.

bErgsgzX

W raporcie finansowym zarząd podkreśla swoje zadowolenie z wyników, pomimo mniej sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, a także przestojów remontowych. Właśnie dla tego koncern inwestuje w rozwój.

- Ostatnie miesiące przyniosły decyzję o szczególnie istotnej inwestycji w niezwykle perspektywicznym segmencie petrochemicznym - w czerwcu rozpoczęliśmy realizację strategicznej instalacji polietylenu w Czechach. Z satysfakcją należy odnotować również fakt, że koncern odzyskał już ponad 600 mln zł, jako część odszkodowania związanego z awarią w czeskim Litvinovie - komentuje prezes Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie.

Podsumowanie całego półrocza pod względem zysku nie wypada już tak dobrze. Przez słaby początek roku spółka ma wynik o prawie 200 mln zł gorszy. Zysk netto spadł poniżej 2 mld zł do dokładnie 1,94 mld zł. Jeszcze większa różnica jest w przychodach, które spadły do 35,56 mld zł z 44,78 mld zł.

Słabszy wynik nie powinien być dla nikogo niespodzianką. Prezes Wojciech Jasiński zapowiadał już kilka tygodni temu, że trudno będzie w tym roku osiągnąć wynik zbliżony do zeszłorocznego. Wszystko przez niesprzyjające warunki rynkowe.

bErgsgAd

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Wartość jej aktywów na koniec czerwca wynosiła prawie 52 mld zł. Od 1999 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

bErgsgAy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
jo44
5 lata temu
ludzie nie tankuja to zyska spada, ale prezio zadowolony. coz, z taka pensja kto by narzekal ...
Irasaidam
5 lata temu
Pół życia tankowałem an Orlenie. Od kiedy pis jest u władzy tankuje wszędzie indziej. Nie będę wspierał dojnej zmiany przy korycie.
Kks
5 lata temu
Zrobcie kawe po 12 zl A hot doga po 10zl Tankuje w marketach za plus minus 0.34 gr taniej U was zatankuje 60l i jie otrzymuje nic a w Auchan mam 20 zl na maka !!!!!! Na jednym tankowaniu
bErgsgAz
POLSKA to möj...
5 lata temu
Jak ogromny jest wpływ polskojęzycznych osobników Nie sprzedają naszych gazet to paliwa też nie sprzedadzą. Polacy żyjà tylko po to by brednie " polaka " michnika i wypociny polskojęzycznego lisa czytać. Jak nie to zostaną ukarani przez całą europę. MAM DLA WAS PROPOZYCJĘ NIE DO ODRZUCENIA. POCAŁUJCIE POLKÓW W DUPĘ .
olo
5 lata temu
Pisowscy fachowcy-dojna zmiana.
...
Następna strona