Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt PEP: Polska osiągnie 21% udziału OZE w energii brutto do 2030 r.

0
Podziel się

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) przewiduje osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r., poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Projekt PEP: Polska osiągnie 21% udziału OZE w energii brutto do 2030 r.
bDAcanhN

"Oceniliśmy, że do 2030 r. możemy osiągnąć 21% OZE w finalnym zużyciu energii brutto" - powiedział Tobiszowski podczas konferencji prasowej.

Wzrost wykorzystania energii z OZE ma się odbyć dzięki takich czynnikom jak:

- zwiększenie udziału OZE w transporcie do 10% w 2020 r. i 14% w 2030,

bDAcanhP

- w ciepłownictwie i chłodnictwie 1-1,3 pkt proc. rocznego wzrostu zużycia

- w elektroenergetyce - wdrożenie energetyki wiatrowej na morzu i wzrost wykorzystania fotowoltaiki

"Widzimy szansę w wykorzystaniu energetyki prosumenckiej, klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Chcemy, aby rozwój OZE nie zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu - system wsparcia i promocji ma dać uprzywilejowaną pozycję rozwiązaniom, które zapewniają maksymalną dyspozycyjność" - powiedział też wiceminister.

"W ramach zobowiązań unijnych Polska powinna osiągnąć w 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu finalnym energii brutto na poziomie 15%, w tym 10% udział energii odnawialnej w transporcie. W ramach udziału w realizacji ogólnounijnego celu na 2030 r. Polska deklaruje osiągniecie 21% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (zużycie razem w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe) w 2030 r., co zależne jest od konkurencyjności tych źródeł oraz ich miejsca i użyteczności dla systemu" - czytamy w projekcie PEP.

bDAcanhV

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał kilka dni temu, że udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto spadł o 0,32 pkt proc. do 11% na koniec 2017 r.

bDAcaniq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)