Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd prasy

0
Podziel się:

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Warszawa, 09.02.2018 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita

--Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce przerzucić na wykonawców inwestycji budowlanych ryzyko biznesowe związane z ich realizacją

-- Ministerstwo Finansów nie zakończyło jeszcze prac nad kodeksem należytej staranności. Nie ma też decyzji dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa dla firm, które go zastosują

--Nabrały tempa prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu. Może powstać surowcowy gigant

--Po około czterech latach wygasła umowa T-Mobile Polska z PKP Intercity, na mocy której komórkowa sieć świadczyła usługę WiFi w 300 wagonach pasażerskich. Przewoźnik uruchomił swoją sieć

Parkiet

--Ze 100 tys. do 1 mln euro wzrośnie limit na emisję publiczną akcji i obligacji bez nadzoru KNF. Firmy czekają na jeszcze wyższy limit

--Trwa batalia o przyszłość rynku forex. Europejski regulator (ESMA) chce m.in. ograniczyć poziom maksymalnej dźwigni dla niektórych instrumentów nawet do poziomu 5:1

Dziennik Gazeta Prawna

--Konflikt o lokalizację, która ma wesprzeć port w stolicy, coraz bardziej się zaognia. Na mapie lotnisk w centrum Polski szykuje się w najbliższych latach rewolucja

--Bitcoina zakazać już się nie da, ale handel nim trzeba ucywilizować. Kupujących kryptowaluty nikt dzisiaj nie chroni, a wszyscy narażają

Gazeta Wyborcza

--Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o odwołaniu zarządu i rady nadzorczej spółki przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Obowiązki prezesa na razie będzie pełnił Jakub Skiba

--Znany holenderski bank Rabobank zgodził się zapłacić USA prawie 369 mln dol. kary za wypranie setek milionów dolarów gangów narkotykowych z Meksyku i ukrywanie tego procederu przed władzami Stanów Zjednoczonych.

Puls Biznesu

--Polska Grupa Energetyczna ma apetyt na gdańską sieć ciepłowniczą, kontrolowaną przez niemieckie miasto Lipsk

--Spółka zależna od Eesti Energia, działająca w branży energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii w miejscowości Oisu w regionie Järva

--Parlamentarzyści PiS zgłosili projekt nowelizacji prawa wodnego, chcą odblokować inwestycje

--Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) odrzuciło wniosek PKP Intercity o 387 mln zł dofinansowania z Brukseli. Przewoźnik się nie poddaje

ISBnews

--W ramach wezwania na akcje WDX zawarto transakcje na łączną liczbę 1 915 740 akcji, co stanowi 20,74% kapitału zakładowego spółki, podał pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking.

--Orlen KolTrans otrzymał trzy nowe lokomotywy typu Griffin, które zostały przekazane spółce przez firmę Newag na mocy zawartej na okres dwóch lat umowy dzierżawy, poinformowała spółka zależna PKN Orlen.

--Vistal Gdynia w restrukturyzacji zawarł umowę sprzedaży 1 000 udziałów, stanowiących 100% kapitału spółki zależnej Vistal AB w Göteborgu za 123 tys. SEK, podała spółka.

--Bumech w restrukturyzacji oszacował wstępnie stratę za rok obrotowy 2017 na co najmniej 25 mln zł, podała spółka.

--Obligacje Dino Polska serii 1/2017 o łącznej wartości nominalnej 100 mln zł zadebiutują na Catalyst w poniedziałek, 12 lutego br, wynika z uchwały zarządu BondSpot.

--Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła memorandum informacyjne Famuru w związku z publiczną ofertą akcji serii F, podała Komisja.

--Grupa Azoty podpisała z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach (INS) list intencyjny ws. zacieśnienia i usystematyzowania współpracy, poinformowała spółka.

--Mostostal Zabrze podpisał z BASF Polska list intencyjny, z na mocy którego zostanie zawarta umowa na wykonanie instalacji procesowej dla produkcji katalizatorów w rozbudowywanej fabryce katalizatorów BASF Polska w Środzie Śląskiej w ramach realizowanego projektu "Kopernik", podała spółka. Wartość prac szacowana jest na ok. 90 mln zł netto.

--Głównym celem Mirbudu na najbliższych kilka lat jest obniżenie zadłużenia w grupie oraz przekroczenie 1 mld zł przychodów, przy jednoczesnej poprawie rentowności, poinformował prezes Jerzy Mirgos.

--Prairie Mining Limited przeprowadziło wstępne rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) o współpracy, podała spółka.

--Mercator Medical nie panuje wypłaty dywidendy z zysku za ubiegły rok, wynika z wypowiedzi członka zarządu ds. finansowych Witolda Kruszewskiego. W II połowie roku nowy zakład w Tajlandii osiągnie pełną moc produkcyjną, zapowiedział także zarząd.

--Idea Bank udostępnił klientom cyfrowy portfel Masterpass we współpracy z Mastercard, podał bank.

--Grupa Orbis otworzyła swoje pierwsze hotele w Słowenii, we współpracy z lokalnym partnerem i inwestorem - Terme Maribor, poinformowała spółka. Hotele działają na podstawie umów franczyzy pod markami AccorHotels: Mercure oraz ibis Styles, dodano.

--Akcjonariusze Midven zdecydują podczas walnego zgromadzenia zwołanego na poniedziałek, 12 lutego br., o przeniesieniu notowań na rynek główny GPW z NewConnect, podała spółka. Midven nie wyklucza, że przejściu na GPW będzie towarzyszyła emisja akcji.

--ING Bank Śląski uruchamia usługę imoje, pierwszą w Polsce internetową bramkę płatniczą oferowaną przez bank, podała instytucja. Szerokie wdrożenie usługi, wraz ze startem płatności odroczonych Twisto, bank planuje w II kwartale.

--Netia kontynuuje rozwój swojej sieci poza granice Polski. Do istniejącego od wielu lat punktu dostępowego w Niemczech i uruchomionego w ubiegłym roku węzła w stolicy Czech, podobny ruszył we Lwowie na Ukrainie, podał operator.

--Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) obecnie rozbudowuje Centrum Logistyczne w Sosnowcu i planuje w tym roku wybudować drugą halę w tym projekcie, podała spółka. Tegoroczne plany obejmują także rozpoczęcie budowy centrum logistycznego Kraków III w miejscowości Targowisko.

--Best od kilu lat utrzymuje średnioroczną stopę wzrostu spłat należności na poziomie ponad 20% i chce utrzymać ten trend, wynika z wypowiedzi prezesa Krzysztofa Borusowskiego dla ISBnews.

--W wezwaniu na akcje Sare osiągnięto poziom minimalnej liczby akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której podmiot nabywający zobowiązuje się je nabyć, poinformowała spółka.

--mBank ocenia, że dzięki dobrej sytuacji makroekonomicznej tegoroczny zysk netto będzie wyższy od wypracowanego w 2017 roku. W zasięgu banku jest powrót do zysku netto na poziomie 1,3 mld zł, tj. poziomu sprzed wprowadzenia podatku bankowego w perspektywie 2-3 lat, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

--Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kupiło od Bentec urządzenie Bentec 2000 HP do głębokich wierceń, podała spółka.

--Po zarejestrowaniu zmiany statutu w Krajowym Rejestrze Sądowym, Zamet Industry prowadzi działalność pod nazwą Zamet jako spółka holdingowa grupy kapitałowej, podała spółka.

--mBank ocenia, że będzie mógł wypłacić dywidendę za 2017 rok na poziomie do 20% zysku netto, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

--Vigo System celuje w podwojenie sprzedaży na rynkach Dalekiego Wschodu w porównaniu do wyniku za 2017 r., poinformował prezes Adam Piotrowski.

--Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych postanowił wyznaczyć piątek, 9 lutego br., jako dzień pierwszego notowania obligacji serii E spółki Lokum Deweloper, poinformowała Giełda.

--Projekty magazynowe, które Marvipol Development chce rozpocząć w tym roku będą liczyły ok. 115 tys. m2 GLA wobec obecnie realizowanych w pięciu projektach 235 tys. m2 GLA, poinformował wiceprezes Mariusz Poławski.

--Grupa LUG miała szacunkowo 39,28 mln zł przychodów w IV kw. 2017 (15% więcej r/r) przy 2,53 mln zł zysku netto (110% więcej r/r). W całym roku było to odpowiednio 142,3 mln zł (18% więcej r/r) oraz 6,79 mln zł (126% więcej r/r), podała spółka.

--CDRL rozpoczął współpracę z niemiecką siecią myToys, poinformowała spółka. Dzięki niej uruchomił na początku lutego pierwszą placówkę handlową w Lüdenscheid. Działający w formule "shop in shop" punkt Coccodrillo zlokalizowany jest w sklepie MyToys.

--Bricks Acquisitions Limited nabyło w ramach wezwanie na akcje Robyga 286,07 mln walorów, stanowiących 98,16% kapitału i uprawniających do tyluż głosów na walnym zgromadzeniu, podał podmiot pośredniczący.

--Oferta konsorcjum Ursus Bus oraz mLeasing, warta 13,04 mln zł brutto, została uznana za najkorzystniejszą w przetargu zorganizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie na dostawę w formie dzierżawy 10 sztuk autobusów miejskich, podał Ursus.

--Wartość kredytów brutto mBanku wzrosła o 3,3% w skali roku do 87,39 mld zł na koniec 2017 r. Wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) wyniósł 5,2% na koniec ub. roku wobec 5,4% rok wcześniej, podał bank w prezentacji.

--UniCredit odnotował 801 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2017 r. wobec 13 558 mln euro straty rok wcześniej, podał bank w raporcie.

--Pfleiderer Group opublikował zaproszenie do składania ofert sprzedaży akcji, w związku z realizacją programu nabywania akcji własnych. Zaproszenie obejmuje do 1 084 167 akcji po cenie 37,5 zł za jedną akcję.

--Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej ABC Data w styczniu 2018 roku wyniosły 374 mln zł, podała spółka.

--Unibep, w rezultacie uzgodnień z norweskim inwestorem Jessheim Vest Bolig og Naering AS (Jessheim Bolig), wycofał środek odwoławczy, będący odpowiednikiem skargi kasacyjnej, wniesiony 3 stycznia br. do Norweskiego Sądu Najwyższego, podała spółka. Na mocy wyroku i porozumienia Unibep ostatecznie zapłaci Jessheim Bolig ok. 13,8 mln zł.

--Erne Ventures ogłosił przejęcie spółki publicznej Revitum w celu zmiany jej strategii i uruchomienia giełdy kryptowalut, działającej zgodnie z wszelkimi wymaganiami prawnymi oraz posiadającej wszelkie stosowne licencje i zezwolenia, podał Erne.

--MCI.PrivateVentures FIZ przydzielił wszystkie obligacje serii P1C o wartości nominalnej 40 mln zł, poinformowała spółka. Cały roczny program publicznych emisji obligacji pozwala na emisje obligacji o wartości do 200 mln zł.

--Całkowity wpływ zastosowania MSSF 9, obliczony na dzień 1 stycznia 2018 roku, w odniesieniu do łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) oraz współczynnika kapitału Tier 1 mBanku i grupy kapitałowej mBanku jest nieistotny i wynosi nie więcej niż 5 punktów bazowych, podał bank w raporcie.

--Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) zawarł z PGE Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) umowy o zarządzanie częścią portfela inwestycyjnego funduszu JSW Stabilizacyjny FIZ, podał Altus.

--mBank odnotował 311,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2017 r. wobec 292,52 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)