Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 17,3% r/r do 132,1 mld zł w I-III kw.

0
Podziel się:
PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 17,3% r/r do 132,1 mld zł w I-III kw.

Firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) zarządzały powierzonymi przez klientów wierzytelnościami o łącznej wartości 132,1 mld zł po trzech kwartałach 2017 r., co oznacza wzrost o 17,3% r/r, poinformował PZF. W Polsce korzysta z faktoringu ponad 8,5 tys. podmiotów gospodarczych - to o 13,2% więcej niż rok temu.

"Z usług firm faktoringowych działających w Polsce korzystało w ciągu 9 miesięcy 2017 r. ponad 8,5 tys. klientów (rok temu 7,5 tys.). Sfinansowały one w tym czasie blisko 6,4 mln faktur. Średnia wartość pojedynczej faktury sięgała prawie 21 tys. zł" - czytamy w komunikacie.

"Wprowadzamy nowe rozwiązania, przeznaczone dla firm różnej wielkości i różnej dynamice rozwoju, dzięki czemu coraz więcej podmiotów korzysta z oferty faktoringowej. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której obroty rynku rosły szybciej niż liczba klientów. Wskazywało to, że wyniki osiągane przez nasz rynek realizowane są przede wszystkim poprzez duże transakcje. Tymczasem dla sektora jest korzystniej, jeśli proporcje te są zrównoważone, czyli tempo wzrostu liczby klientów jest adekwatne do rosnącej wartości obrotów. Od kilku miesięcy obserwujemy zbliżanie się rynku faktoringu do takiej właśnie prawidłowości" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Dariusz Steć, cytowany w materiale.

Podmioty zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w ciągu 9 miesięcy 2017 r. obsługiwały zobowiązania pochodzące od blisko 213,7 tys. dłużników. Na każdego z nich przypadało średnio blisko 618,5 tys. zł należności. Rośnie zainteresowanie najpopularniejszą formą faktoringu - faktoringiem pełnym. Stanowił on 58,5% obrotów całego rynku. Faktorzy nabyli w ramach tych usług wierzytelności na łączną kwotę blisko 77,4 mld zł, podano również.

"Obecnie usługami faktoringowymi najbardziej zainteresowane są firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Sięgają po tę formę finansowania, ponieważ pozwala ona także zminimalizować ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Dynamiczny rozwój prowadzonej działalności, wzrost sprzedaży produktów i usług, a w ślad za tym - liczba i wartość wystawionych faktur, często idzie w parze z podatnością na zmienność koniunktury na rynku. Aby móc się rozwijać w warunkach sezonowości, przedsiębiorcy potrzebują większej puli środków do wykorzystania na bieżącą działalność. Dzięki nim mogą szybko i łatwo regulować własne zobowiązania. Mogą też udostępnić kontrahentom więcej czasu na zapłatę faktur. Sięgając po faktoring, podnoszą swoją konkurencyjność w sektorach, w których działają. Dlatego najwięcej wierzytelności firmom faktoringowym powierzają przedsiębiorstwa z sektorów: produkcyjnego i dystrybucyjnego. W ich przypadku utrzymanie płynności finansowej ma fundamentalne znaczenie, ponieważ umożliwia utrzymanie
konkurencyjności" - czytamy dalej.

Steć wskazał, że przy rosnącej liczbie faktur wystawianych przez podmioty dynamicznie rozwijające się, faktoring staje się dobrym sposobem na poprawienie płynności.

"Jeśli idzie w parze z usprawnieniami na polu udostępnianych systemów informatycznych, pozwala także zmniejszyć obciążenie dla działów księgowych. Dlatego firmy faktoringowe inwestują w rozwój narzędzi wspierających obsługę klientów. To dla nas kierunek na najbliższe lata" - podsumował przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Polski Związek Faktorów jest krajową federacją firm świadczących usługi faktoringu, założoną w 2001 r. Aktualnie do Związku należy 24 członków, w tym 5 banków komercyjnych i 19 samodzielnych podmiotów wyspecjalizowanych w faktoringu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)