Notowania

finanse
07.07.2015 08:58

PZU chce przejąć Alior Bank. Czeka na zgodę UOKiK

PZU kupi łącznie 18.318.473 akcji Alior Banku po 89,25 złotego za sztukę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Andrzej Klesyk, prezes PZU

Firma ubezpieczeniowa PZU złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie kontroli nad Alior Bankiem.

Taką informację podał UOKiK, tłumacząc, że chodzi o plan przejęcia przez PZU około 25 procent akcji Alior Banku. O samej transakcji PZU informował już pod koniec maja.

Strony transakcji podały wówczas, że PZU kupi łącznie 18.318.473 akcji po 89,25 złotego za sztukę. W ten sposób ubezpieczyciel przejmie 25,25 procent akcji oraz liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W praktyce oznacza to, że PZU przejmuje kontrolę na Alior Bankiem. Ubezpieczyciel zapowiedział również, że transakcja ma wyłącznie charakter finansowy, ale ubezpieczyciel chce być konsolidatorem rynku bankowego i przejąć jeszcze inne podmioty.

"Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych" - napisał wtedy Włodzimierz Karpiński, były już minister skarbu.

Notowania PZU w ostatnich trzech miesiącach

- Grupa PZU ze względu na swoją silną pozycję kapitałową ma okazję w ten sposób zrealizować zobowiązanie do wzrostu wartości Grupy. Dzięki zyskom inwestycyjnym może wygenerować dodatkową wartość dla akcjonariuszy. Inwestycja nie wpłynie na wysokość dywidendy za rok 2014 - czytamy w informacji przekazanej mediom przez PZU.

Grupa kapitałowa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły na koniec ubiegłego roku 67,57 miliarda złotych.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 roku. Aktywa banku miały wartość 30,2 miliarda złotych na koniec 2014 roku.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz