Notowania

finanse
02.02.2016 13:39

Rafalska: Program 500+ wejdzie pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (program Rodzina 500+) na najbliższym posiedzeniu, którego początek zaplanowano na 10 lutego, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W pierwszym roku funkcjonowania ustawy samorządu otrzymają na obsługę programu ponad 340 mln zł, w kolejnym - ok. 330 mln zł.

"Projekt ustawy został wczoraj skierowany do parlamentu i na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie on procedowany. Wszystkie kluczowe elementy ustawy dotyczące progów zostały podtrzymane" - powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Według niej, samorządy otrzymają odpowiednio środki na obsługę programu i zostaną również uruchomione odpowiednie szkolenia dla pracowników obsługujących świadczenia. "Na obsługę samorządy otrzymają w pierwszym roku aż 2% i jest to nieco ponad 340 mln zł, bo jest to start programu, więc związane to będzie m.in. z zakupem odpowiedniego sprzętu komputerowego dla pracowników. W kolejnych latach będzie to 1,5%" - dodała.

Wiceminister pracy Bartosz Marczuk wyjaśnił, że samorządy otrzymają 2% od całości transferu programu, którego wartość w pierwszym roku szacowana jest przez resort na nieco ponad 17 mld zł, a w kolejnych latach 22 mld zł rocznie.

Prawo do wypłaty mieli świadczenia będą również cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej mieszkający wraz z rodzinami w Polsce. Według szacunków resortu, może to dotyczyć około 100 tys. osób. W przypadku obywatela polskiego, który mieszka w innym kraju Unii Europejskiej będzie obowiązywała praktyka koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w którym instytucje wzajemnie informują się o pobieranych świadczeniach.

"Jeżeli ktoś z naszych obywateli korzysta w Wielkiej Brytanii ze świadczeń, to w Polsce nie otrzyma już wsparcia" - wyjaśniała Rafalska.

Według szacunków resortu, w Polsce skorzysta z programu 500+, 2,7 mln rodzin, a objętych wsparciem będzie 3,7 mln dzieci. Rocznie rodzice na wychowanie dziecka otrzymają 6 tys. zł (w przypadku, jeśli jedno dziecko ma prawo do świadczeń).

Przedstawiciele resortu podkreślali, że celem programu Rodzina 500+ jest pomoc w wychowywaniu dzieci, a przede wszystkim odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju.

Wcześniej minister Rafalska informowała, że pieniądze wydane na dzieci zwiększą popyt, napędzą PKB - nawet o 0,5% rocznie.

Program zakłada nieopodatkowaną wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) otrzymają wsparcie także dla pierwszego dziecka. Nie będzie natomiast obowiązywał górny próg dochodowy.

Rząd chce, by ustawa weszła w życie 1 kwietnia, po jednomiesięcznym vacatio legis.

Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o świadczenie (tutaj).

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz