Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Rząd odkrył karty w sprawie REIT-ów. Szykuje się walka o miliardy złotych od klientów

63
Podziel się

Rząd zaprezentował projekt ustawy, która ma zachęcić Polaków do inwestycji na rynku nieruchomości.

Rząd odkrył karty w sprawie REIT-ów. Szykuje się walka o miliardy złotych od klientów
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
bCXRFdyt

Wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu bardzo zależy na tym, by Polacy pokochali rynek nieruchomości. Do tego stopnia, że właśnie zapowiedział zwolnienie z tzw. podatku Belki wszystkich, którzy zdecydują się na ulokowanie oszczędności w REIT-ach. Czy jednak nie dyskryminuje w ten sposób tych, którzy wolą inne formy inwestycji?

Inwestycja na rynku nieruchomości w Polsce jest obecnie dostępna przede wszystkim dla osób zamożnych. W grę wchodzi np. kupno mieszkania pod wynajem, czy też certyfikatów zamkniętego funduszu nieruchomości - ta druga inwestycja jest dostępna od równowartości 40 tys. euro. Osoby z chudszym portfelem mogą ewentualnie zdecydować się na zakup akcji deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie. Od tych wszystkich form inwestycji zawsze muszą jednak zapłacić 19-proc. podatek od zysków, czyli tzw. podatek Belki.

Tymczasem rząd chce, by z tego podatku byli zwolnieni inwestorzy, którzy zdecydują się na ulokowanie oszczędności w REIT-ach. Przypomnijmy, że REIT to forma inwestycji na rynku nieruchomości, którą chce promować obecny rząd. Podstawowa zasada jego działania jest taka, że klienci mogą kupować akcje publicznych spółek działających na rynku wynajmu powierzchni komercyjnych i mieszkaniowych. Zdecydowana większość zysków REIT-ów trafia właśnie do akcjonariuszy w formie dywidendy.

bCXRFdyv

"To dowód na rażącą dyskryminację"

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowszą wersję projektu ustawy, która ma umożliwić działalność REIT-ów w Polsce. I tutaj pojawiła się niespodzianka. Wśród szeregu warunków, które będą musiały spełniać spółki oferujące Polakom inwestycje na rynku nieruchomości, w projekcie pojawił się zapis o tym, że dywidendy będą zwolnione z podatku Belki.

"Projekt zawiera także atrakcyjne dla inwestorów zasady opodatkowania ich dochodów osiąganych z inwestycji kapitałowych w spółki rynku wynajmu nieruchomości. W szczególności dochody uzyskane przez takich inwestorów z udziału w zyskach takiej spółki (dywidendy, zaliczki na dywidendę) podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to dotyczyłoby zarówno podatników podatku CIT jak i podatku PIT" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Jest to o tyle zastanawiające, że praktycznie każda inna forma inwestycji jest obłożona tego typu daniną. 19-proc. od zysków płacą posiadacze lokat bankowych, jednostek funduszy inwestycyjnych, czy też akcji. Podatek płaci się też od dywidendy wypłacanej przez spółkę. Różnice sprowadzają się w zasadzie do tego, czy podatek w imieniu inwestora odprowadza dany podmiot (np. bank, TFI)
, czy też akcjonariusz musi samodzielnie wypełnić formularz PIT.

Tymczasem dywidendy z REIT-ów mają być z podatku zwolnione. Można więc przypuszczać, że rządowi zależy na tym, by Polacy wyciągnęli pieniądze np. z bankowych lokat i skierowali je na rynek nieruchomości. Według danych Narodowego Banku Polskiego gospodarstwa domowe zgromadziły na depozytach prawie 734 mld zł.

bCXRFdyB

- Mam wrażenie, że rząd na siłę próbuje mówić Polakom, w co mają inwestować. Tego typu propozycja to dowód na rażącą dyskryminację innych podmiotów na rynku - mówi money.pl Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodatkowo wskazuje, że promowanie w ten sposób lokowania środków w jednym segmencie polskiego rynku może stworzyć zagrożenie w postaci napompowania kolejnej bańki spekulacyjnej w nieruchomościach.

Co najmniej 90 proc. zysków ma iść na dywidendę

Resort finansów chce, by przepisy dotyczące tworzenia REIT-ów weszły w życie już na początku 2018 r. Potwierdziły się w ten sposób przypuszczenia samych przedstawicieli branży finansowej, którzy coraz częściej zapowiadają, że będą tworzyć własne REIT-y.

Oto najważniejsze zasady funkcjonowania REIT-ów, które znalazły się w projekcie ustawy:

- minimalny kapitał zakładowy takiego podmiotu to 50 mln zł;

bCXRFdyC

- spółka będzie musiała uzyskiwać nie mniej niż 80 proc. przychodów netto ze sprzedaży, z najmu nieruchomości lub ich części, lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, które były przeznaczone na wynajem przynajmniej przez rok;

- spółka dostanie obowiązek corocznej wypłaty dywidendy na poziomie nie niższym niż 90 proc. zysku za ostatni rok obrotowy;

- dochody z najmu będą opodatkowane stawką w wysokości 8,5 proc.;

- specjalny rejestr spółek będzie prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego;

bCXRFdyD

- prezes spółki będzie musiał legitymować się co najmniej 5-letnim doświadczeniem w zarządzaniu nieruchomościami na terytorium Polski;

Pełną wersję projektu ustawy o REIT-ach można znaleźć na stronach rządowych TUTAJ.

Teraz dokument trafi do konsultacji. "Nadrzędnym celem projektu jest pobudzenie działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem i zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego na tym rynku. Umożliwi to przezwyciężenie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych - dominację inwestorów zagranicznych i brak zaangażowania inwestorów detalicznych" - czytamy w jego uzasadnieniu.

Polacy, którzy zdecydują się na lokowanie środków w REIT-ach, powinni jednak pamiętać, że również tego typu inwestycje wiążą się z ryzykiem, z pewnością większym niż na depozytach bankowych.

bCXRFdyE

- To propozycja dla inwestorów, którzy akceptują nieco wyższe ryzyko i jednocześnie oczekują stałych, w miarę stabilnych, choć niezbyt wysokich zysków. Wynika to ze specyfiki REIT-ów jako inwestycji mających wypłacać zyski regularnie - z czynszów najmu, a nie sporadycznie - ze wzrostów wartości akcji czy certyfikatów inwestycyjnych - mówił w listopadzie w rozmowie z money.pl Artur Rawski, prezes Forum TFI działającego na rynku nieruchomości.

bCXRFdyW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
polak mały
3 lata temu
Podatek belki potrącany przez banki to czyste złodziejstwo. Teoretycznie 19%, a w praktyce nawet 50% i to przy kwotach które są zwolnione z podatku. Przykładowo odsetki od oszczędności na koncie oszczędnościowo-rozliczeniowym po miesiącu wynoszą 2 grosze, z tego na podatek belki potrącany jest 1 grosz czyli 50% nikt tego nie rozlicza na koniec roku aby wypłacić nadwyżkę naliczonego podatku. Natomiast gdyby podatnik miał do zapłacenia 10 groszy podatku to mu urząd skarbowy od razu zaokrągla w górę. Ciekawe kto zatrzymuje nadwyżkę nienależnie potrąconego podatku ? Bank czy urząd skarbowy, bo w skali milionów kont robią się z tego poważne pieniądze.
elza
3 lata temu
a kiedy kwota wolna od podatku jakos ani slychu ani widu
emeryt
3 lata temu
podatek belki jest niezgodny z prawem oszczednosci juz raz byly opodatkowane tak jak emerytury .kiedy panstwo przestanie nas okradac w imie swojego prawa .podatek drogowy w paliwie i dodatkowo platne autostrady .zdzierstwo na kazdym kroku
bCXRFdyX
mz
3 lata temu
podatek belki był wprowadzony okresowo, zachowanie go przy niskim oprocentowaniu lokat to zwykle złodziejstwo zwłaszcza wobec uboższej części spoleczenstwa
cvq
3 lata temu
Podatek Belki od oprocentowania lokaty nie pokrywającej nawet inflacji to zwykłe złodziejstwo.
Najnowsze komentarze (63)
miron
3 lata temu
Belka to jeden z największych krwiopijców R.P. , na drugim miejscu złodzieje z P.O. którzy obiecali znieść ten bandycki podatek.
jasiu
3 lata temu
kolejna piramida finansowa m ludzie uwazajcie
mz
3 lata temu
podatek belki był wprowadzony okresowo, zachowanie go przy niskim oprocentowaniu lokat to zwykle złodziejstwo zwłaszcza wobec uboższej części spoleczenstwa
ela7
3 lata temu
jeszcze się taki nie narodził żeby każdemu dogodził.Mądre przysłowie.Co by nie zrobił to inni nie będą zadowoleni.Nie ma takiej opcji aby wszyscy się cieszyli.Ważne że coś robią.Brawo panie Premierze.
mora
3 lata temu
I za rok,za dwa lata dowiemy który z rządzących polityków jest właścicielem i udziałowcem REIT- ów.Takie sprawy już przerabialiśmy i znamy ciągoty własnościowe polityków.
eerreess
3 lata temu
Prywatna osoba, jeżeli chce wynająć własne mieszkanie i korzysta z formy zryczałtowanej podatku to ma 8,5% od PRZYCHODU a te firmy będą płaciły od DOCHODU??? Jaki za tym jest wał?? Chcą z tego finansować mieszkanie+?
bb
3 lata temu
Nie po raz pierwszy pis promuje tych, którzy mają dużo pieniędzy. Bogatych zwalniać z płacenia podatków, a obciążać drobnych ciułaczy, oto cały pis.
cvq
3 lata temu
Podatek Belki od oprocentowania lokaty nie pokrywającej nawet inflacji to zwykłe złodziejstwo.
bCXRFdyP
nie trzeba by...
3 lata temu
To będzie dostarczanie kasy dla spekuły w celu zatrzymania tego co nieuniknione, czyli spadku cen nieruchomości. Nie za moje pieniądze. Chcesz inwestować w nieruchomości - kup mieszkanie, a nie papierki. chcesz inwestować w złoto kup złoto, a nie certyfikaty w Amber Gold.
ula
3 lata temu
Może zlikwidujcie też podatek od oszczędności w bankach
Głos
3 lata temu
Morawiecki wymyślił sobie że właśnie w ten sposób pozyska środki na kolejny plan rządu realizowany z publicznych środków jak to jest w przypadku 500+ tyle że tym razem będzie dotyczył MIESZKANIE + Proszę pamiętać że rząd dysponując środkami publicznymi realizuje swoje projekty ! Czyli wszyscy robimy zrzutkę na te projekty zarówno program 500+ jak i mieszkanie +
elza
3 lata temu
a kiedy kwota wolna od podatku jakos ani slychu ani widu
Sceptyk
3 lata temu
"Podatek Belki" miał funkcjonować tylko czasowo, a minęło już 15 lat! Mało podatków płacimy?! Od wynagrodzeń, od dochodów kapitałowych ("Belki"), podatek CIT, podatek PIT, podatek VAT od usług i towarów. I jeszcze na dodatek podatek od posiadania radia i telewizora...
ola
3 lata temu
prawo dla bogaczy !!!! PIS zapomina o swoich wyborcach
...
Następna strona