Notowania

wall street
04.11.2014 22:27

Ropa mocno w dół. A za nią spółki paliwowe na Wall Street

Sprawdź, jak przebiegła wtorkowa sesja na Wall Street.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach przebiegała przez dużą część handlu pod znakiem spadków. Indeksy ciągnęły w dół spółki paliwowe, których kursy akcji podążały w ślad za spadającymi cenami ropy naftowej.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,10 proc., do 17.383,84 pkt. S&P 500 stracił 0,28 proc. i wyniósł 2.012,10 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,33 proc. i wyniósł 4.623,64 pkt.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw mocno spadały w reakcji na obniżenie cen surowca przez Arabię Saudyjską. Cena baryłki ropy WTI spadła w trakcie sesji poniżej 76 USD. Ceny ropy Brent znalazły się poniżej 83 USD za baryłkę.

Ceny ropy Brent, światowego benchamrku dla tego surowca, są na najniższym poziomie od czterech lat. Arabia Saudyjska poinformowała, że obniżyła ceny grudniowych kontraktów na ropę dostarczaną do USA, podczas gdy ropa wysyłana do Azji i Europy wyceniona została wyżej.

- _ Fakt, że podwyżka ropy dla Europy i Azji nie poprawiła sentymentu na rynku świadczy o tym, jak negatywne są obecnie nastroje na rynku _ - ocenił Eugen Weinberg, kierujący działem badań nad rynkiem surowców w Commerzbanku.

W ślad za spadającymi cenami ropy naftowej zniżkowały kursy akcji koncernów paliwowych. Na nowojorskiej giełdzie traciły między innymi akcje potentatów paliwowych, spółek Exxon oraz Chevron. Na giełdach w Europie mocno potaniały akcje Total SA, BP i Royal Shell.

W trakcie sesji tracił kurs spółki telekomunikacyjnej Sprint. Firma podała słabsze od oczekiwań wynik kwartalne i poinformowała o spadku liczby subskrybentów. Rosły akcje spółki Alibaba. Chiński gigant internetowy, który w tym roku zadebiutował na nowojorskiej giełdzie, przeprowadzając największą w jej historii ofertę publiczną, podał we wtorek dobre wyniki kwartalne.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu spadły mdm o 0,6 proc. W sierpniu zamówienia spadły o 10,0 proc. Analitycy oczekiwali, że zamówienia we wrześniu spadną właśnie o 0,6 proc. mdm.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł we wrześniu do 43,0 mld USD z 40,0 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 40,2 mld USD.

W USA rozpoczęły się we wtorek wybory do Kongresu. Amerykanie wybiorą 1/3 składu 100-osobowego Senatu i całą 435-osobową Izbę Reprezentantów. Z prognoz wynika, że wybory do Kongresu umocnią dotychczasową pozycję opozycyjnej Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów. Szacuje się, że swą obecną większość 233 mandatów Republikanie wzmocnią w niższej izbie o dodatkowe 15 miejsc.

Główną stawką wyborów jest kontrola nad Senatem, gdzie Demokraci mają obecnie przewagę (55 mandatów, wraz z dwoma niezależnymi). By przejąć Senat, Republikanie muszą zdobyć sześć dodatkowych mandatów. Większość analiz wyborczych wskazuje, że im się to uda.

- _ Wybory w USA mogą przynieść ważne rezultaty, żaden z nich nie będzie miał jednak większego wpływu na rynek niż to, jak obecnie na sentyment wśród inwestorów oddziałują wyniki kwartalne oraz spadające ceny ropy naftowej _ - ocenił Michael Jones, analityk Wedbush Securities.

Tagi: wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz