Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Selena ma granty w ramach unijnego programu Horyzont 2020 na piany i pianokleje

0
Podziel się:
Selena ma granty w ramach unijnego programu Horyzont 2020 na piany i pianokleje

Selena Labs, dział R&D Grupy Selena, otrzymała w ramach unijnego programu Horyzont 2020 granty na opracowanie i wdrożenie systemu pian oraz pianoklejów poliuretanowych o wysokich właściwościach izolacyjnych, znacząco optymalizujących koszty pracy i inwestycji oraz stworzenie nowych surowców z roślin nieużytkowanych przez człowieka ani zwierzęta, podała spółka. Selena Labs jest obecnie jedyną polską firmą będącą liderem projektu w ramach tego programu. Budżet programu, którego spółka jest liderem wynosi 15 mln euro.

"Program Horyzont 2020 to wielka szansa dla europejskich firm na stworzenie rozwiązań podnoszących jakość życia, a jednocześnie umacniających pozycję Europy w światowej gospodarce. Selena jest liderem jednego z projektów, co doskonale koresponduje z realizowaną przez Grupę strategią wdrażania innowacji oraz wspierania zrównoważonego budownictwa. Nasz zaawansowany dział R&D w ramach codziennych wyzwań poprawia formuły istniejących produktów, ale przede wszystkim opracowuje nowe rozwiązania, które rewolucjonizują podejście do budownictwa" - powiedziała Agata Gładysz, członek zarządu i dyrektor rozwoju Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena, cytowana w komunikacie.

Horyzont 2020 to projekt realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, który ma na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji. Na realizację programu przeznaczono ok. 80 mld euro w perspektywie 7 lat. W miarę postępu badań nad nowymi rozwiązaniami spodziewane jest powiększenie tej kwoty dzięki zainteresowaniu prywatnych inwestorów. Program ma za zadanie stymulowanie Europy do tworzenia naukowych rozwiązań na światowym poziomie, które będą usuwały bariery związane z tworzeniem innowacji oraz ułatwiały prywatnym i publicznym sektorom współpracę w zakresie dostarczania ich na rynek.

"Selena należy do ścisłej globalnej czołówki jeżeli chodzi o tworzenie nowoczesnej chemii budowlanej, a w niektórych segmentach oferuje technologie unikatowe. Jednym z tych obszarów są pianokleje poliuretanowe. To właśnie Selena Labs - w ramach międzynarodowego projektu FOAM ADHESIVE realizowanego w ośrodkach R&D Seleny w Polsce, Hiszpanii, Turcji oraz w Chinach - opracowała całą gamę produktów, które zdobyły uznanie branży budowlanej. Na bazie tej autorskiej technologii oraz w połączeniu z doświadczeniem z zakresu produkcji systemów ociepleń planujemy przygotować nowe piany i pianokleje dla projektu EENSULATE" - skomentował Marek Barth, dyrektor R&D firmy Selena Labs i prezes zarządu Selena Labs.

BioMotive - program, którego Selena Labs jest liderem (budżet 15 mln euro) ma na celu rozwijanie technologii tzw. Bio-Based Chemistry. Idea polega na produkcji surowców chemicznych z roślin nieużytkowanych przez ludzi ani przez zwierzęta. Pozyskane w ten sposób surowce chemiczne będą służyć do syntezy tworzyw sztucznych stosowanych w produkcji samochodów, w przemyśle budowlanym i innych obszarach. Założeniem projektu jest uzyskanie materiałów polimerycznych o wysokich parametrach użytkowych wydatnie zmniejszających ślad węglowy przez syntezę surowców chemicznych alternatywną drogą - bez wykorzystania standardowych źródeł takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny, podano w materiale.

Grupa Selena FM to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Główne marki to Tytan, Artelit oraz hiszpańska Quilosa. Jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii. W 2008 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)