Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sesja w Azji. Chińska giełda pod presją

0
Podziel się:

Wzrost PKB w Chinach jest najniższy od 24 lat i będzie gorzej.

Sesja w Azji. Chińska giełda pod presją
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bEKAMoYB

W 2014 roku chińska gospodarka rozwijała się w tempie 7,4 procent. To najsłabszy wynik od 24 lat. Nie będzie lepiej. Rząd obniżył właśnie docelowy poziom wzrostu PKB do 7 procent. Na giełdzie w Szanghaju obserwujemy spadki notowań.

_ - Target 7 procent oznacza, że rząd Chin skupi się na jakości wzrostu gospodarczego _ - mówi Yan Li, trader Guosen Securities Co. w Shenzhen. - _ Poziom 7 proc. nie jest tak ważny, bo chińska gospodarka jest w okresie przejściowym _ - komentuje Guo Shuqing, gubernator prowincji Shangdong.

Ostatnio rząd Chin określił tak niski target wzrostu PKB, o 7 procent, w 1999 roku, który jednak chińska gospodarka zaliczyła ze wzrostem o 7,6 procent. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje tegoroczny wzrost PKB Chin na 6,8, a Bank Światowy na 7,1 procent. W 2014 roku PKB Chin wzrósł o 7,4 procent, najsłabiej od 24 lat.

bEKAMoYD

Na najnowsze rewelacje zareagowali inwestorzy giełdowi. Indeks Shanghai Composite tracił dziś na wartości jeden procent. Wyprzedaż mogłaby być większa, ale o coraz mocniejszym spowolnieniu wzrostu w Chinach mówi się od dawna.

Przebieg sesji na giełdach w Japonii i Chinach

Pogorszenie nastrojów było dziś widoczne także w Indiach, na Tajwanie i w Malezji. Neutralnie kończy się sesja dla koreańskiego KOSPI. Znacznie spokojniej jest w Japonii. Nikkei225 jest cały czas blisko kilkunastoletnich maksimów. Dzisiaj wzrósł o niecałe 0,5 procent, odrabiając większość strat z wczoraj.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKAMoZe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)