Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spółka dnia: Agencja S&P obniża rating PZU. To może nie być koniec

Spółka dnia: Agencja S&P obniża rating PZU. To może nie być koniec

Fot. Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER

Tym razem po obniżce oceny wiarygodności Polski agencja ratingowa Standard&Poor's wydała swoją opinię o największym polskim ubezpieczycielu.

Agencja S&P obniżyła rating spółki z "A" do "A-". Jak podała agencja, decyzja ma związek z wcześniejszą obniżką ratingu Polski z "A-" do "BBB+". Ostatni krok agencji wywołał w Polsce polityczną burzę. Przyczynił się także do spadków na giełdzie i wyraźnego osłabienia złotego.

Jak podaje S&P, tym razem obniżka ratingu największego polskiego ubezpieczyciela nie ma związku z jego kondycją finansową. Ta decyzja to zapewne nie koniec: "Po obniżce ratingu Polski, agencja S&P będzie zapewne sukcesywnie obniżała rating i perspektywę ratingu emitentom z Polski" - podają analitycy Raiffeisen Polbanku. Na taki scenariusz wskazywaliśmy również w money.pl.

Trzeba jednak przyznać, że PZU jest ostatnio w nieco trudniejszej sytuacji. Jak zauważa Mariusz Puchałka, analityk z DM ING Securities, ze względu na konkurencję, suma zbieranych składek nie pokrywa wypłaty świadczeń i odszkodowań. "Wcześniej gros zysków pochodziło z rynku obligacji, teraz rentowności rosną, co obniża kursy obligacji. Negatywnie na finanse spółki wpłynie również podatek od instytucji finansowych" - podkreśla Mariusz Puchałka.

W ostatnich tygodniach widać również, że sami inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do akcji PZU. Od początku roku kurs akcji ubezpieczyciela spadł już o około 10 procent, a w ciągu dwunastu miesięcy o około jedną trzecią.

Kurs akcji PZU w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

W tym tygodniu poznaliśmy jednocześnie nazwisko nowego prezesa PZU, który zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Klesyka. To Michał Krupiński, który w latach 2006-2007 był wiceministrem skarbu. Od 2011 roku był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Adam Krawczyk
87.116.237.* 2016-01-24 16:04
Panikujecie jak małe dzieci. Słuchajcie, po pierwsze agencja S&P nie jest agencją wiarygodną i ten raiting można sobie w d**e wsadzić bo kto ma czym zapłacić ten może sobie tam raiting zamówić. Po drugie, PZU nie opadnie drastycznie, dlatego że po samych notowaniach widać że duzi inwestorzy (fundusze inwestycyjne?) masowo otwierają zlecenia kupna na PZU, których wartość podchodzi pod 1 milion złotych.Nie bać się
Pozdro;-)
ks15
79.185.174.* 2016-01-22 22:11
Ciekawe ilu naszych i swoich wiedziało o tym, że ta agencja obniży ratingi . Skoro w uzasadnieniu podają, że nie są to przyczyny ekonomiczne. ABW powinna się przyjrzeć spekulacyjnym ruchom na rynku akcji i walut. Bo dla internacjonalistów demokracja Liberalna !!!nie jest potrzebna do budowania w Polsce fabryk tylko do spekulacji.
EX101
46.112.205.* 2016-01-22 20:02
Jak PZU oszukuje na polisach samochodowych, wymaga jakiś dziwnych zaświadczeń lub proponuje naprawy bezszkodowe tragedia po prostu, dziś chyba lepiej trafić na MTU niż na PZU. Mam ubezpieczanie w innej firmie, a jak miałem szkodę zadzwoniłem, powiedziałem co i jak i kasa od razu na koncie. W PZU musiałbym jeszcze z 10 rzeczoznawców zatrudnić bo wycenę robią na używanych częściach i na zamiennikach, a może ktoś lubi stare samochody to nie powód żeby stosować zamienniki. Patologie PZU się mszczą!
Zobacz więcej komentarzy (67)