Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Toshiba może stracić miliardy dolarów. Ceny akcji lecą w dół

8
Podziel się

Władze japońskiego giganta poinformowały, że koszty związane z przejętą niedawno amerykańską spółką będą dużo wyższe od dotychczasowych szacunków.

Toshiba może stracić miliardy dolarów. Ceny akcji lecą w dół
(ChinaFotoPress)
bDnXtpvp

Japoński gigant branży elektronicznej, kojarzony w Polsce głównie z produkcji laptopów, ma poważne problemy. Władze Toshiby poinformowały, że koszty związane z przejętą niedawno amerykańską spółką będą dużo wyższe od dotychczasowych szacunków i mogą obciążyć wyniki finansowe koncernu kwotą nawet kilku miliardów dolarów.

Japońskie media spekulują, że odpisy wartości aktywów spółki budowlanej CB&I Stone & Webster, działającej m.in. w branży atomowej, mogą wynieść od 100 do nawet 500 mld jenów. Oznaczałoby to nawet ponad 4 mld dolarów spisanych na straty. Tym samym całoroczny wynik grupy może być ujemny. Dotychczasowe prognozy zakładały, że Toshiba rok zakończy zyskiem w wysokości około 168 mld jenów.

- Ogromne odpisy pokazują, jak słaba jest kontrola w jednej z największych japońskich firm - komentuje sytuację dla agencji Reuters Tom O'Sullivan, były bankier i założyciel firmy konsultingowej dla branży energetycznej Mathyos Japan. Wskazuje, że mocno podważa to zaufanie inwestorów.

bDnXtpvr

To nie pierwszy raz, gdy spółka ma tego typu problemy. Już w ubiegłym roku musiała zaksięgować stratę w wartości swoich aktywów w łącznej kwocie 460 mld jenów.

Wizja ogromnych strat wywołała wśród inwestorów z japońskiej giełdy prawdziwą panikę. Notowania akcji spółki spadły prawie o 12 proc. To największy spadek od grudnia 2015 roku. Inwestorzy pozbywają się też obligacji spółki, których rentowności (odzwierciedlające ryzyko niewypłacalności) wzrosły najmocniej od 10 miesięcy.

Reuters wskazuje, że branża, w której działa amerykańska spółka, dla nowego szefa Toshiby Satoshi Tsunakawy jest jednym z najważniejszych filarów rozwoju. Tym samym na drugi plan schodzi mniej rentowna działalność w zakresie produkcji elektroniki, m.in. telewizorów czy laptopów, z którymi firma jest najmocniej znana w Polsce.

Eksperci spekulują już, że podbudować finanse Toshiby może sprzedaż niektórych mniej zyskownych biznesów.

bDnXtpvx

- Jest wiele spółek, które chciałyby odkupić od japońskiego koncernu mniejsze biznesy - wskazuje Masahiko Ishino, analityk Tokai Tokyo Research Center. Do nich należy m.in. część produkująca karty pamięci (NAND flash memory), wykorzystywane m.in. w dyskach czy pendrive'ach. To zresztą wynalazek Toshiby z 1980 roku.

Firma Toshiba powstała w 1875 roku. Ma siedzibę w Tokio. Wartość jej aktywów szacowana jest na 48 mld dolarów. Na całym świecie zatrudnia prawie 188 tys. pracowników.

bDnXtpvS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Karol 1952
4 lata temu
Japoński gigant nic nie straci ! Stracą tylko ci co posiadają akcje ! Giełda to najbardziej złodziejska mafia bo okrada ludzi w białych rękawiczkach i spodniach na czerwonych szelkach !
smoother
4 lata temu
Spoko wiele ciekawych inwestycji daje wyniki dopiero po 2 -3 roku działalności tym bardziej jesli chodzi o fuzje i przejęcia. To jest wpisane w ryzyko biznesowe a skoro zainwestowali w coś co było na grubym minusie to można liczyć na to, że mają swój pomysł. A jak się przeliczyli to cóż - peszek :P
kpw
4 lata temu
złodzieje!
bDnXtpvT
analityk
4 lata temu
Moim zdaniem tego typu koncerny sobie poradzą. Oni operują takimi kwotami, że sobie poradzą. Ponadto mają takie konkurencyjne produkty, że jakiś poważny kryzys im nie grozi.
Jolanta
4 lata temu
237szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ipIqHg, kocham takie promocje