Notowania

energetyka
06.07.2017 13:03

Trump: USA gotowe zaspokoić potrzeby energetyczne krajów Inicjatywy Trójmorza

Podziel się
Dodaj komentarz

Stany Zjednoczone wspierają wysiłki krajów zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza i chcą być trwałym partnerem, gotowym zaspokoić potrzeby energetyczne tych krajów, oświadczył prezydent USA Donald Trump.

"Inicjatywa Trójmorza może zdywersyfikować dostawy energii. Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywały energii do wywierania nacisku i doprowadzania do sytuacji monopolistycznej w tej kwestii" - powiedział Trump podczas spotkania szczytu państw Inicjatywy Trójmorza podczas swojej wizyty w Warszawie.

Zapewnił również podczas tego spotkania, że "Ameryka będzie partnerem, na którym będzie można polegać, jeśli chodzi o niedrogą energię".

Prezydent Andrzej Duda dodał, że w Inicjatywę Trójmorza zaangażuje się również biznes. Powołał się na chorwacką ekspertyzę, która pokazuje, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, a każdy z nich jest bardzo perspektywiczny.

"Jesteśmy perspektywiczną częścią europejskiego rynku, gdzie w najbliższych latach gazu będzie potrzeba coraz więcej i ciesze się, że dzisiaj o tym rozmawiamy. Stany Zjednoczone, które rocznie są w stanie eksportować 180 mln m3 gazu są bardzo perspektywicznym kontrahentem i dostawcą. Kontrakty tę będą budowały dywersyfikację dostaw, a zarazem bezpieczeństwo energetyczne w naszej części Europy" - powiedział prezydent RP.

Duda przypomniał cel inicjatywy Trójmorza. "Nasza współpraca ma dać Europie 3 impulsy: integracyjne - tj. dotyczący połączeń na osi Północ-Południe w zakresie infrastruktury komunikacyjnej, energetyki, telekomunikacji, kolei; modernizacyjne oraz zjednoczeniowe, które będzie prowadzić do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy z pozostałą części Unii Europejskiej, ale po to, by UE była coraz silniejsza i równo rozwinięta" - podsumował Duda.

Inicjatywa Trójmorza skupia 12 państw członkowskich UE leżących pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym a Adriatykiem i ma ułatwić współpracę w zakresie ponadregionalnych projektów, współpracę transgraniczną, współpracę polityczną rozwój w w zakresie transportu i energetyki.

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz