Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP: Wejście TVP Sport na MUX-3 zwiększy szanse na nowe licencje sportowe

0
Podziel się:

Warszawa, 06.06.2018 (ISBnews) - Kanał TVP Sport SD będzie nadawany od czwartku, 7 czerwca br., na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-3, poinformowała Telewizja Polska. Dzięki przekształceniu TVP Sport w kanał otwarty, TVP liczy na zwiększenie swoich szans na pozyskiwanie praw i licencji sportowych.

TVP: Wejście TVP Sport na MUX-3 zwiększy szanse na nowe licencje sportowe

"Od 7 czerwca br. w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3 nadawany będzie kanał TVP Sport SD. Zastąpi on do czasu zakończenia mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji kanał TVP Rozrywka. Tym samym TVP Sport będzie jedynym, nadawanym drogą naziemną kanałem sportowym w Polsce, dostępnym praktycznie dla wszystkich Polaków" - czytamy w komunikacie.

Od 14 czerwca na antenie TVP startuje Mundial 2018. Od tego dnia TVP Sport będzie nadawać mecze oraz programy związane z mistrzostwami 24 godziny na dobę. Ponadto, wszystkie mecze będzie można obejrzeć w dedykowanym serwisie internetowym (sport.tvp.pl) oraz w aplikacji TVP Sport, dodatkowo skróty, gole oraz sporne sytuacje, podano w materiale.

"Wprowadzenie TVP Sport do grona kanałów odbieranych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej jest decyzją bardzo oczekiwaną przez polskie społeczeństwo, w badaniach program sportowy był wskazywany w ścisłej czołówce kanałów, które były pożądane w otwartej emisji (Strategia Regulacyjna na lata 2017-2022, KRRiT, marzec 2018)" - czytamy dalej.

"Jest to także zgodne ze strategią, w której jednym z kluczowych celów misyjnych w kategoriach programowych są wielkie wydarzenia i sport. Chodzi także o umocnienie pozycji TVP na rynku kanałów sportowych, szczególnie wobec zakupu w ostatnim czasie przez Polsat pakietu udziałów w Eleven Sports Network za 38 mln euro" - podkreślono także w materiale.

TVP wyjaśnia, że musi wywiązywać się z wymogów wynikających z Ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii z dnia 17 listopada 2014 roku w kwestii transmisji wydarzeń o dużym zainteresowaniu społecznym i ich znaczeniu dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

"Lista wydarzeń w połączeniu z 'rozrastającym się programem' zawodów objętych rozporządzeniem powoduje, że funkcjonowanie TVP Sport jako kanału otwartego dawałoby zdecydowanie większe możliwości optymalnego kształtowania oferty programowej. Między innymi umożliwia optymalne ułożenie emisji relacji LIVE i/lub powtórek zwłaszcza w stosunku do imprez odbywających się w innej strefie czasowej, bez szkody dla rejsowego programu na antenach głównych" - wskazano w komunikacie.

Wraz ze zmianą statusu TVP Sport zdecydowanie zwiększą się szanse TVP w procesie pozyskiwania praw i licencji sportowych, podkreślono także.

"Wynika to z faktu, że jednym z ważniejszych partnerów TVP w pozyskiwaniu licencji jest Eurovision, która działa w imieniu nadawców publicznych. Praktyka pokazuje, że EBU coraz częściej opiera swoją działalność mając na uwadze przede wszystkim pozyskiwanie praw dla kanałów otwartych 'free to air'. Coraz częściej warunkiem pozyskania licencji jest gwarancja emisji audycji właśnie na antenie otwartej. Uniwersalne anteny otwarte (TVP1 i/lub TVP2) ze względu na inne zobowiązania programowe nie zawsze mogą udzielić takich gwarancji emisyjnych" - argumentuje publiczny nadawca.

TVP podkreśliła także, że zmiana TVP Sport na kanał otwarty zabezpieczy TVP przed niekorzystnymi aspektami wynikającymi z interpretacji KRRiT zasady "must carry - must offer". Telewizja Polska nie będzie musiała emitować wszystkich istotnych wydarzeń sportowych na antenach objętych tą zasadą, jednocześnie wywiązując się ze zobowiązań wobec regulatora.

"W kontekście popularyzacji sportu i zwiększenia poziomu edukacji sportowej w społeczeństwie należy podkreślić, że polskie związki sportowe, organizatorzy imprez i zawodów sportowych widzą w TVP Sport naturalnego partnera w swojej działalności marketingowej, promocyjnej i popularyzacyjnej. Uczynienie z TVP Sport kanału otwartego bardzo korzystnie wpłynie na efektywność tej współpracy. Jednym z elementów wymaganych przez międzynarodowe federacje sportowe jest to aby partner telewizyjny związku (host broadcaster) potwierdził fakt, że w przypadku przyznania Polsce organizacji danej imprezy mistrzowskiej transmisje przebiegu zawodów będą emitowane na tzw. antenie otwartej. W obecnej sytuacji TVP Sport nie może składać takich deklaracji. Inne anteny TVP - anteny otwarte, tzw. uniwersalne nie zawsze mogą zagwarantować emisję relacji sportowych ze względów programowych" - wyjaśniono w komunikacie.

TVP Sport w wyniku zmiany stanie się jedynym programem sportowym o pełnej dystrybucji. W perspektywie czasu może dzięki temu osiągnąć pozycję lidera rynku programów sportowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku TVP ABC, podkreślił nadawca.

"Kanał otwarty TVP Sport ma przed sobą perspektywy wzrostu przychodów stwarza szanse, by docelowo zwiększyły się przychody wynikające zarówno z reklamy emisji bloków reklamowych. Zgodnie z szacunkami Biura Reklamy, antena TVP Sport, z uwagi na zwiększoną dystrybucję i wynikający z tego wyższy udział oglądalności, odnotuje wzrost przychodów w kwocie 3,77 mln zł w 2018 r." - podsumowano w materiale.

Multipleks 3 nadawany w paśmie UHF w całości jest przeznaczony na kanały Telewizji Polskiej. Obecnie dostępne są na nim następujące kanały: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Historia.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)