Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Wall Street: nowe rekordy indeksów. Fuzje dają napęd wzrostom

1
Podziel się:

Dow Jones i S&P 500 rozpoczęły tydzień od ustanowienia nowych historycznych rekordów a wzrostom przewodziły spółki technologiczne. Trend do fuzji i przejęć napędza wzrosty. Wpływ na to mają też jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, umacniające dolara i podwyższające rentowność amerykańskich obligacji.

Wall Street: nowe rekordy indeksów. Fuzje dają napęd wzrostom
(AP/FOTOLINK)

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,68 proc. do 21.528,99 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,83 proc. do 2.453,46 pkt. Nasdaq Composite zyskał 1,42 proc. do 6.239,01 pkt.

Wzrostom na giełdzie w Nowym Yorku przewodziły spółki technologiczne. Solidne zwyżki zanotowały m.in. Apple, Netflix, Alphabet (Google)
oraz Amazon.

Notowania na Wall Street w poniedziałek

Na rynku nie milkną echa piątkowych wydarzeń w sektorze spożywczym, kiedy to Amazon poinformował, że za 13,7 mld dol. planuje kupić teksańską sieć supermarketów Whole Foods Market.

- Wygląda to na zakład, że stopy procentowe wzrosną - powiedział agencji Reuters J. Bryant Evans, menadżer portfelowy w Cozad Asset Management z Champaign, w stanie Illinois, dodając, że obecnie panuje dobry klimat do fuzji i przejęć.

Stan gospodarki wygląda przyzwoicie a stopy procentowe wkrótce pójdą w górę - wiele koncernów będzie rozglądało się za okazjami na rynku.

Stopy jeszcze raz w górę?

Wśród najbardziej zyskujących sektorów były w poniedziałek banki. Sprzyja im zwiększenie prawdopodobieństwa jeszcze jednej podwyżki stóp Fed w tym roku.

William Dudley, wiceprezes Fed, ocenił w poniedziałek, że inflacja w USA jest nieco niższa niż Fed by tego oczekiwał, jednak rynek pracy znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia (4,3 proc. w maju), a wraz z dalszym zacieśnianiem sytuacji na rynku pracy inflacja wzrośnie w okolice 2 proc., czyli celu inflacyjnego - podaje PAP.

Dodał, że przerwa w cyklu podwyżek stóp procentowych mogłaby doprowadzić do wzrostu inflacji i zaszkodzić gospodarce.

Dudley wyraził pewność, że ekspansja gospodarcza w USA będzie trwać jeszcze długi czas. Jego zdaniem, dynamika płac w USA przyspieszy wraz z dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy.

Wypowiedź Dudleya została odebrana przez rynki finansowe jako jastrzębia. Dolar umocnił się do euro i jena, zaś rentowność amerykańskich obligacji rosła.

W ubiegłym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopę procentową o 25 pb. do 1,00-1,25 proc. Jastrzębim zaskoczeniem posiedzenia, w połączeniu z zapowiedzią dalszych podwyżek stóp proc. (jeszcze jedna w 2017 r., w sumie 3 w 2018 r.), okazała się publikacja wytycznych normalizacji sumy bilansowej Fed, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Fed nie podzielił się z uczestnikami obrotu informacjami, kiedy dokładnie rozpocznie odchudzanie swojego portfela oraz jaki będzie jego poziom po zakończeniu tego procesu. Wskazówek w tych kwestiach mogą dostarczyć w najbliższych dniach kolejne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy.

Po roku od rozpoczęcia odchudzania portfela Rezerwy, na rynek miesięcznie trafiać mogą papiery warte nawet 50 mld dol., co daje 600 mld dol. rocznie. Obecnie Fed posiada w bilansie aktywa warte ok. 4,5 bln dol.

gospodarka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
spoko spoko..
7 lat temu
Już niedługo ten jewriejski balon pęknie...