Notowania

giełda
19.02.2018 10:53

Work Service: Co druga firma ma problemy ze znalezieniem pracowników

Nieco ponad 50% firm w Polsce ma obecnie problem ze obsadzeniem wakatów, co oznacza, że o ok. 18 pkt proc. w ciągu ostatniego roku wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy mają trudności rekrutacyjne,wynika z najnowszego raportu Work Service "Barometr Rynku Pracy IX". 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Plany związane z rozwojem wielu firm, a nawet całych sektorów gospodarki, mogą być w tym roku wstrzymywane, ze względu na nasilające się braki kadrowe. Z naszych najnowszych badań wynika, że już 50,5% firm w kraju doświadczyła problemów rekrutacyjnych, a wśród przedsiębiorców, którzy planują zwiększanie poziomów zatrudnienia w najbliższych miesiącach, ten odsetek sięgnął niemal 70%. To oznacza, że pomimo ambitnych planów rekrutacyjnych wielu pracodawców pozostanie z nieobsadzonymi miejscami pracy, a to dodatkowo będzie wzmagać rywalizację o kandydatów " - powiedział prezes Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Work Service, na największe deficyty kadrowe narzekają przedstawiciele branży produkcyjnej (77,8%), handlu (60%) i usług (50,6%). Jeśli chodzi o małe przedsiębiorstwa, 48,5% z nich wskazało, że boryka się z niedoborami kadrowymi.

"Należy pamiętać, że w Polsce mamy wielomilionową grupę osób biernych zawodowo, które wraz z długotrwale bezrobotnymi stanowią niewykorzystane rezerwy kadrowe. Dlatego dzisiejszą dobrą koniunkturę warto wykorzystać do intensywnych działań aktywizacyjnych. Szczególnie, że niemal 1/4 firm ma dziś trudności ze znalezieniem pracowników niewykwalifikowanych, a więc tych osób, które potencjalnie można by przywrócić spoza dzisiejszego rynku" - ocenił Witucki. 

Firmy doświadczające deficytów kadrowych, by przyciągnąć pracowników sięgają po podnoszenie stawek płac -37,1%, wydłużanie czasu pracy - 28,1% oraz imigrację.

Obecnie 26,6% firm planuje przyciągać pracowników z Ukrainy. Z tego rozwiązania w największym stopniu czerpie sektor produkcyjny oraz duże przedsiębiorstwa, które muszą wypełnić setki wakatów, podkreślono w materiale.

Dane prezentowane w ramach "Barometru Rynku Pracy IX" zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa - miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy w okresie 15-22 stycznia 2018 roku.

 

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2018

Gorol niskopiennyTo trzeba szanowac starych pracownikow zeby nie odchodzili Takie to trudne baranki

Rozwiń komentarze (1)