Notowania

giełda
10.04.2018 11:36

Work Service: Ok. 85% pracodawców nie odczuło negatywnych skutków reformy emeryt

Pracodawcy przyznali, że zmiany emerytalne nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie ich firm - 85,2% badanych firm wygłosiło taką opinię, wynika z najnowszych badań Kantar Millward Brown dla Work Service.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W pierwszej fazie wdrażania reformy emerytalnej jej wpływ na rynek pracy był ograniczony. Z naszych badań wynika, że w 2017 roku tylko 13,4% firm odczuło skutki nowych regulacji. W największym stopniu dotknęło to przedsiębiorstw z branży produkcyjnej (22,5%), a w najmniejszym podmioty z sektora publicznego (6,6%). Jednak, w zdecydowanej większości pracodawcy nie odczuli masowych odejść pracowników, co potwierdzałoby interpretację danych ZUS, mówiącą o przechodzeniu na emeryturę głównie tych osób, które nie były zatrudnione" - powiedział prezes Work Service Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

Niewielki wpływ reformy emerytalnej na sytuację na rynku pracy wiąże się z niskim poziomem zatrudnienia w tej grupie wiekowej, a także niewielką liczbą odejść pracowników i częstym pozostawaniem w zatrudnieniu, podano w badaniu.

Badani pracodawcy przyznali, że nie zatrudniali osób wielu lub w ogóle w wieku emerytalnym - 41,8% wskazań, 35% pracodawców przyznało, że odejścia były nieliczne, a 22,4% firm wykazało, że osoby otrzymujące świadczenia dalej pracują w zakładzie lub nie złożyły wniosków o przejście na emerytury.

"W kolejnych latach w wiek emerytalny będą wchodziły liczne roczniki wyżu powojennego. W latach 50-tych rodziło się niemal 800 tys. dzieci rocznie, a teraz te osoby będą opuszczać rynek pracy. Co więcej dane GUS pokazują, że osoby w wieku przedemerytalnym są aktywne zawodowo w ponad 72%, stąd ich ubytek będzie ogromnym wyzwaniem, bo już dziś w gospodarce w lawinowym stopniu rośnie liczba nieobsadzonych miejsc pracy. Pula osób młodych, które wchodzą na rynek pracy jest niewystarczająca, aby poradzić sobie z tą luką, dlatego długoterminowym rozwiązaniem jest zwiększenie aktywności zawodowej Polaków w wieku produkcyjnym przy jednoczesnym postawieniu na dalekowzroczną politykę migracyjną" - ocenił dyrektor ds. Analiz Work Service Andrzej Kubisiak.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz