Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
16.08.2016 11:22

Wycofano wniosek do UOKiK ws. utworzenia spółki dla budowy Nord Stream 2

Podziel się
Dodaj komentarz

Przedsiębiorcy, którzy planowali utworzyć spółkę odpowiedzialną za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 wycofali wniosek złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) po zastrzeżeniach, podał Urząd.

"Wycofanie wniosku oznacza, że nie jest możliwe utworzenie przez 6 podmiotów wspólnego przedsiębiorcy, który miał zająć się budową gazociągu Nord Stream 2. To czerwone światło dla tej transakcji" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Prośbę o wycofanie wniosku zgłosiło 6 przedsiębiorców uczestniczących w planowanej transakcji: PAO Gazprom z Federacji Rosyjskiej, Uniper Global Commodities SE z Niemiec, ENGIE SA z Francji, OMV Nord Stream II Holding AG ze Szwajcarii, Shell Exploration and Production (LXXI) B.V. z Holandii, Wintershall Nederland B.V. z Holandii.

Tworzona przez nich spółka miała zaprojektować, finansować, budować oraz zajmować się eksploatacją gazociągu Nord Stream 2, biegnącego z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswald w Niemczech.

"Zgodnie z prawem antymonopolowym, w związku z wycofaniem wniosku przez przedsiębiorców prezes UOKiK umorzy prowadzone postępowanie" - czytamy dalej.

W trakcie prowadzonego od grudnia 2015 roku postępowania UOKiK przeprowadził obszerne badanie rynku, w którym m.in. zapytał podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji. O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki. W lipcu br. UOKiK uznał, że planowana koncentracja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji, z uwagi na to, że Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w Polsce.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz