Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Aplisens rośnie na rynkach wschodnich. Wyda ponad 40 mln zł na inwestycje

3
Podziel się:

Aplisens podał wyniki za 2016 rok. Spółka zapowiada nową strategię.

Aplisens rośnie na rynkach wschodnich. Wyda ponad 40 mln zł na inwestycje
(Fotolia)

Spółka Aplisens, zajmująca się produkcją aparatury pomiarowej, zarobiła w 2016 r. 14,1 mln zł wobec 13,71 mln zł rok wcześniej. Firma zapowiada też nową strategię na kolejne dwa lata.

Według informacji przekazanych przez Aplisens zysk operacyjny wyniósł w 2016 r. 15,55 mln zł wobec 16,99 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 94,3 mln zł w 2016 r. wobec 88,37 mln zł w 2015 r.

Poprawę wyników polski producent zawdzięcza w dużej mierze lepszej sytuacji na rynkach wschodnich. Grupa kapitałowa Aplisens działa bowiem na rynku rosyjskim, białoruskim oraz ukraińskim za pośrednictwem swoich spółek zależnych.

Jej spółka zależna, Aplisens Rosja, w 2016 roku odnotowała 46,6 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży. Z kolej Aplisens Białoruś miała przychody wyższe o 11,1 proc. r/r, a Aplisens Ukraina o 8,5-proc. r/r.

Z kolei na rynkach Unii Europejskiej grupa odnotowała wzrost sprzedaży o 13,9 proc. r/r.

"W ocenie zarządu Aplisens S.A. rynki Unii Europejskiej - ze względu na ciągle relatywnie niski poziom ich spenetrowania przez grupę kapitałową Aplisens oraz w efekcie podejmowanych intensywnych działań marketingowych będą się odznaczały najwyższym potencjałem wzrostu w przyszłości" - podaje spółka.

Jednocześnie Aplisens poinformował, że ma nową strategię na lata 2017-2019. Zakłada ona m.in. zwiększanie skali działalności w Polsce o 8-9 proc. w latach 2018 i 2019, w Unii Europejskiej - o 14 proc. średniorocznie, a na rynkach krajów pozaeuropejskich - o około 20 proc. średniorocznie.

Nowa strategia uwzględnia też nakłady inwestycyjne rzędu 43,5 mln zł w latach 2017-2019, z czego największe na rozbudowę potencjału produkcyjnego i pozostałe składniki majątku trwałego.

"Główne założenia naszej nowej strategii to przede wszystkim wzrost skali działalności, umocnienie na pozycji lidera w kraju i zwiększenie naszego udziału w krajach WNP, UE oraz na wybranych rynkach pozaeuropejskich. Wciąż duży nacisk będziemy kłaść na rozwój wysokiej jakości kompleksowych i dedykowanych produktów dla odbiorców przemysłowych. Ważna też będzie rozbudowa potencjału fabryki w Radomiu oraz budowa stanowisk do seryjnej produkcji przepływomierzy elektromagnetycznych" - powiedział prezes Adam Żurawski.

"W Polsce, mimo licznych informacji medialnych o rychłym powrocie środków unijnych w pierwszej połowie 2017 r., zdecydowanej poprawy oczekujemy dopiero od 2018 r. Na rynkach UE spodziewamy się stosunkowo wysokiego tempa wzrostu sprzedaży, niezależnie od globalnej koniunktury" - dodał.

Ponadto, zgodnie ze strategią w latach 2017-2019 Grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 43,5 mln zł, z czego w pierwszym roku - 10,6 mln zł, w drugim - 21,6 mln zł, a w trzecim - 11,3 mln zł. Planowane inwestycje obejmą m.in. rozbudowę potencjału produkcyjnego i pozostałe składniki majątku trwałego (ok. 14,5 mln zł), prace badawczo-rozwojowe (ok. 7,8 mln zł), nakłady na technologię (ok. 11,4 mln zł) oraz zagraniczne spółki dystrybucyjne (ok. 3,8 mln zł), a także zwiększenie kapitału obrotowego w wybranych spółkach zależnych (ok. 6 mln zł).

Na koniec 2016 roku Grupa miała 19,9 mln zł środków pieniężnych oraz krótkoterminowych aktywów finansowych i nie korzystała z żadnych linii kredytowych. Plany inwestycyjne w pierwszej kolejności realizowane będą przy wykorzystaniu środków własnych - obecnie posiadanych oraz wygenerowanych w kolejnych latach.

Aplisens jest producentem i dostawcą rozwiązań w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Oferuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru, regulacji i przetwarzania ciśnienia, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu od energetyki po przemysł chemiczny, rafineryjny, farmaceutyczny czy spożywczy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2008 r.

Kurs akcji Aplisens od początku 2016 roku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Roro
7 lat temu
A SANKCJE ?
Irena
7 lat temu
Jesli kiedykolwiek komukolwiek zostana podane moje dane to rezugnuje w ich uslug a sprawe oddam do sadu za podawanie moich danych osobowych bez mojej zgody
Irena
7 lat temu
Jesli kiedykolwiek komukolwiek zostana podane moje dane to rezugnuje w ich uslug a sprawe oddam do sadu za podawanie moich danych osobowych bez mojej zgody