Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oecd
21.09.2016 14:56

OECD obniża globalną prognozę wzrostu PKB

OECD obniżyła również tegoroczny spodziewany wzrost PKB w USA i Japonii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAN Truck & Bus)

Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we wrześniowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. To mniej w stosunku do czerwcowych prognoz tej instytucji. OECD obniżyła również tegoroczny spodziewany wzrost PKB w USA i Japonii.

W czerwcu OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3 proc. w 2016 roku i 3,3 proc. w 2017 roku.

Zdaniem ekonomistów tej instytucji, globalny wzrost gospodarczy pozostanie w okolicach 3 proc. w 2016 roku i tylko nieznacznie poprawi się w 2017 roku. "Generalnie światowa gospodarka w dalszym ciągu pozostaje w pułapce niskiego wzrostu z powodu rozczarowującego tempa wzrostu ciążącego na dalszych perspektywach oraz wpływającego negatywnie na wymianę handlową, inwestycje, produktywność i płace" - napisano we wrześniowym raporcie. "Polityka pieniężna stała się przeciążona i powoduje zakłócenia na rynkach finansowych" - dodano.

OECD zrewidowało prognozy dla większości gospodarek rozwiniętych. W USA prognozowany jest wzrost PKB na poziomie 1,4 proc. w tym roku (0,4 pkt. proc. mniej niż w poprzednim, czerwcowym raporcie) i 2,1 proc. w roku 2017 (mniej o 0,1 pkt. proc.). Niemiecki wzrost PKB wyniesie 1,8 proc. w 2016 r. (0,2 pkt. proc. więcej niż w czerwcowej prognozie) oraz 1,5 proc. w przyszłym roku (mniej o 0,2 pkt. proc.).

W przypadku strefy euro wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 1,5 proc. (mniej o 0,1 pkt. proc. względem prognozy z czerwca) oraz 1,4 w 2017 r. (mniej o 0,3 pkt. proc.).

Jeszcze mniejszy wzrost gospodarczy odnotuje Japonia. Zdaniem OECD, powinien wynieść 0,6 proc. w tym roku (spadek o 0,1 pkt. proc. względem prognozy z czerwca) i 0,7 proc. w przyszłym (więcej o 0,3 pkt. proc.). W Chinach OECD prognozuje tegoroczny wzrost na poziomie 6,5 proc. i 6,2 proc. w roku 2017. Prognoza ta nie uległa zmianie w relacji do czerwcowego raportu.

Wielka Brytania zanotuje w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 1,8 proc. (o 0,1 pkt. proc. więcej w porównaniu z czerwcową prognozą), a w przyszłym na poziomie 1 proc. (mniej o 0,1 pkt. proc.).

We wrześniowym raporcie OECD nie wspomina o Polsce. W czerwcu OECD prognozowała, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 proc. w tym roku i 3,5 proc. w przyszłym.

Tagi: oecd, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2016

dodaj komentarzOd czasu kiedy do "wzrostu PKB czołowych gospodarek" zaczęto wliczać tak interesujące składniki jak zaciągane kredyty, różnicę w cenie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)