Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Bardzo dobre wieści z polskiej gospodarki. Rośnie szybciej niż szacowali ekonomiści

193
Podziel się:

GUS opublikował najnowsze informacje dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce.

Bardzo dobre wieści z polskiej gospodarki. Rośnie szybciej niż szacowali ekonomiści
(PAP/Andrzej Grygiel)
bEUfWFlx

O 4 proc. urosła polska gospodarka w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do tego samego okresu 2016 r. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że rząd ma powody do zadowolenia.

Aktualizacja, godz. 13.30

Dynamika Produktu Krajowego Brutto w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. okazała się lepsza od wcześniejszych prognoz ekonomistów - wskazywali oni na rezultat w wysokości 3,9 proc. r/r. Jednocześnie widać wyraźne ożywienie wobec czwartego kwartału 2016 r., gdy gospodarka urosła o 2,5 proc. r/r.

bEUfWFlz

Wtorkowe dane GUS to tzw. wstępny szacunek. Oznacza to, że na razie nie poznaliśmy szczegółów na temat poszczególnych czynników, które miały wpływ na wynik PKB (inwestycje, zapasy, konsumpcja, eksport netto). Te informacje zostaną opublikowane 31 maja. Według ekonomistów dynamika PKB mogła być jednak lepsza.

"Dynamika eksportu wyniosła 14,9 proc. r/r natomiast import wzrósł aż o 18,9 proc. r/r, co może być potwierdzeniem rosnącego popytu wewnętrznego. W ujęciu kwartalnym dynamika importu na poziomie 14,7 proc. r/r jest najwyższym odczytem od 2011 roku. Warto zaznaczyć, że deficyt handlowy w całym pierwszym kwartale wyniósł 508 mln euro, co jeśli potwierdzi się w danych GUS będzie stanowić czynnik ograniczający tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale" - napisali ekonomiści Raiffeisen Bank Polska w porannym komentarzu.

Wzrost gospodarki w tempie 4 proc. r/r oznacza powód do zadowolenia dla rządu. Ostatnio wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił, że tegoroczny wzrost PKB może przekroczyć zapisane w budżecie 3,6 proc. wobec 2016 r.

Teraz rząd odniósł się również do danych GUS, publikując komentarz na Twitterze.

bEUfWFlF

Ekonomiści wskazują, że wynik PKB w dużej mierze zawdzięczamy odbiciu w inwestycjach, które w ubiegłym roku były w odwrocie.

"Dostępne wcześniej dane miesięczne sugerowały że może to dotyczyć głownie sektora publicznego, jednak osiągnięta skala wzrostu PKB nie byłaby jednak raczej możliwa gdyby poprawa nie dotyczyła też sektora prywatnego" - podają ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska.

Potwierdza to Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, czyli jednej z największych spółek budowlanych w Polsce. - Bardzo wyraźne ożywienie widać nie tylko u deweloperów budujących obiekty mieszkalne i centra handlowe. Rośnie także liczba kontraktów w projektach drogowych i kolejowych. Brakuje jeszcze tylko większej aktywności inwestycyjnej przemyśle, przede wszystkim w branży energetycznej - ocenia w money.pl Dariusz Grzeszczak, którego spółka ma obecnie portfel zamówień na ponad 2 mld zł.

bEUfWFlG

- Zamykając pierwszy kwartał utrzymaliśmy dobrą pozycję gotówkową, odnotowaliśmy 27-proc. wzrost przychodów w segmencie kubaturowym w kraju, a nasz portfel zamówień cały czas pozwala selektywnie podchodzić do nowych zapytań ofertowych - ocenia prezes Erbudu.

W oczekiwaniu na dane o PKB we wtorek rano mogliśmy obserwować umocnienie złotego. To efekt optymizmu wśród inwestorów, którzy w ostatni piątek dostali również informację o decyzji agencji ratingowej Moody's - jej analitycy podnieśli tzw. perspektywę ratingu Polski z "negatywnej" do "stabilnej".

Tuż po godzinie 9. euro kosztowało 4,18 zł, dolara - 3,80, funt - 4,91 zł, a frank - 3,82 zł. Analityk walutowy Marcin Kiepas podkreśla jednak dobre wieści o PKB mogą stanowić pretekst do wyprzedaży i w rezultacie osłabienia polskiej waluty.

"Dane o PKB traktuję jako ostatni akord aprecjacji polskiej waluty, po czym istotnie wzrośnie ryzyko realizacji zysków. Przede wszystkim dlatego, że w sytuacji - gdy po takich danych szanse na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce nie wzrosną (a nie wzrosną), po prostu zabraknie paliwa do dalszego umocnienia złotego. Stąd też za miesiąc kursy głównych walut będą o 5-10 gr wyższe niż to ma miejsce obecnie" - uważa Marcin Kiepas.

bEUfWFlH

Dane płynące z polskiej gospodarki to również ważna informacja dla Rady Polityki Pieniężnej, która dzisiaj rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Analitycy przewidują, że tym razem RPP nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostanie więc na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc.

"Zmiana nastawienia RPP jest jednak naszym zdaniem możliwa dopiero w trzecim kwartale. Wpływ na to może mieć silne przyspieszenie gospodarki w pierwszej połowie roku oraz wzrost inflacji w trzecim kwartale" - podkreślają ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska.

bEUfWFma
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
Erwin
5 lata temu
Ja proponuję wysłać opozycję na zbioru szczawiu i mirabelki ! :) Są zmiany w Polsce i odczuwa to każdy, lecz większość nie potrafi przyznać się do tego. Przesiąknięci komuną z pokolenia na pokolenie. Pokazali na co ich stać .PO pokazało jak można niszczyć nasz Piękny Kraj, sprzedawać zachodowi, dość tego. "Polska nie jest brzydką panną na wydaniu, ale dumnym, suwerennym państwem!"
rapek5
5 lata temu
Co za bzdura!!!! 1/ Gospodarka rośnie bo ludzie wydają pieniądze na potęgę lokując je w dobra które trudniej zabrać niż gotówkę na koncie!!! To nie jest wynik "pracy rządu" lecz obawy społeczeństwa o swoje pieniądze które w każdej chwili może chcieć ukraść tzw. rząd!!! 2/ Zwiększenie wpływów budżetowych to wynik ustawy o odwróconym podatku VAT w budownictwie a nie uszczelnienia systemu!!! Sam ma małą firmę i mam do zwrotu kilkanaście tysięcy nadpłaconego VAT-u na którego zwrot muszę czekać 3 miesiące oczywiście bez żadnych odsetek za trzymanie przez skarbówkę moich pieniędzy!!! Po prostu chamska propaganda!!!
twoje
5 lata temu
Niech wszyscy bezrozumni klakierzy tej propagandy popatrzą na finanse, lub chociażby od kilku dni na giełdę - to też jest wskaźnik stanu przedsiębiorstw. Dzisiaj gorsza jest tylko Ukraina - czerwono i mocne spadki od kilku dni. SKĄD PYTAM, skoro jest tak dobrze? Po prostu wyciągają pieniądze od ludzi w formie ukrytych podatków i drenują państwowe firmy. Ale to się niedługo skończy, bo firmy też mają ograniczone możliwości. NIECH POKAŻĄ ZAROBIONE PRZEZ SIEBIE ZŁOTÓWKI!!! A co do kradzieży, to myślę, że już zaledwie po roku doganiają Platformę - wystarczy tylko prześledzić info w necie lub na innych niż pisowska telewizjach.
bEUfWFmb
Rośnij Polsko
5 lata temu
Prawda jest silniejsza. Oto odwołują debatę w UE na temat Polski, ratingowcy chcąc nie chcąc podnoszą prognozy dla Polski, tak samo Komisja UE. Jak wskoczymy na poziom, powiedzmy, Hiszpanii to już żaden Polak nie da sobie zgiąć karku.
BrawoPolska
5 lata temu
A jednak się sprawdza, że wystarczy nie kraść.
...
Następna strona