Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZIPSEE: Szanse dla rynku smart RTV AGD to IoT, programami 500+ i Mieszkanie+

0
Podziel się:

Polski rynek RTV i AGD w porównaniu z Europą Zachodnią nie jest wciąż nasycony, nadal istnieje duży potencjał jego rozwoju - wsparciem dla perspektyw tego rynku będzie Internet Rzeczy (IoT), a także rządowe programy: 500+ i Mieszkanie+, wynika z raportu "Polska rewolucja w segmencie smart", przygotowanego przez ZIPSEE "Cyfrowa Polska" przy współpracy Ministerstwa Rozwoju. Według ZIPSEE, Polska posiada znaczący potencjał rozwoju na rynku aplikacji do smart urządzeń RTV i AGD.

ZIPSEE: Szanse dla rynku smart RTV AGD to IoT, programami 500+ i Mieszkanie+

"Polski rynek RTV i AGD w porównaniu z Europą Zachodnią nie jest wciąż nasycony, nadal istnieje duży potencjał rozwoju w naszym kraju. [...] Jeśli będą dalej powstawać nowe polskie innowacje i będą ku temu warunki prawne i gospodarcze, Polacy będą chętni do zakupu nowego sprzętu RTV i AGD, a tym samym rynek ten będzie rósł. Spodziewamy się również, że w kolejnych latach widoczny będzie w naszej branży efekt 500+. Pieniądze z tego programu pomagają Polakom dokonywać zakupów nowego sprzętu elektronicznego. Także rządowy program 'Mieszkanie+' będzie napędzał rynek - w naturalny sposób wzrośnie bowiem zapotrzebowanie na nowe urządzenia do wyposażenia nowych mieszkań" - powiedział prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, cytowany w raporcie.

Podkreślił, że Polska jest przyjaznym miejscem do inwestowania. "Zachód docenia nasze dobrze wykwalifikowane kadry, świetnych inżynierów" - wskazał.

"Stajemy się potęgą europejską - nasze produkty będą wyjeżdżały na cały świat. I jak Łukasiewicz tworzył pod 2. rewolucję przemysłową, my, wchodząc w 4. rewolucje przemysłową wierzę, że możemy odegrać samodzielną rolę" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji raportu.

Podkreślił, że "Polska trzyma rękę na pulsie" w tej branży. "Chcemy być centrum rozwoju tej branży na całym świecie" - dodał wicepremier.

Firmy z sektora AGD uruchomiły w naszym kraju już 7 centrów R&D, w których tworzone są technologie wykorzystywane później na całym świecie (np. aplikacje do ,,smart" urządzeń RTV i AGD), wskazał także Morawiecki, cytowany w raporcie.

"Tylko w 2016 r. przychody polskiego sektora AGD wyniosły prawie 5 mld euro, co stanowi ponad 1% PKB i plasuje nas w ścisłej czołówce europejskiej" - wskazał wicepremier.

W raporcie "Polska rewolucja w segmencie smart" stwierdzono, że "Polska posiada znaczący potencjał rozwoju na rynku aplikacji do smart urządzeń RTV i AGD".

"Już dziś jesteśmy istotnym zapleczem produkcji w Europie. Szacuje się, że wartość inwestycji w Internet Rzeczy (IoT) w Polsce w 2020 r. wyniesie ponad 5 mln USD. W 2014 r. wartość inwestycji w IoT wyniosła 2 mln USD" - czytamy w raporcie.

Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach najszybciej rozwijającym się rynkiem dla IoT będzie m.in. AGD - największy potencjał wzrostu wykazują bowiem produkty związane z inteligentnym domem. Coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszą się sprzęty typu smart produkowane w kraju, podano także w materiale.

"Polacy coraz częściej kupują urządzenia AGD i RTV z segmentu premium, wykorzystujące rozwiązania Smart Home. Doskonale widać to po wzroście środków przeznaczanych przez Polaków na zakup tego rodzaju sprzętu" - napisano dalej.

Pod względem wydatków na zakup elektroniki użytkowej nasz kraj zbliża się do wydatków ponoszonych przez konsumentów w Europie Zachodniej, stwierdził Związek.

"W 2015 r. pod tym względem brakowało nam około trzech lat, w 2016 roku dwóch lat, a w tym roku ten dystans skurczył się do roku. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na oferowane przez producentów rozwiązania technologiczne i są skłonni wydawać więcej, jeżeli widzą, że w zamian otrzymają więcej korzyści" - napisano w raporcie.

Na rynku RTV producenci dostrzegają dwa główne trendy: wzrost zainteresowania Smart TV oraz rosnące przekątne ekranów sprzedawanych telewizorów.

"W 2017 roku już 80% sprzedanych telewizorów stanowią modele Smart TV, czyli takie, które umożliwiają korzystanie z filmów, muzyki za pośrednictwem internetu. W 2016 r. było to tylko 60% sprzedaży. Jednocześnie Polacy wybierają coraz to większe rozmiary telewizorów. Obecnie najchętniej wybierają te z ekranami rozmiarach powyżej 40 cali. Coraz częściej też są to telewizory UHD (4K) Smart TV o przekątnej 50 cali i większe, z najbardziej zaawansowanymi technologiami takimi jak Quantum Dot" - czytamy dalej.

Od lipca ubiegłego roku do lipca 2017 roku prawie o połowę wzrosła sprzedaż telewizorów o przekątnych 60 cali i większych. Jednocześnie w tym samym okresie o kilkanaście procent spadło zainteresowanie telewizorami o przekątnych do 39 cali, podano także.

"W przypadku sprzętu AGD Polacy coraz chętniej wybierają chłodziarki z technologią NOFROST. Konsumenci stawiają także na pralki typu SLIM o wyższej klasie energetycznej, z większym załadunkiem i jednocześnie o jak najmniejszym rozmiarze" - napisano też w materiale.

W Polsce produkcją inteligentnych rozwiązań zajmuje się obecnie 10 fabryk, gdzie powstają najnowszej generacji telewizory, piekarniki, lodówki, pralki, zmywarki oraz okapy. W naszym kraju funkcjonuje obecnie 7 centrów R&D, które zajmują się badaniem i rozwojem produktów z segmentu elektroniki użytkowej.

W całym sektorze produkcji elektroniki zatrudnienie znajduje obecnie ok. 60 tys. osób, w tym bezpośrednio przy samej produkcji AGD 22,5 tys. pracowników.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)